Isırgan otunun mucizevi faydaları nelerdir?

Isırgan otunun mucizevi faydaları nelerdir? Isırgan otu, özelliklerinden ve içerdiği maddelerden yararlanabileceğimiz doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden biridir. Isırgan otu genellikle her türlü toprakta, yol kenarında, tarla ve bahçede kendiliğinden yetişir. Bahar sonu yaz başı gibi çiçek açar ve yaz sonunda toplanır. Yabani bir ot olarak karşımıza çıkan ısırgan otunun üzerinde bulunan tüyler tene direkt temas ettiğinde kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Bu durum ısırgan oturun haşerelere karşı savunma mekanizmasıdır. Bunun dışında son derece şifalı bir bitkidir. A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ısırgan otu, bolca antioksidan içerdiği için kanser tedavisine yönelik araştırmalarda sıkça kullanılır. 

Isırgan otunun mucizevi faydaları nelerdir
Isırgan otunun mucizevi faydaları nelerdir

Isırgan otu, çayı yapılarak tüketilebilen bitkilerdendir. Kan dolaşımını artırma özelliğine sahip olan ısırgan otu çayı bağışıklık sistemini de güçlendirir. Kanı temizlemek ve diyabet tedavisine yardımcı olmak gibi birçok faydası bulunur. Isırgan otu çayı stresi; azaltmaya, kan basıncını ve kan şekerini düzenlemeye, kolestrolü dengelemeye, ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olan lezzetli ve çok faydalı bir içecektir. Aynı zamanda bu çay, cilt ve saç sağlığı için de uzun yıllardır kullanılır. Detoks etkisine de sahip olan bu faydalı içecek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken sindirim sisteminin çalışmasını da hızlandırıcı etkilere sahiptir.  İşte “Isırgan otu çayı nasıl yapılır?”, “Isırgan otu çayı aç karnına içilir mi?”, “Isırgan otu çayı kaç gün içilir?” gibi soruların cevapları:

Isırgan Otu Çayının Faydaları

  • Isırgan otu çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylece bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca ısırgan otu çayı, lenf sistemini uyarır ve böbreklerdeki fazla toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.
  • Isırgan otu çayının diüretik özelliğe sahip olması böbrek sağlığı için oldukça faydalıdır. Mesaneyi enfeksiyon ve ödemlerden koruyucu bileşenlere sahip olan ısırgan otu çayı, böbreklerde taş veya kum oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Eğer böbreklerde taş ve kum oluşumu gibi şikayetler varsa ısırgan otu çayı bunların kolayca dışarı atılmasına yardımcı olur. 
  • Isırgan otu çayı, kırmızı kan hücreleri üretimini gerçekleştirmeye yarayan C vitamini ile demir minerali içerir. Alyuvar üretiminin artmasıyla kan dolaşımı düzenli bir hal alır. Bu özelliği ile anemi hastalığının tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. 
  • Isırgan otu çayı , özellikle mevsim dönümlerinde görülen alerjiler ve  solunum yolu rahatsızlıklarının tedavilerinde uzmanlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Halk arasında kuru öksürük diye tabir edilen rahatsızlık için ısırgan otu çayının tedavi etmeye yardımcı özellikleri vardır.
  • Isırgan otu çayı içinde bulunan bor minerali vücuttaki kalsiyum oranının korunmasını sağlar. Kemik sağlığı açısından oldukça önemli olan kalsiyum, osteoporozun başlamasını yavaşlatabilir. Ayrıca ısırgan otu suyu ile ayakları masaj yaparak yıkamak romatizma ağrısının azalmasına yardımcı olur.
  • Antibakteriyel özelliğe sahip olan ısırgan otu çayı, ağız ve diş sağlığı için oldukça etkilidir. Aynı zamanda ısırgan otu çayı ile hazırlanan tonik, cildi mikroplardan arındırarak pürüzsüz ve sağlıklı görünüme yardımcı olur. Yine aynı özelliklerden dolayı saç için oldukça faydalı olan ısırgan otu suyunun saç sağlığı açısından farklı kullanım alanları olduğu bilinmektedir.

SİZİN İÇİN: Kanseri Önlüyor! Isırgan Otu Salatasının Faydaları, Salatanın Tarifi

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır? 

Isırgan otu taze taze toplanıp çayı yapılabileceği gibi toplandıktan sonra ince ince kıyarak kurutarak da uzun süreler kullanabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kadar ince kıyılmış ısırgan otu bir su bardağı kaynar suyun içine atılarak 5 – 10 dakika haşlanır.  Kokusu çıkan ısırgan otu süzülür ve 5 dakika dinlendirildikten sonra içilebilir.  Günde 2 ya da 3  bardak taze demlenmiş ısırgan otu çayı içilebilir. Isırgan otu çayının aç veya tok karnına içilmesinde bir sakınca yoktur. Isırgan otu çayı tatlandırılmadan içilmelidir. Kokusundan veya tadından haz etmeyenler ısırgan otu çayını hazırlarken içine birkaç nane yaprağı ilave edebilirler.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  HUMIRA İlaç Nedir? HUMIRA İlaç Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

İdrar söktürücüdür

Isırgan otu mucizevi bir şekilde idrar söktürür. Fincanlardan eksik olmayan ısırgan otu beslenme düzeninde önemli bir yer tutar. Ödemden kurtulmak isteyenler güvenle tüketebilir.

Kalp sağlığını korur

Isırgan otu kalp sağlığını koruyarak tansiyona iyi gelir. Kan dolaşımını düzenleyen, kırmız kan hücreleri üretimini artıran ısırgan otu, bu özellikleri ile tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

Sindirim sistemini düzenler

Isırgan otu sindirim sistemini düzenler. Yemek yedikten sonra zaman zaman hazımsızlık problemiyle karşılaşıyor, hatta midenizi bir davul gibi şişmiş hissediyorsanız ısırgan otu tamda size göre. Isırgan otu sayesinde sindirim sisteminizin düzenli bir şekilde çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Yeni nesil sinema sektörü

Ağız ve diş bakımına iyi gelir

Isırgan otu vitamin ve mineraller açısından zengindir. Isırganın çindeki bitki bileşenleri dişleri kayganlaştırır ve yapışmayı azaltarak dişleri korur. Ağız kokusuna karşı da iyi gelir, çünkü koku yapan mikroorganizmaları azaltır.

Böbrek taşlarını önler

Böbrek taşı probleminiz varsa ısırgan otunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Böbrek ve mesane taşlarını engellemesiyle bilinen ısırgan otu kanı temizler ve kansızlık çekenler için kan seviyesini arttırması sebebiyle de önerilir.

Alerjilere iyi gelir

Alerjik reaksiyonların başlıca nedeni, vücutta biriken zehirli kimyasallardır. Alerjiye neden olan kimyasalların zehirli olma şartı yoktur. Isırgan otunu kullanarak alerjilerinizi en aza indirebilirsiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Son dakika: Türk savaş gemileri harekete geçti!

Prostat büyümesini önler

Isırgan otu prostat büyümesini önler. Erkeklerin korkulu rüyası haline gelen prostatla ilgili yapılan araştırmalarda, rahatsızlığın önlenmesi ve tedavi edilmesinin sağlıklı beslenme ile mümkün olabildiği belirlendi. Prostat probleminiz varsa ısırgan otunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Doğal ağrı kesicidir

İçerisinde yüksek miktarda vitamini bulunduğu için vücut ağrısı yaşayan kişilerin sorunlarını giderir.

Saçları gürleştirir

Isırgan otu hem saçları gürleştirir hem de saçlara doğal bir görünüm kazandırır. Kuru ya da taze şekliyle ısırgan otunu kullanarak; saçlarınızın daha parlak, daha kepeksiz ve daha az yağlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu
eşya depolama | - | sağlık sitesi | - | islam sözleri| - | uluslararası evden eve nakliyat | - | eşya depolama | - | bunedy | - | habervadi | - | nedenhaber | - |