Limitless Gerçeğe Mi Dönüşüyor? Günümüzde Gerçekten Var Mı? NZT 48

Limitless Gerçeğe Mi Dönüşüyor? Günümüzde Gerçekten Var Mı? NZT 48

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

“Geleceğe hoş geldiniz!” bu söz, The Doctors Show’a çıkan ve geliştirilmiş beyin supplementleri hakkında konuşan Dr. Raqif’in.

Limitless Gerçeğe Mi Dönüşüyor? Günümüzde Gerçekten Var Mı? NZT 48. Başta gelen ilaç şirketleri, The Doctors Show’da “Beynin Viagrası” tabiri kullanıldıktan hemen sonra protestoya başlamışlardı. Bu her şeyi altını üstüne getiren Brain Plus IQ olarak adlandırılan hap, birçok uzman tarafından dünyadaki en güçlü beyin geliştiricisi olduğuna inanılıyor. Bu fikir ilk olarak üç yıl önce ortaya çıkmıştı.  “Limitless” filminin yapımcılarının filmde kurgusal olarak yaptıkları NZT-48 ilacından ilham alınarak Brain Plus IQ ortaya çıktı. Kısa bir süre sonra ise bu fikir tüm öğrenciler, atletler ve işletme yöneticilerine ulaşacak düzeyde yayıldı.

Özellikle, 18-35 yaşları arasındaki erkekler ve kadınlar, insan beyninde NRXN3 adı verilen bir genin tepkisi nedeniyle ilacın etkileri çoğaltıldığı için daha fazla yararlandı. Brain Plus IQ’nun klinik testler sırasında herhangi bir yan etkisi görülmediği söyleniyor. Birçok başta gelen ilaç şirketi böyle güçlü bir ilacın reçetesiz satılmasının “doğru olmadığını” savunuyorlar. Akademik çevrelerden gelen bir diğer eleştiride ise Brain Plus IQ’nun kullanıcılarına “yapay bir ufuk” sağladığını ve ilacı kullanmayanlara haksızlık edildiğinden bahsediliyor.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bu ilacın kullanımı “Jeopardy!” gibi bilgi yarışmalarında yasaklandığı gibi aynı zamanda Cambridge gibi başta gelen üniversitelerde de aynı muameleyi gördü. Big Pharma’dan gelen legal baskılar yüzünden Brain Plus IQ’nun üreticileri “Sınırsız Hapların üretimini zorunlu olarak durdurdu. Ancak ilginçtir ki davalarla geçen üç yılın sonunda ilaç üzerinde yapılan klinik araştırmalar ilacın güvenli olduğunu gösterdi. Böylelikle Brain Plus IQ, onaylanan ilk zekâ geliştiricisi, Food & Drug Administration (FDA)  tarafından kabul edildi ve üç yıllık yasak sonlandırıldı. Şu anda Brain Plus IQ’nun sahiplerine internet üzerinde satış yapmaları da onaylanmış durumda.

Şu ana kadar herhangi bir yan etkisi görülmediği için ilacın yan etkisi yok dememiz pek de doğru değil, çünkü uzun vadede neler olduğunu görmemiz için birer “denek” olmamız da şart. Peki, siz bir denek olmak ister miydiniz? NBC News bu kadar abartılan ilacın gerçekten de abartıldığı kadar olup olmadığını görmek istemiş ve bizim için dört haftalık kullanımını Sağlık ve Bilim Editörü Alan Frasier’ın test etmesini istemiş.

Tarihi Eskilere Dayanıyor

İlk “akıllı hap” 1960’larda Romanyalı bilim adamı Corneliu Giurgea’nın bulduğu pirasetam. Kullanan kişinin beynini etkileyerek uyku veren bir kimyasal madde keşfetmeye çalışan Giurgea’nın bulduğu madde tam tersi etki yaratmıştı. Bir ay boyunca bu hapı kullananlar hafızalarında önemli gelişmelere tanık olmuşlardı.

Bugün pirasetam maddesi, performans arttırma arayışındaki öğrenciler ve genç meslek sahipleri arasında yaygın kullanılıyor. Ancak sağlıklı insanların zihinsel kapasitelerini artırdığını gösteren fazla veri bulunmuyor. İngiltere’de reçeteli satılan bu ilaç ABD’de tıbbi kullanım için onay alamamış.

Bu tür “akıllı hapları” düzenli kullanan insanlar olmasına rağmen, bu ilaçların beyni olumlu etkilediğine dair veriler ya kanıtlanmış değil ya da çok sınırlı.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Uyarıcı Maddeler

Stanford Üniversitesi’nden nörolog Andrew Huberman’a göre “bazılarının işe yaradığı bir gerçek”. Bunlar arasında amfetamin ve metilfenidat gibi uyarıcılar başta geliyor.

Bu etken maddelere sahip ilaçlar ABD’de dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi davranış sorunlarının tedavisinde reçeteli kullanılabiliyor. Ancak son zamanlarda, uzun süreli odaklanma gerektiren ve rekabetin yüksek olduğu işlerde çalışanlar da bu tür ilaçlara başvuruyor.

Limitless Gerçeğe Mi Dönüşüyor, Günümüzde Gerçekten Var Mı, NZT 48, Beynin Yüzde Yüzünü Kullandırır Mı, Gerçekten Kullanılıyor Mu, Günümüzde Satışı Var Mı, Kimler Kullanabilir, Beynin Yüzde Kaçını Kullandırır, Limitless Filminde Kullanılan Hap, Uyarıcı Maddesi Nedir

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu