Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Bilim Şurası Üyesinden yılbaşı uyarısı

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Ankara Şehir Hastanesi Ağır Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan, 2-3 hafta öncesinde artan hasta sayıları ile birlikte sıhhat çalışanlarının yükünün çok arttığına dikkat çekerek, “Ciddi bir yük altına girmiştik, çok ağır çalışıyorduk; hala da çok yoğunuz lakin sayıların bilhassa hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte bir azalma trendine girdiğini görüyoruz. Bu çok sevindirici. Demek ki aslında uygulanabilir bir kuralla bu pandemi ile savaşabiliyoruz. O yüzden kesinlikle ileri aylarda da kısıtlamalara uymaya devam edersek bu hastalık ile müsabaka ihtimalimiz azalacak ve umarım aylar içerisinde de bu pandemi biter ve biz de bu hastalıktan kurtuluruz” dedi.

‘YILBAŞINI KÜÇÜK AİLE FORMATINDA KUTLAYALIM’

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Doç. Dr. Turan, trendin düşmesi nedeniyle rehavete kapılmamak gerektiğine de dikkat çekerek, “Henüz pandemi bitmedi; devam ediyor. O nedenle tedbirlerimizi almaya, kendimizi muhafazaya devam edelim. Yılbaşı sürecinde 4 gün mühletle bir kapanma olacak. Burada teklifim lütfen yeniden küçük aile formatında yılbaşımızı kutlayalım. Büyük yerlere girmeyelim. Meskenlerde bile olunsa kalabalık yapmayalım. Yoksa sonuçları çok berbat olabilmekte. Bunu aylardır yaşayan bir tabip olarak söylüyorum; lütfen kendi meskeninizde bile olsa kalabalık oluşturmayın. Zira kimin virüs taşıdığını bilmiyorsunuz. Yılbaşınızı bu yıl kendiniz ya da küçük aile formatı olacak halde kutlamanızı tavsiye ediyorum” dedi.

YILBAŞI ÖNCESİ SEYAHAT UYARISI

Doç. Dr. Turan, 4 günü fırsat bilip yılbaşı öncesi yaşanabilecek seyahat hareketliliğine de dikkat çekerek, “Kısıtlamanın aslında gayesi bütün bireylerimizi meskenlerinde; daha az sayıda beşerle bir ortada kalacak formda tutmak ve dışarı ile bağlarını en aza indirmek. Bunu yapamayacaksak şayet yılbaşı öncesinde böylesine kalabalıklara hazırlanmak ya da oluşturmak açıkçası bu süreç için çok problemli bir hareket olur. Bunu yapmamalarını tavsiye ediyorum. Bu yıla özel yılbaşını biraz daha sessiz ve sakin geçirmeli. Benim halkımıza söyleyeceğim en kıymetli şey budur. Lütfen kalabalıklar oluşturmayalım” sözlerini kullandı.

‘ORTAM HAVALANDIRMASI VE KALABALIKLARA DİKKAT’

Doç. Dr. Turan, virüse karşı çabada temel kural olan maske, aralık ve paklığa artık kış ayları ile birlikte kapalı alanlara girilmesi nedeniyle ortam havalandırması ve kalabalıklardan uzak durmanın da eklendiğini kaydetti. Doç. Dr. Turan, “Çünkü bu türlü ortamlarda uzun müddet kaldığınızda virüse temasınız daha fazla olmakta ve buna bağlı olarak hastalık şiddetiniz artmakta. Kapalı yerlerde çok uzun müddet vakit geçirmeyelim, yerin havalandırılmasına ihtimam gösterelim. Virüs yükü ağır olursa geçireceğiniz klinik tablo da ağır olmakta. Virüs yükünü azaltmak için kapalı yerlerde olmamalıyız. Şayet kapalı yerlerde kalacaksak kısa müddetli kalmalıyız. Şayet bu yerde bulunuyorsak ortamın havalandırıldığından emin olmamız gerekiyor” diye konuştu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.