Vitaminler idrar kokusunu neden etkiler?

Vitaminler idrar kokusunu neden etkiler? İhtiyacınız olan vitamini besinlerden almak daha sağlıklıdır fakat bazı durumlarda ilaç tak..

Yayınlama: 09.03.2022
Düzenleme: 04.05.2023 16:59
7
A+
A-

Vitaminler idrar kokusunu neden etkiler? İhtiyacınız olan vitamini besinlerden almak daha sağlıklıdır fakat bazı durumlarda ilaç takviyesi yapılmaktadır. Vitaminleri kullandığınızda idrarınızın renginde ve kokusunda değişiklik olduğunu fark edersiniz. Peki bunların sebebi nedir ve vitaminler insan vücudunu nasıl etkilemektedir? detayları haberimizde..

Vitamin nedir?

Vücudumuz için mutlaka gerekli olan ve vücudumuzdaki katalizör görevli en basit organik maddelerdir .Vitaminler besinlerimizde bulunmadığı zaman, metabolizmada bozukluklara yol açabilirler. Vitaminler vücudun sağlıklı gelişimi, sindirim fonksiyonları, enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanması açısından oldukça gereklidir. Ayrıca vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteini kullanmasını da sağlarlar. Vitamin açısından yetersiz bir beslenme, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yol açabilir. Vitaminler organik bileşikler oldukları için vücutta ısı, oksijen ya da asitler tarafından parçalanabilirler. Yiyeceklerdeki vitamin içeriği pişirme ve bekleme sırasında azalır, ancak takviye kullanmak vitamin alımınızı artırabilir.

Vitaminler idrar kokusunu neden etkiler
Vitaminler idrar kokusunu neden etkiler

Vitaminler vücutta solunumda kullanılamaz, yani vitaminlerden doğrudan enerji (kalori) alınmaz. Vücut, her vitaminden gerekli olan miktarın kan dolaşımında sürekli mevcut olmasını sağlar. Suda çözünen vitaminlerin fazlası vücut sıvıları ile atılırken, yağda çözünen vitaminlerin fazlası ise yağ dokusunda depolanır. Depolandıkları için yağda çözünen vitaminlerin aşırı dozu zararlı olabilir. Özellikle vitamin A ve D’nin tüketiminde dikkatli olmak gerekir.

Hücrelerde depolanır

Vitaminler bütün hücrelerde az miktarda depolanır. Bazı vitaminler ise büyük ölçüde karaciğerde depolanır. Örneğin karaciğerde depolanan A vitamini hiç vitamin almayan bir kişiye 5-10 ay kadar yetebilir ve karaciğerin D vitamini deposu dışarıdan hiç D vitamini almayan bir kişi için genellikle 2-4 ay kadar yeterlidir.

  Deniz kestanesi ayaktan çıkmazsa ne olur?

İdrar rengini hangi vitaminler neden değiştirir?

Vitaminler idrarın rengini değiştirmektedir, normal ve sağlıklı idrar rengi açık, soluk sarıdır. C vitamini portakal rengi idrara neden olurken, B kompleks vitaminlerinden kullanmak idrarı açık yeşile döndürür. Pancar ve böğürtlen gibi aşırı koyu renkli besinler idrar rengini değiştirebilir.

Kuşkonmaz de idrar rengini değiştirir

Kuşkonmaz gibi yiyeceklerde bulunan bileşikler idrar kokusunda değişime neden olabilir. Aynı şekilde, bazı vitaminlerdeki bileşikler de idrarınızın kokusunu değiştirebilir. Suda çözünen vitaminler idrarın farklı kokmasının nedeninin başında gelir.

B6 en yüksek vitamin

Suda çözünen vitaminler arasında, piridoksin olarak da bilinen B6 vitamininin, özellikle idrarla atıldığı zaman keskin bir kokuya neden olduğu bilinmektedir. Tam tahıllar dahil B6 vitamini bakımından yüksek olan yiyecekler ayrıca keskin kokulu idrara neden olabilir.

  GELLO Ağız Kokusu Önleyici Sprey Kullananlar ve Yorumları

Vitamin türleri nelerdir?

Herkes tarafından bilinen 13 vitamin vardır. Bunlar temelde, yağda çözünenler ve suda çözünenler olarak iki gruba ayrılır ama gerçekte 20 vitamin vardır. En küçük vitamin A, C, D ve K vitaminleriyken, en büyük vitamin türü E vitaminidir. Dört vitamin türü, yağda çözünebilir ve bu sayede vücudun yağ dokusunda depolanırlar. Bunlar: A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini.

Sizin için: Bilinçsiz vitamin kullanımı kanseri tetikliyor!

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit