Bir Fotoğrafın Sahte (Fake) Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Instagram' da Fake Hesap Nasıl Anlaşılır

Bir Fotoğrafın Sahte, fake olduğunu anlamanın yolları vardır. Yalan haberler, sahte paylaşımlar dünya çapında büyük bir sorun olmaya devam ederken, sosyal medyada karşınıza çıkan şüpheli fotoğrafların sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bir fotoğrafın fake olduğunu anlamanın birkaç yöntemi var. Bir Fotoğrafın Sahte Fake Olduğu Nasıl Anlaşılır Profesyonel şekilde kurgulanmış bazı içerikler, insanları çok ciddi derecede aldatabiliyor. Toplumun geniş kesimlerini ilgilendirebilecek kritik olaylarda özellikle pek çok sahte fotoğraf haber siteleri tarafından bile kullanılabiliyor. Peki hangi fotoğraf sahte hangisi gerçek nasıl anlarız?

Bir Fotoğrafın Sahte (Fake) Olduğu Nasıl Anlaşılır
Bir Fotoğrafın Sahte (Fake) Olduğu Nasıl Anlaşılır

Fake Instagram hesabı nedir?

Fake hesaplar, FacebookInstagram ve Twitter vb. sosyal medya hesaplarında, asıl hesap sahibi olan kişiyi ve hesabını kopyalama veya hayal ürünü olan bir kişi veya ürün adına oluşturulan hesaplardır.

Fake Facebook, Twitter Hesabı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle atılan ilk görsel, gönderiye bakılması gerekir. Daha sonra hesabın hangi tarihte açıldığı, iletişim bilgilerine bakılması gerekir. Eğer bunların hepsini hesap gizlemiş ise fake olması muhtemeldir.

Çakma hesap nedir?

Sahte hesap, insanların sosyal ağlarda başka bir isimle (gerçek bir kişinin adıyla yada aslında hiç olmayan bir kişide olabilir) oluşturdukları hesaplardır. Bu hesaplar oluşturulurken insanlar çok farklı amaçlar taşıyabilirler. Bu amaçların kimi masumca kimi ise başkalarını aldatmaya veya zarar vermeye yöneliktir.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Instagram Kaliteli Hizmet Satın Al

Bir Fotoğrafın Sahte, Fake Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bu konu biraz geniş bir konu olsa da birazcık bilgisayar bilginiz varsa kesinlikle fake fotoğrafları anlayabilirsiniz. Fake fotoğraf nasıl anlaşılır derseniz önce fotoğrafın görüntü kalitesine bakmanızı öneririm. Daha sonra aşağıdaki başlıkları okuduktan sonra her şeyden emin olabilirsiniz.

Google Görseller ile Fake Fotoğraf Bulma

Bunu anlamanın ilk yöntemi Google Görseller’de arama fonksiyonunu kullanmak. Bu fonksiyonu birçok arama motoru ve internet sitesi sunuyor. Örneğin Google’da linki fotoğrafa eklemek de mümkün. Fotoğrafı bilgisayardan arama kutusuna çekebilir veya yükleyebilirsiniz. Bazı web tarayıcılarda fotoğrafın üzerine sağ tıklayarak da arama başlatılabilir. O zaman fotoğrafın kim tarafından ne zaman kullanıldığı görülebilir. Bazen eski fotoğraflar yeni diye sunuluyor. Orijinal fotoğraflar genelde sahtelerine göre daha iyi kalitede ve daha net oluyor. Birini bulursanız diğeri üzerindeki oynamaları hemen fark edersiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  50 at nerede? işte cevap... Çipli atlar kayboldu mu? 50 at olayı nedir?

Gözle Görülebilen İpuçlarını Takip Edin

Bazen sahte fotoğrafları üzerindeki basit hatalar ele verebiliyor. Örneğin yansımalar, parlayan yüzeyler gibi. Tüm gölgeler doğru mu? Fotoğraftaki gün ve mevsim öne sürülen tarihle örtüşüyor mu? Bunu kontrol etmek için fotoğrafın çekildiği yerin hava durumuna bakabilirsiniz. Bina ve sokak adlarıyla araba plakalarını daha dikkatli inceleyin. Uyuşmazlık var mı? Bunları haritalar veya Street View’de kontrol edin.

Fotoğrafın Exif Bilgisi de İşinize Yarayabilir

Bir fotoğrafın nerede ne zaman ve hangi kamerayla çekildiğini ve hatta üzerinde oynama yapılıp yapılmadığını belirleyebilirsiniz. Her dijital fotoğrafın bir “exif bilgisi” vardır. EXIF “Exchangeable Image File”, yani değiştirilebilir görüntü dosyası, fotoğrafın çekildiği tarihi, boyutu, yeri, kullanılan cihaz ve çekim ayarları gibi bilgileri kapsar. Peki Exif bilgisini nasıl öğrenebiliriz? EXIF değerlerini öğrenmek bilgisayarınızda fotoğrafın üzerine sağ tıklayıp “özellikler”e tıklayın. Açılan panelde “Ayrıntılar” sekmesini tıklayarak tüm EXIF bilgilerine ulaşabilirsiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  YouTube’un En Çok Kazanları Arasında Yer Almaya Hazır Olun

Photoshop yöntemi ile sahte fotoğrafı tespit etmek

Bir başka yöntem de fotoğrafı Photoshop ile açarak ayrıntılara bakmak. Bu yöntemde fotoğrafın “Hue” değerlerini – (eksi) 100, “Saturation” değerini ise + (artı) 100 yapın. Fotoğraf üzerindeki grafik oynamaları ve renk değişim yerlerinden fotoğrafın sahte olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu yazılanlara haricen eğer Instagram Reels Videoları Gözükmüyor Sorununuz varsa mutlaka yazımızı okuyun.

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat

instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al beğeni hilesi takipçi hilesi