Ziraat Bankası 1 Ocak 2021’de başlıyor! Bankalarca istenen anne kızlık soyadı kaldırılıyor!

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Bankalar tarafından müşterilerinin güvenliği için kullanılan ve müşteriden talep edilen anne kızlık soyadı uygulaması sona eriyor. Bilindiği üzere bankalarda rastgele bir süreç yapılmak istendiğinde bilhassa telefon bankacılığında, süreç yapacak kişinin hesap sahibi olduğunu kanıtlamak için müşterilerine anne kızlık soyadlarının tamamı olmamak şartı ile birtakım harflerini sorarak hesap sahibinin gerçek kişi olduğunu anlamaya çalışıyor. Ziraat İştirak Bankası ise anne kızlık soyadı uygulamasına 1 Ocak 2021 tarihi prestiji ile kaldırmayı ve yeni sisteme geçmeyi planlıyor. İşte merak edilen ayrıntılar…

 

 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

BANKALARDA ANNE KIZLIK SOYADI UYGULAMASI KALKIYOR!

Ziraat İştirak Bankası 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren anne kızlık soyadı uygulamasını kaldıracağını bunun yerine vatandaşlar ferdi şifre oluşturacağı belirtti. Ziraat Bankası’nın yeni uygulamaya geçmesi ile birlikte başka bankalarında tıpkı biçimde yeni uygulamaya kısa vakitte geçmesi bekleniyor.

ANNE KIZLIK SOYADI FARKLI OLABİLİYOR

Bankalarda hesap açma süreci sırasında banka tarafından talep edilen anne kızlık soyadı uygulaması birçok vatandaş tarafından yanlış uygulanıyor. Güvenlik sorusu ve karşılığı olarak banka müşterilerine sorulan anne kızlık soyadı yanıtını müşterilerin büyük bir kısmı gerçek anne kızlık soyadını kullanarak güvenlik zafiyetine neden oluyor. Çünkü Banka tarafından talep edilen anne kızlık soyadı sorusunun karşılığı olarak farklı bir soyadı vermekte mümkün. Zira banka bu durumu araştırmıyor ve müşterilerinin telefonları ile müşteriyi teyit ediyor. 

 

 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

ANNE KIZLIK SOYADININ YERİNİ ALACAK ŞİFRE UNUTULURSA NE OLACAK?

Ziraat Bankası tarafından anne kızlık soyadı sorunun yerini alacak ve 2021 yılında hayata geçirilecek uygulama sonrası kullanıcıların belirlediği şifre banka şubelerinden veya online internet bankacılığı üzerinden çarçabuk değiştirilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.