Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
MANŞET HABERYiyecekler

Lüfer balığı faydaları neler? Lüfer balığı hangi vitaminleri içeriyor?

Lüfer balığı faydaları neler? Lüfer balığı hangi vitaminleri içeriyor? Balıkların babası olarak bilinen lüfer balığı, tam bir B12 kaynağıdır. Vücut sağlığı için inanılmaz faydası olan lüfer balığı hakkında merak edilenleri sizler için derledik. İçeriğinde ayrıca yüksek oranda fosfat ve çinko da barındırır. Soğuk havaların en iyi besinidir. Yorgunluk ve konsantre eksikliği gibi sağlık sorunlarını bitirir.

Lüfer balığı faydaları neler Lüfer balığı hangi vitaminleri içeriyor
Lüfer balığı faydaları neler, Lüfer balığı hangi vitaminleri içeriyor, lüfer balığı besin değerleri nelerdir, lüfer balığı nasıl pişirilir, lüfer balığının sağlığa etkileri neler, lüfer balığı tadı nasıldır, lüfer balığı haftada kaç kere tüketilmelidir, lüfer balığının nasıl tüketilmesi önerilir, lüfer balığı kilo aldırır mı, lüfer balığı tok tutar mı

Bilimsel sınıflandırmada Pomatomus saltatrix olarak geçen Lüfer balığı, soğuk havalarda tüketilmesi gereken en faydalı balıktır. 28 cm’e kadar uzunluğu olan lüfer balığı ortalama 125 ile 333 gram ağırlığında olur. En büyük lüfer balıklarına Kofona ve Sırtıkara denir. Açık gümüş renginde olan Lüfer balığının sırtı koyudur. Büyüdükçe bu koyuluk artar. Karın kısmı da oldukça parlaktır. Balıkların babası olarak adlandırılır. Karadeniz, Akdeniz Marmara ce Atlas Okyanus’unda havaların soğumasıyla ortaya çıkar. Sürüler halinde dolaşılır. Bu yüzden bu mevsimde avlanması daha fazladır. Omega-3 yağ asitleri bakımından diğer balıklara oranla zengin olduğundan lezzeti çok iyidir. Tam bir B12 vitamin kaynağı olan Lüfer balığı, vücudun ihtiyacı olan B12’nin yüzde 160’ını rahatlıkla karşılar. 

LÜFER BALIĞININ FAYDALARI NELERDİR?

 • İçerdiği B12 vitamini sayesinde vücuttaki oksijen oranını artırır. Güçlü bir çözelti olan B12 vitamini kan içerisinde zararlı hücrelerin birikmesini önler. 
   
 • Metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Yağlı olan bir besin olmasına rağmen sindirimi kolaylaştırdığından kilo vermede yardımcı olur. Ayrıca uzun süreli tok tutar.
   
 • Magnezyum maddesi sayesinde kan akışını normalleştirerek kalbin ritmini dengeler. Böylece kalp ritim bozukluğu ya da panik adak hastalarının tüketilmesi tavsiye edilir. 
   
 • Özellikle kış aylarında hantallaşan beyin ve vücut içinde birebirdir. Yorgunluğu gideren lüfer balığı, ayrıca beynin fonksiyonlarını hızlandırdığından konsantre gücünü artırır.
   
 • Potasyum ve antioksidan içeren lüfer balığı vücutta serbest radikalerin dolaşmasını önler. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçer. Kanserli hastalıkların yaşanmamasını sağlar. 
   
 • Hızlı doku iyileştirdiğinden yaşlanmayı geciktirir. Yaraları iyileştirir. Uzmanlar kış aylarında özellikle hafta da en az bir en fazla iki kez tüketilmesini tavsiye eder. 

SİZİN İÇİN: Balık Yetiştiriciliği DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir?

LÜFER BALIĞI NASIL TÜKETİLİR?

Genellikle ızgarada tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca defne yapraklarıyla beraber sos yapılıp fırına da verilebilir. Bunun yanı sıra büyük olduğundan eti fazladır. Tavuk eti gibi kesilip kılçıklarından ayrılıp kızartılıp salataya eklenerek de diyet yemeği yapılabilir. 

Lüfer balığı faydaları neler, Lüfer balığı hangi vitaminleri içeriyor, lüfer balığı besin değerleri nelerdir, lüfer balığı nasıl pişirilir, lüfer balığının sağlığa etkileri neler, lüfer balığı tadı nasıldır, lüfer balığı haftada kaç kere tüketilmelidir, lüfer balığının nasıl tüketilmesi önerilir, lüfer balığı kilo aldırır mı, lüfer balığı tok tutar mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER