Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Askerlik Müddetini 6 Aya İndiren Yasa TBMM’de Kabul Edildi

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Askerlik mühletini 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylık mühletini ise 12 ay olarak öngören hususu, TBMM Genel Heyetinde kabul edildi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Teklifin, 1. kısmındaki birinci 6 hususu kabul edildi.

18 Haziran, 20:57O düzenlemeler şu halde:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik hizmeti yapmaya mecbur olacak, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

Savaş yahut savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının temelleri Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Hizmet müddeti, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Ulusal Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay mühletle hudutlu olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu mühletin sonunda terhis edilecek.

Bu halde askerlik hizmetine devam edenlerin vazgeçme talepleri kabul edilmeyecek. Bu yükümlüler hakkında birinci 6 aylık hizmet müddeti için farklı, başka 6 aylık hizmet müddeti için farklı terhis evrakı tanzim edilecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlerin sayı, istek, tercih durumları ve özlük hakları, ilgili kuvvet komutanlıkları tarafından yürütülecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlere, vazifelerinin devamı mühletince, net minimum fiyattan az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu kararlarına nazaran harçlık ödenecek.

Teklifin görüşülmesine Genel Kurul’da devam ediliyor.

Teklifte yer alan “Askerlik hizmet müddetlerini, gereksinime nazaran bir katına kadar artırmaya yahut yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilebilir” ibaresine AKP, CHP, MHP ve DÜZGÜN Parti kümelerinin verdiği önergeyle “Bu halde belirlenen hizmet müddeti 6 aydan az olamaz” ibaresi de eklendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.