Oyunculuk Yeteneği Nasıl Geliştirilir? İyi Bir Oyuncu Olmanın Yöntemleri

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Oyunculuk Yeteneği Nasıl Geliştirilir? İyi Bir Oyuncu Olmanın Yöntemleri. Günümüzde oyunculuk oldukça popüler bir meslek olduğu için özellikle genç ve orta yaşta olan kesimin gönlünde oyunculuk yatmaktadır. Oyuncu olmak isteyen insanlar, popüler olan dizilerde ve filmlerde yer alıp kendilerini ispatlayarak şöhretin kapılarını aralamak için gayret sarf etmekteler. Ancak iyi bir oyuncu olmak için en başta oyunculuk yeteneğine sahip olmak ve eğitimlerle bu yeteneği geliştirmek gerekir.  Televizyon ve medya sektörü dışarıdan eğlenceli ve renkli bir dünya olarak gözükse de oldukça acımasız bir sektördür. Bu nedenle oyunculukta şöhret basamaklarını sağlam adımlarla çıkarak iyi bir kariyer yapmak ve bu renkli dünyanın acımasız dişlileri arasında ezilmemek için oyunculuk eğitimi, oyuncuların tutunacakları en sağlam daldır.

YETENEK

Oyuncu olmak isteyen bireylerin yetenekli olması gerekir. Bunun zaten uzun uzun açılımını yapmaya gerek yok diye düşünüyorum. Oyuncu rolünün gerektirdiği duygu ve davranışı üretirken o duygunun altındaki diğer duygu ve olayları algılaması gerekir ve seyirciye, onu izleyen herkese gerçek gibi hissetirmelidir.  Örneğin öfkesini göstereceği zaman öfkenin altındaki haksızlığa uğramışlık, alay edilme, küçük düşme, aldatılma vb. gibi durumları oyuncunun üstünde ve yüzünde okumak gerekir. Oyuncu o rolün içine girer ve seyredeni de o ruh haline sokup buna inandırır.  Eğitimlerde genelde oyuncu adayından belli duyguları göstermesi istenir.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Konservatuar, üniversitede tiyatro bölümlerine girmek, iyi bir tiyatro eğitimi almak veya özel ders almak gereklidir fakat oyunculuk için yeterli değildir. Oyuncu olmayı isteyen elinden geldiğince sahne de olmalıdır. Bir dizide küçük bir rol ya da amatör tiyatro ile sahnede olmak gibi en küçük fırsatı bile değerlendirmelidir. Oyuncu ileride gelebilecek rolleri öngöremediği için kendine kadar özellik kazandırabiliyorsa bunu yapmalıdır. Spor olarak futbol oynamak, basketbol yapmak, boks yapmak ya da dans dersi almak, gitar çalmak, şans dersi almak gibi. Bir gün bir rol için düşünülmediği halde sırf diğer kişilere göre rolün gerektirdiği bir özelliği olduğu için rolü alabilir. Bir yerde oynamak, rol almak için seçeneklerden biride oyuncu ajanslarına kayıt olup kendinizi fark ettirmeye de çalışmaktır.

Oyuncu olmak sahip olunması gereken bazı özellikler :

 • Yetenek 
 • Eğitim
 • Çok Çalışmak
 • Gözlem Gücü
 • Duygusal Zeka
 • Türkçe Bilgisi
 • Sesini İyi Kullanma
 • Beden Dilini Geliştirme
 • Yabancı Dil Bilmek
 • Belli bilgi ve beceriler edinmek ( spor, müzik, dans )
oyunculuk yeteneği nasıl geliştirilir? iyi bir oyuncu olmanın yöntemleri
oyunculuk yeteneği nasıl geliştirilir, iyi bir oyuncu olmanın yöntemleri, dizi film aktör, tiyatro oyuncusu nasıl olunur, taklit yetenekleri nasıl geliştirilir, oyunculuk kursu oyunculuk yeteneğini geliştirir mi, sanat dünyasına adım, dizide oynamak için hangi yeteneklere sahip olmak gerekir

STANİSLAWSKİ ‘E GÖRE ;

• Oyuncu rolüyle özleşmelidir.
• Oyuncu için kendi yoktur rolü vardır.
• Seyirci rolün akışına kaptırılmalı ve her türlü eleştiriye kapatılmalıdır.Düşünmeden yargılamadan sadece baş rol oyuncularıyla bütünleşmelidir.
• Asla seyircide yabancılaştırma hissi uyandırıl-mamalıdır. 
• Seyirciye gibi yaptığını hissettirmemeli, o olduğunu kabullendirmelidir. Seyirci oyuncunun gerçek kişiliğini değil oynadığı karakteri görmelidir. 

BRECHT’E GÖRE ;

• Oyuncu eylemin gözlemcisi ve yorumcusu olmalıdır.
• Oyuncu için kendi vardır ve rolünü göstermektedir.
• Seyirci rolün akışına kaptırılmamalıdır. Düşünen , yargılayan ,aktif duruma getirilmelidir.
• Yabancılaştırma tekniğine baş vurulmalıdır.
• Seyirciye gibi yaptığını göstermelidir.
• Seyirci oyuncunun önce gerçek kişiliğini sonra oynadığı karakteri gösterdiğini görmelidir.

OYUNCUNUN FİZİĞİ

Bir oyuncunun rolünü yaparken vücudunu kullanmasına vücut dili denir.
Oyuncunun vücut dilini bile bilmesi için vücudunu çok iyi tanıması gerekir. Bir oyuncunun en çok kullandığı vücut hareketleri jest ve mimiklerdir.
Jest ; Oyuncunun belden yukarısını el ve kollarını kullanmasına jest denir.
Mimik ; Oyuncunun yüzünü ve yüzündeki organlarını kullanmasıdır.
Mizansen nedir :Oyuncunun rolü gereği ayaklarını kullanarak sahnede yer değiştirmesidir.

TİYATRODA DENGE ;

Oyuncunun vücudunda enseden başlayarak ayak tabanlarına indiği varsayılan bir denge çizgisi oluşur. Böylece bir oyuncu bu varsayımdan hareket ederek duruşunu , yürüyüşünü ,oturuşunu kalkışını bu denge çizgisini kaydırmadan yapar.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

AĞIRLIK DENETİMİ ;

Oyuncunun sahne üzerindeki duruşu , hareketi ve dengesini sağlaması tamamen ağırlık denetimine bağlıdır. Her insanın her kütlenin olduğu gibi bir ağırlığı vardır. Bu ağırlık vücut yapısına göre bazı bölgelerde daha fazla bazı bölgelerde daha azdır.
Bunu örneklemek için kafası çok büyük bir oyuncuyu ele alalım;bu oyuncu eğer ağırlık denetimini kontrol altına alamazsa başı düşecekmiş gibi öne , arkaya ,sağa yada sola eğik vaziyette durur. Bu bir dengesizlik unsuru sayılır.

AĞIRLIK MERKEZİ ;

Her kütlenin olduğu gibi oyuncunun vücudunun da bir ağırlık merkezi vardır. Bu merkez oyuncunun kalçasıdır. Bu yüzden oyuncu sahnede hareket ederken kalçasının vücudunun ağırlık merkezi olduğunu unutmamalıdır.

DENGE TABANI ;

Denge tabanı oyuncunun her iki ayağının da arasındaki mesafe ne olursa olsun bastığı alandır.Oyuncu sahnede yapacağı hareketin durumuna göre denge tabanını genişletir veya daraltır.

HAREKETLERİN DENETLENMESİ ;

Oyuncular hareket dengesini ve ağırlık merkezlerini sahnede ideal biçimde kullanabilmek için ağırlık tabanlarını denge çizgileriyle bütünleştirerek kullanmalıdır. Böylece sahnede yaptıkları hareketlerin anlamlı olup olmadığına daha rahat karar verir oyunda seyirciyle olan dialoğunda ( hareket diyaloğu ) seyircinin kendisini çok daha rahat izlemesine olanak tanıyabilirler.

OYUNCUNUN SAHNEDE GÖVDE DURUŞLARI

1. TAM CEPHE DURUŞ.

2. ÇEYREK DURUŞ.

3. YAN DURUŞ.

4. ÜÇ ÇEYREK DURUŞ.

5. TAM ARKA DURUŞ.

Bu duruşlar oyuncunun sahnede seyirciye göre duruşlarıdır.

TAM CEPHE DURUŞ ;Oyuncunun yüzünün seyirciye tam dönük olduğu andır.

ÇEYREK DURUŞ ; Oyuncunun yüzünün 3 / 2 sinin seyirciye dönük olduğu andır.

YAN DURUŞ ; ( YARI CEPHE YA DA PROFİL) ; Oyuncunun yüzünün yarısının seyirciye dönük olduğu andır.

ÜÇ ÇEYREK DURUŞ ; Oyuncunun yüzünün 3 / 1 inin seyirciye dönük olduğu andır.

TAM ARKA DURUŞ ; Oyuncunun yüzünün seyirciye hiç görünmediği sadece sırtının ve poposunun göründüğü andır. Bu duruş biçimi oyuncunun rolündeki durumuna ve güçlülüğüne göre doğru kullanılmalıdır.

OYUNCUNUN OTURURKEN, KALKARKEN,DÜŞERKEN YARARLANACAĞI TEKNİKLER VE BİLMESİ GEREKEN METODLAR

Oyuncu oturma eylemini gerçekleştirmek için öncelikle vücudunu çok iyi tanıması gerekir . Hareket denge çizgisinin hayali bir çizgide olsa varlığını kafasında kabullenmesi gerekir. Oyuncu bu denge çizgisini tam olarak kavradıktan sonra sahnede oturacağı cisme doğru yönelirken mümkün mertebe seyirciye arkasını dönmeden hareket etmeli oturacağı cisme yaklaştığında sağ bacağının baldır kısmını cisme dayayıp ya da dengesini iyi kontrol ederek oturmalıdır.
Kalkarken geride bulunan ayağını ittirip vücudunu hafif öne alarak kalkmalıdır. oyunculuk yeteneği nasıl

Oyuncunun sahnede düşme pozisyonları için iki yöntem deneyebilir. Birinci yöntem iki ayak olduğu yerde birbirine çaprazlanarak sağ el ve omuz yardımıyla yatay düşmelidir. İkinci yöntem ise sağ ayak sol el ve sol omuz kullanılarak geriye doğru dairesel düşüştür. Bunun için oyuncu denge çizgisi ve denge tabanını mutlaka çok iyi ayarlamayı bilmelidir.

Oyuncu Olmanın Altın Kuralları

Pratiğe geçmeyen hiçbir teknik başarılı sayılmaz. Yani sahnede ya da kamera önünde kendinizi kanıtlamadan oyuncu olmuş sayılmazsınız. Oyuncu olmak istiyorsanız sizi bekleyen zorlu bir yolculuğa hazır olmalısınız. Bu yolda başarılı olmak, kırmızı halılarda yürümek, ödüller kazanmak, dünyaya adınızı duyurmak için: oyuncu olmanın yöntemleri

 • Kabiliyet sahibi ve yetenekli olmanız gerekmekte.
 • Oyuncu olmak istiyorsanız bu işi severek yapacağınızdan emin olmalısınız.
 • Sinema, TV ve tiyatro oyunculuğunun birbirinden farklı olduğunu bilmelisiniz.
 • Aynı zamanda iyi bir dinleyici olmalısınız.
 • Çevrenize duyarlı olmanız ve gündemi takip etmeniz gerekir.
 • Hayata sanat çerçevesinden bakmanız gerekir.
 • Olağan bir insandan daha kültürü olmanız gerekir.
 • Yönetmenin en büyük yardımcısı olmalısınız.
 • Rolünüz için çalışmalar yapmalı, karakterinize en yakın ortamlarda bulunmalısınız.
 • Topluma örnek bir vatandaş olmalısınız. Oyuncu olmak sadece ünlü olmak değildir.
 • Oyunculuk kursu, beden dili, şan ve sahne sanatları eğitimlerini alarak kendinizi sürekli geliştirmelisiniz.
 • “Ben bu rolü oynamam.” cümlesini kullanmamalısınız.

oyunculuk yeteneği nasıl geliştirilir, iyi bir oyuncu olmanın yöntemleri, dizi film aktör, tiyatro oyuncusu nasıl olunur, taklit yetenekleri nasıl geliştirilir, oyunculuk kursu oyunculuk yeteneğini geliştirir mi, sanat dünyasına adım, dizide oynamak için hangi yeteneklere sahip olmak gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.