Göksu’dan İBB’ye korona yükünü hafifletecek teklif!


Esenler Belediye Lideri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Küme Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, İBB Meclisi toplantısı öncesi değerli açıklamalarda bulundu. Yenikapı Avrasya Şov Merkezinde basın toplantısı gerçekleştiren Göksu, İBB Meclisi gündemindeki halk ekmek, salgın döneminde ulaşıma sunulması gereken çözümler ve sıhhat çalışanlarına fiyatsız ulaşım gibi birçok mevzuya değindi.  

“66 BİN SERVİS TOPLU TAŞIMA FİLOSUNA DAHİL EDİLSİN” 

Korona virüs ile gayrette toplu taşıma ile ilgili çalışmalar çok ehemmiyet arz ettiğini söyleyen Mehmet Tevfik Göksu, “Bulaşın en fazla olduğu yer toplu taşımalar olarak gözüküyor. Bu bulaş suratını düşürmek için toplu taşımayı rahatlatmamız gerekiyor. Bu konuda İBB’ye bir teklifte bulunduk. Toplu taşıma araçları yetersiz kalıyorsa hemen destek yapılmasını söyledik. Şu an okulların kapalı olması münasebetiyle boşta olan yaklaşık 66 bin servisin toplu taşıma aracı filosuna dahil edilmesini teklif ettik. Bu teklif kamuoyunda büyük bir karşılık buldu. CHP bunun altında ezilmişlik psikolojisinden çıkmak için CHP Küme Başkanvekili, “Biz bunu esasen düşünmüştük ancak vali müsaade vermedi” dedi. Ben de bunun üzerine Sayın Valimizi arayarak bu türlü bir durumun yaşanıp yaşanmadığını sordum. Sayın valimiz ne bu türlü bir talep geldiğini ne bir yazışma olduğunu ne de valilik tarafından bu türlü bir ret kararı verilmediğini şahsen söz ettiler. İBB’den beklentimiz bu teklifimizi acilen hayata geçirmesi. İstanbullulara İBB olarak dayanak olmasını bekliyoruz” biçiminde konuştu. 

SIHHAT ÇALIŞANLARINA FİYATSIZ ULAŞIM 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi merasimde 'Cumhur İttifakı' iletisi

Pandemiyle mücadelede en önde duran sıhhat çalışanlarına da değinen Göksu, “Sağlık çalışanlarımızın toplu taşıma araçlarını kullanması ile ilgili bir teklif var. Biz bu teklifi genişleterek sıhhat kurumunda çalışan herkesi toplu taşımadan fiyatsız istifade etmesi istikametinde karar alıyoruz” sözlerini kullandı. 

“İBB YETKİLERİNİ BİR ŞİRKETE DEVREDEBİLİR Mİ?” 

Halk ekmek büfelerinde yaşanan meşakkatler hakkında konuşan Göksu, “Halk ekmek büfeleri konusunda biz gerekli çalışmaları yaptık. Bugüne kadar halk ekmek ile ilgili yeni büfe açılmasıyla ilgili hiçbir teklifte bulunulmadı. Bize gelen teklif mevcut büfelerin kontratının yeniledik. Bize gelen teklif İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi bütün yetkilerini halk ekmek şirketine devretsin teklifiydi. Siz düşünebiliyor musunuz bir Büyükşehir Belediye Meclisi yetkilerini bir şirkete devredebilir mi? Onlar yaptıklarının yanlış olduklarını bildikleri için gündem teklifi gelmedi. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından teklif kararı geldi. Biz o teklif kararına dayanak verdik ve kararı kurula havale ettik. Büyükşehir Belediye Başkanlık makamına bir soru sorduk. Bu kadar büfeye gereksinim var mı? Bu gereksinim varsa nerede var, nerelerde var? Bize tahlilini getir biz gerekli çalışmaları yapacağız, büfe sayısı tespit edildikten sonra bu büfelerin şehit aileleri ve gaziler tarafından işletilmesi şartıyla sayısı tespit edildikten sonra karar vereceğimizi ifade ettik” diyerek Büyükşehir Belediyesinden çalışmayı beklediklerini söyledi. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  İstanbul'da 16 yaşındaki genç kız kayboldu, Kayseri'de bulundu..

“İSTANBULLULARIN GELECEĞİ İLE OYNANIYOR” 

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalına yaptığı, “Hazineye yaptığımız 301 Milyon Euroluk bono tahvil ihracı teklifimiz askıya alınmış” açıklaması hakkında konuşan İBB Ak Parti Küme Başkanvekili Göksu, “İBB Liderine hazine tarafından herhangi tebliğ edilmiş bir yazı var mı? İBB Liderine askıya alındığına dair bir bilgi bir doküman ulaşmış mıdır? Ulaşmadığını adım üzere biliyorum. Zira Hazine Bakanlığı’nın askıya almak üzere bir fonksiyonu yoktur. Bu türlü bir prosedürü de yoktur. Geçmiş tahvil ihracının hazırlıkları 7 ay sürmüş. Bu müracatı temmuz ayının sonunda yapmışlar. Çalışmaları devam eden bir süreç. Bunu bir algı ve manipülasyona kurban ederek İstanbulluların geleceğiyle oynandığını çok aleni bir biçimde söz etmem gerekir. İBB Lideri maalesef bu bahiste da yanlış beyanda bulunmuştur” karşılığını verdi. 

“SUYA YÜZDE 40 ARTIRIM TEKLİFİNİ REDDETTİK” 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde suya yüzde 40 artırım yapılması üzere bir teklifi üzerien konuşan Göksu, “Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyeleri olarak bu yüzde 40’lık su artırımını reddederek onu yüzde 6.8’e düşürdük. İBB’nin destekçi medyasından bir tanesi okurlarıyla alay edercesine şöyle bir haber yaptı, ‘Ak Parti ve MHP’den suya yüzde 6.8’lik zam!’ Tabi bunu görenler herhalde kendileri de gülmüşlerdir. Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 40 artırım teklifi getirdiğini görmüyor bizim onu yüzde 6.8’e düşürdüğümüzü görmüyor” diyerek bir algı yapıldığını lisana getirdi. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Kulaçlarla kıta aştılar

“BİNLERCE EMEKÇİ HAK KAYBI YAŞIYOR” 

İBB’nin binlerce çalışanının sendikalar ile kontrat yapamadığını söyleyen Göksu, “Şu anda sözleşma yapamadıkları için İşçiler hak kaybı ile karşı karşıyalar. Bu hak kaybını ortadan kaldırmak için Hak-iş ve Hizmet-iş ile yapmış olduğumuz görüşmeler çerçevesinde kontratlar imzalanıncaya kadar emekçilere sübvanse verilmesini Ak Parti olarak karar vereceğiz” dedi. 

“İMAR’DA DEĞİŞİK DÜZENLEMELER VAR” 

2021 yılı İBB’nin yapacağı artırım tarifelerini de pahalandıran Mehmet Tevfik Göksu, “Yaklaşık 40 müdürlüğü ilgilendiren artırım tarifelerinin geldi. Bu tarifeler ile ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Değişik düzenlemeler var. İBB’den biri imar durumu sormaya kalksa bir metreye bir lira gibi bir para koymuşlar. Silivri’nin Çatalca’nın köyündesiniz, tarlanız var, imar durumunu öğrenmek istiyorsunuz, 30 dönüm tarlanız var. Bir lira verseniz 30 Bin Lira. Ama Başiktaş’ta bir parseleniz var, 200 metre. İmar durumu sorsanız 200 lira. Bunu da biz Ak Parti Kümesi olarak uygun bulmadık. Evrak başı fiyata dönüştürdük. Bize gelen tüm artırım tekliflerini yüzde 9 ile 10 ortasında sonlandırarak geçirdik. Bunun uygulamasını 2021 nisandan sonra uygulanmasını karar aldık” sözlerini kullandı. 

 

 

Başa dön tuşu
eşya depolama | - | sağlık sitesi | - | islam sözleri| - | uluslararası evden eve nakliyat | - | eşya depolama | - | bunedy | - | habervadi | - | nedenhaber | - | eşya depolama | - | şehirlerarası evden eve nakliyat | - | Beylikdüzü evden eve nakliyat | - | coinfeedback | - |