Çeşit Çeşit Dondurma Keyfi Hazz’da 

Yayınlama: 17.08.2022
Düzenleme: 17.08.2022 19:40
4
A+
A-

Dondurma her haliyle her aromasıyla lezzetini katlayan bir tatlı çeşitlerinden biridir. Yılın her mevsimi severek tüketilen dondurma klasik haliyle kalpleri fethettiği gibi gelato dondurma da beğenileri üzerinde toplamayı başarıyor. İtalyan kökenli bir dondurma olan gelatonun son yıllarda ülkemizdeki popülerliği hızlı bir artış sergiliyor. Klasik anlamda dondurma demek gelato için çok doğru olmadığı gibi lezzetini anlatmak için de kelimeler yetersiz kalıyor. 

Diğer dondurma çeşitleri ile gelato dondurma arasındaki en önemli fark gelatonun taze dondurma olmasıdır. Üretiminde süt, krema, meyve, şeker ve yumurta gibi taze ve doğal malzemeler kullanılır. Gelatonun raf ömrü birkaç günle sınırlıdır. Bu nedenle tazeyken tüketilmesi gerekir. 

İçinde bol miktarda taze malzeme bulunan gelato dondurmanın içerisinde koruyucu madde yoktur. -12 ila -16 derece arasında tezgahta bekler bir şekilde muhafaza etmesi nedeniyle gelatonun raf ömrü daha kısadır.

Gelato dondurma standart paketli dondurmalara göre çok daha az hava içerir. Bu oran gelato dondurmada %25 ila %30 civarında olduğundan gelato dondurmanın her bir kaşığında bulunan malzeme miktarı daha yoğundur. Süpermarketlerden satın alınan hazır dondurmaların ise yaklaşık yarısı hava içermektedir.

Gelato Dondurmayı Denemeden Geçmeyin

Gelato dondurmanın her kaşığında yoğun bir lezzet vardır. Ayrıca yalnızca taze malzemeler kullanılarak üretildiğinden canlı rengiyle de göz alır. Gelato dondurma yerken kullanılan rüm doğal malzemelerin dokusunu ağzınızda hissetmekle kalmaz aynı zamanda tazeliğin kokusunu da alırsınız.

Amerikan standartlarına göre hazırlanan dondurmalara kıyasla gelato dondurmanın şeker ve yağ oranı çok daha düşüktür. Gelato dondurma beyaz baz, sarı baz ya da çikolatalı baz olmak üzere üç temel bazın farklı çeşnilerle karıştırılmasıyla çeşitlendirilir. 

  Sirkülasyon Pompası

Beyaz baz süt ve şekerden oluşur. Beyaz baza yumurta sarısı eklenerek sarı baz elde edilir. Beyaz bazın kakaoyla karıştırılması ise çikolatalı bazı oluşturur. Gelatonun başlangıcını oluşturan bu temel bazlara istenilen çeşniler eklenerek istenilen çeşitlendirme yapılabilir.

Unutulmaması gereken nokta gelato dondurma yapısının ustalık ve zaman gerektiren bir süreç olduğudur. Gelato bazı mutlaka belirli sürelerle değerlendirilmelidir. Bir gün dolapta bekletilmesi gelato bazının lezzetini artırmakta olup bazı durumlarda bu süre 48 saati bulabilmektedir. Bu süre sonunda bazlar gelato şekline getirilir. İyi bir gelato elde edilebilmesi için bazlar taze malzemelerle karıştırılmalı ve mutlaka günlük olarak tüketilmelidir.

Hangi Gelato Dondurma Çeşidi Size Göre?

Gelato, İtalyanca’da dondurma anlamına gelir. Gelato da dondurma da son derece lezzetli ürünler olsa da her ikisi arasında bazı farklılıklar vardır. 

Sektörünün önde gelen ismi Hazz farklı damak zevkin sahip kişilere hitap etmek, en kaliteli ve lezzetli dondurma, macaron ve çikolata gibi ürünleri sizlerle buluşturmak için sürekli geliştirilen ürün yelpazesiyle dikkat çekmektedir. Gelato dondurma, tadına bir kez bakanların bir daha asla vazgeçemeyecekleri tadıyla Hazz’ın en çok beğenilen ürünleri arasında yer alır. Farklı aromalara sahip lezzetleriyle dikkat çeken gelato dondurma hazz.com.tradresindeki Gelato Dondurma kategorisinde yer alır. Siz de buradan farklı gelato dondurma çeşitlerini inceleyebilir, birbirinden özel Hazz lezzetleriyle tanışma ayrıcalığına erişebilirsiniz.

Gelato Dondurma Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her mevsim zevkle tüketilen bir lezzet olan dondurma çeşitleri seçilirken hangi noktalara dikkat edilmesi gerekiyorsa bunların temel olarak gelato dondurma için de geçerli olduğundan bahsedilebilir. Çok lezzetli ve her yaştan insanın keyifle tükettiği dondurmanın sağlık açısından çeşitli zararlara yol açmaması için yanlış ve fazla miktarda tüketilmemesi gerekir. 

  Kolajen

Dondurma sıklıkla buzdolabından çıkarılmamalı ve yeniden koyulmamalıdır. Bu durumda dondurmada mikrop üremesi gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılması riski çok fazladır. Dondurmanın içindeki malzemeler bozulur ya da uygun saklama koşullarına uyulmazsa dondurma zehirlenmesi yaşanması olasıdır. 

Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşılmaması adına dondurma, gelato dondurma ve sorbe dondurma ürünleri mutlaka kaliteli hammaddeler kullanarak, hijyenik koşullarda üretim yaptığından emin olunan markalardan satın alınması gerekir. 

Donmuş gıdaların oda sıcaklığında çabuk bozulabilmesi riski dondurma için de geçerlidir. Her mevsim sevilerek tüketilen dondurma mutlaka uygun koşullarda saklanmalıdır. Satın alınacak dondurmanın hijyenik koşullarda üretilmiş olması sağlık açısından dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. 

Süt ürünleri çok kolay bozulabildiğinden eğer dondurma hijyenik koşullarda üretilmez ya da uygun şartlarda muhafaza edilmezse içerisinde zararlı bakteriler üremesi ve sağlık açısından olumsuz durumlarla karşılaşılması riski doğar.

Hazz kalite, doğallık, hijyen ve müşteri memnuniyeti odaklı bir hizmet anlayışı benimser. Bu doğrultuda tüm Hazz ürünlerinin üretimi, saklama koşulları ve teslimat süreci titizlikle planlanmakta ve yüksek standartlar sağlanmaktadır.

Hazz’ın alanında uzman isimlerden oluşan profesyonel kadrosunun en kaliteli ve taze malzemeleri kullanarak ürettiği Hazz ürünlerinin kargo süreci, ürünlerin tazeliğinin de korunmasını sağlayacak en uygun şekilde planlanır. Bu kapsamda Hazz ürünleri soğuk zincir bozulmadan ve en kısa sürede teslim edilmektedir.

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit