Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
MANŞET HABERSağlık

Boğaz ağrısı neden olur? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı neden olur? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı tedavisi Hemen hemen her mevsim görülen boğaz ağrısı şikayeti özellikle mevsim geçişlerinde artış gösterir. Boğazdaki enfeksiyon artıkça kulak ve baş hastalıklarının görülme riski de artar. Bunun önüne geçmek için uzmanlar genellikle sıcak sıvı tüketimini artırmayı tavsiye eder. Ayrıca C vitaminin enfeksiyonu önlediği söylenir. Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen besinler

Gribal enfeksiyonla vücuda giren virüsler bağışıklığı kötü etkiler. Vücut zamanla virüslerin etkisi ile deforme olmaya başlar. Bu virüslerden en çok kulak ve boğazlar hasar alır. Tüm iltihabın bu iki yerde toplanması yeme içme, duyma ve uyumayı etkilediğinden kişinin hasta kalma süresi uzar. Yutkunmayı güçleştiren bu iltihaplanma şiddetli boğaz ağrılarına neden olur. Uzmanlar bu rahatsızlıklar için iltihap kurutucu balgam söktürücü ilaçlar önerirler. Ancak ilaç kullanma taraftarı olmayan hastalara ise bazı besinlerin tüketilmesini tavsiye ederler. Boğaz ağrısını ya da enfeksiyonunu sinüzit, alerjik rinit, sinüs yolları tıkanıklığı ve akciğer hastalıkları da tetikler. Bu yüzden boğaz ağrısı tedavisi tek yönlü yapılmaz. Hem boğazın tahribatı azaltılır hem de bunu tetikleyen durumlar tedavi edilir. 

SİZİN İÇİN: Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözümler Nelerdir?

BOĞAZ AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

En sık nedeni gribal enfeskiyondur. Bu da yaz aylarında kuluçkaya yatmış virüslerin kış aylarında hareketlenmesiyle ortaya çıkar. Bu virüsler vücuda yerleştiğinde bağışıklık sistemi antikor üreterek harekete geçer. İçeride başlayan savaş tüm vücudu ortalama 3 gün halsizleştirir. Ancak yeterli zamanda ilaç ve ek takviye yapıldığında hastalık kötüleşmede durdurulabilir. 

Boğaz ağrısı neden olur Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz ağrısı tedavisi
Boğaz ağrısı neden olur, Boğaz ağrısına ne iyi gelir, Boğaz ağrısı tedavisi, boğaz ağrısını evde nasıl geçiririz, boğaz ağrısına ballı papatya çayı iyi gelir mi, boğaz ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir, boğaz ağrısına soğan suyu iyi gelir mi, ayva ve limon boğaz ağrısı için nasıl kullanılır

BOĞAZ AĞRISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Tıkalı sinüs yollarına bağlı yaşanan baş ve yüz ağrısı
   
 • Solunum yollarındaki tıkanmaya bağlı hırlama ve boğazda kuruluk
   
 • Nefes alıp verirken yaşanan göğüs ağrısı
   
 • Sürekli hapşırma ve koyu renkli sümük
   
 • Kulak arkasından boğaz altına kadar olan lenflerde şişlik
   
 • Balgamlı öksürük
   
 • Aniden çıkan yüksek ateş ve kas ağrıları
   
 • Mide kasılması ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterir. Ancak bu belirtiler boğaz ağrısına neden olan gribal enfeksiyon hastalığının belirtileridir.

BOĞAZ ENFEKSİYONLARINA İYİ GELEN BESİNLER VAR MIDIR?

AYVA VE LİMON 

Bir adet ayva ve limonu blendırdan geçiriniz. Süzdükten sonra üzerine su ile ılıklaştırılan bal dökerek içiniz. Bu karışımı her sabah uyanır uyanmaz yapınız. Hastalıklara karşı hem sizi korur hem de olan boğaz ağrısının etkilerini azaltır. Ayva ve limon içerdikleri C vitamini sayesinde oluşan enfeksiyonlu virüsler azaltmada yardımcı olur. 

SOĞAN SUYU

Allisin maddesi bakımından güçlü olan soğan, tam bir antibiyotik etki gösterir. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken tüm virüs ve toksinleri vücuttan kısa sürede atar. Ayrıca içerdiği sülfür içerik balgam söktürücüdür. Özellikle hava yolu ile boğaz yerleşen enfeksiyonlu hücreleri balgam yolu ile vücuttan atar. Gün de bir bardak ılık bir şekilde soğan suyu tüketebilirsiniz. Acı tadı için içerisine bir kaşık bal ekleyebilirsiniz. 

BALLI PAPATYA ÇAYI

Papatya içerdiği yatıştırıcı sayesinde boğazdaki tahrişin etkisini azaltır. Kuru öksürük için ise kuşburnu ile karıştırılıp içerisine bir çay kaşığı bal ekleyerek tüketilebilir. Bu karışımı her gün ara öğünlerde ve akşam yemeklerinden sonra tüketebilirsiniz. 

PREBİYOTİKLİ BESİNLER

Turşu ve kefir gibi besinler prebiyotik kaynaklı oldukları için boğaz enfeksiyonlarına bire bir fayda sağlar. Bu besinleri günlük beslenme rutinine ekleyerek hastalıklara karşı boğaz sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

Boğaz ağrısı neden olur, Boğaz ağrısına ne iyi gelir, Boğaz ağrısı tedavisi, boğaz ağrısını evde nasıl geçiririz, boğaz ağrısına ballı papatya çayı iyi gelir mi, boğaz ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir, boğaz ağrısına soğan suyu iyi gelir mi, ayva ve limon boğaz ağrısı için nasıl kullanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER