Oyun Geliştirici Kimdir? Görevleri Nelerdir? Kimler Oyun Geliştirir?

Oyun Geliştirici Kimdir? Görevleri Nelerdir? Kimler Oyun Geliştirir?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Oyun Geliştirici Kimdir?

Oyun Geliştirici Kimdir? Görevleri Nelerdir? Kimler Oyun Geliştirir?  Oyun Geliştirici, farklı türlerde oyunları oluşturan ve bir bütün olarak kullanıcıya sunulmasını sağlayan kişidir. Genellikle yazılım ve tasarım gibi alanlarla ilgilenen oyun geliştiriciler, oyun stüdyolarında ya da oyun geliştirme şirketlerinde çalışırlar.

Oyun Geliştiricinin Görevleri Nelerdir?

Oyun Geliştiriciler, genellikle oyunun yazılım kısmı ile ilgilenir. Birçok farklı oyun türü olması nedeniyle uzmanlık alanları değişmektedir. Ancak temel olarak Oyun Geliştiricilerden beklenen görev ve sorumluluklar şöyle sıralanabilir;

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR
 • Tasarım, ses efektleri, modelleme ve programlama gibi farklı alanlar hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Yeni oyun teknolojilerini takip etmek ve hızla uyum sağlamak,
 • Analitik ve çözüm odaklı düşünmek,
 • Birçok farklı oyun türünü oynamak ya da takip etmek,
 • Araştırma ve geliştirme yapmak,
 • Farklı disiplinlere eğilmek ve gelişmek.

Kimler Oyun Geliştirici Olabilir?

Üniversitelerin yazılım ve programlama ile ilgili bölümlerinden mezun olanlar ya da yazılım ve programlama konusunda eğitim alanlar, Oyun Geliştiricisi olabilir. Ancak dünya genelinde bakıldığı zaman, herhangi bir eğitim almamasına rağmen oyun geliştiricisi olan kişiler de bulunur. Öte yandan bazı üniversitelerin, oyun geliştirme konusunda yüksek lisans programları var ve buralardan mezun olanlar, Oyun Geliştirici olarak çalışabilir.

İşverenlerin Oyun Geliştiriciden Beklediği Nitelikler Nelerdir?

Oyun geliştirme genellikle uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu nedenle de işverenler, oyun geliştiricilerden sabırlı olmasını bekler. İşverenlerin Oyun Geliştiricilerde bulunmasını istediği diğer nitelikler ise şöyle sıralanır;

 • Disiplinli ve özverili olmak,
 • Esnek çalışma şartlarına adapte olabilmek,
 • Farklı görüşlere ya da önerilere açık olmak,
 • Çok iyi derecede İngilizce bilmek,
 • Yüksek iletişim becerilerine sahip olmak,
 • Ekip çalışmasına uygun olmak.

  Konsept Sanatçı

  Her sanatçının da bildiği üzere bir projenin öncelikle 2D ortamda sunulması (storyboard), ardından geçilecek olan 3D ortamda (previsualization-previz) sunulmasından önce gelir. Bu daha hızlı ve caziptir. Dolayısıyla konsept sanatçılar oyun hakkında genel görünüm çıkarmak için sanat yönetmenleriyle yakın çalışırlar.

  Konsept sanatçılar genel olarak neyin nasıl görüneceğine dair özet çıkarırlar. Mesela bir oyunda uzay gemisine gidecek olan karakterleri belirlemek gibi

  Hikâye Tasarımcısı

  Hikâye tasarımcısı olmak istiyorsanız oyun hikâyeleri konusunda tecrübeli olmanız gerekir. Başlıca stüdyolarda hikaye tasarımcılarının yanı sıra, hikâye tecrübesi olan yönetmen ve senaristler de bulunur.

  BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

  Bir oyunun hikâyesi film gibi tek bir doğrultuda ilerlemez. Hikâye konusunda geniş bilgiye sahip olmaktan ziyade, hikâyeyi oyuncuya göre uyarlamak önemlidir. İstenilen hikâyenin oluşması için takım arkadaşlarıyla birlikte çalışmak gerekir. Örneğin, oyunda hikâyeyi anlatan ara video (cutscene) nerede devreye girecek vb…

  Çevre Sanatçısı

  Eğer bir çevre sanatçısı olmak istiyorsanız, konsept sanatçılar tarafından oluşturulan çevre konseptlerini, 3D programlarda görselleştirdikten sonra ilgili sahneyi oyun motoruna hazır hale getirmelisiniz. Etkileşimli oyunların doğuşuyla birlikte oyuncular, çevredeki hemen her yere ulaşabilir hale geldi. Yani artık yapımda daha çok özen gösteriliyor.

  Çoğu stüdyo, sizden ilgili konseptte yer alan her şeyi yapmanızı ister. Yani çevrenin modellenmesi-kaplanması gibi, çalışmanın son halinin oyun motoruna hazır hale getirilmesi istenir.

  Karakter Sanatçısı

  Karakter sanatçıları da yine konsept sanatçıların oluşturduğu karakter konseptlerini 3D görselleştirerek oyuna hazır (game ready) hale getirirler.

  Karakter sanatçılarının da modelleme ve kaplama konusunda optimizasyon tecrübesine sahip olması gerekir. Ne tür karakter modelliyor olursanız olun, bilgi ve yetenek konusunda esnek olmalısınız. Bu da, geniş bir modelleme tekniği deneyimine sahip olmak ve ortaya sağlam bir topoloji çıkarmaktan geçer.

  Oyun Tasarımcısı

  Oyun tasarımcısı, bir oyunun kurallarıyla ilgilenir ve bu kuralların geliştirilmesinde yardımcı rol oynar. Tahmin edebileceğiniz üzere bu kişiler başarılı bir oyunun yapımında hayli büyük bir bilgi ve deneyime sahip olmalı. Kısaca oyunun ne denli kaliteli olacağı (oynanılabilirlik açısından) bu kişilerin elindedir.

  Özelliklerin oluşturulması ve script görevlerinden tutun, dengeli bir oynanış imkânı sunmak üzere neredeyse her türlü sorumluluğa sahip olmalısınız.

  Bölüm Tasarımcısı

  Bölüm tasarımcısı, sanat takımının oluşturduğu assetleri kullanarak oyundaki bölümleri oluşturur. Örneğin, bir çevre sanatçısı bölüm için gerekli assetleri oluşturur; fakat bölümü, oyuncunun zevkine göre tasarlayacak olan birine ihtiyaç vardır.

  Bölüm tasarımcısının yaptığı iş, oyun tasarımcısının görüşüyle uyuşmalıdır. Bu nedenle onunla yakın çalışması gerekir.

  Teknik Sanatçı

  Teknik sanatçı olabilmek için stüdyoda birden fazla şeyle ilişkili olmak gerekir. Sizden karakter riglemeniz istenebilir, dinamik oluşturmak için efekt sanatçısı olarak çalışabilirsiniz veya programcılar ve sanatçılar arasında pipeline araçlar oluşturmak için köprü görevi görebilirsiniz.

  Tüm bunlar stüdyoya göre değişebilir; lâkin isimden de anlaşılacağı üzere teknik sanatçı, teknik ve sanatsal konuda dengeli bir tutum sergilemelidir.

  Animatör

  Karakter sanatçısının oluşturduğu bir karakteri ele alalım. Bu model sabit-hareketsiz obje konumundadır. Animatör, bu hareketsiz modele hareket kabiliyeti veren kişidir. Animasyon oyuna has bir şey değildir. Film için de geçerlidir ve iki sektör arasında farklar vardır. Kimler oyun geliştirir.

  Bu konuda, Maya gibi 3D program ve animasyonun 12 prensibi hakkında bilgi sahibi olmak gerekli. Bazı stüdyolar, animatörlere, daha çok teknik görevler konusunda danışırlar. Örneğin, eğer teknik animatörseniz sizden karakter riglemeniz veya animasyon araçlarının geliştirilmesinde yer almanız istenebilir.

  oyun geliştirici kimdir, görevleri nelerdir, kimler oyun geliştirir, oyun geliştirme yöntemleri, 3d oyunlar nasıl yapılır, karakterler nasıl belirtilir, karakterleri kimler yapar, oyunun ikinci levellerini kim yapar, oyun sektörüne nasıl girilir, hangi sınavlara girilir, oyun sektörüne girmek için hangi daldan ilerlemek gerekir 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu