Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Almanya’dan Yunanistan’daki sığınmacı kampına tenkit

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Passuer Neuer Presse gazetesine yaptığı açıklamada, Irak’ın kuzeyinde ve Sudan’ın güneyinde bulunan mülteci kamplarını da ziyaret ettiğini, lakin hiçbir yerde şartların Midilli Adası’ndaki kadar berbat olmadığını tabir etti.

Yunanistan’da 3 bin kişi için planlanan kampta on binlerce insan kaldığını belirten Müller, “Yeni kurulan Karatepe Kampı da açıkçası yeterli değil. Hudut Tanımayan Tabipler, ıslak çadırlarda fareler bebekleri ısırdığından ötürü tetanos aşı kampanyası başlatmak zorunda kaldı. Bunlar Avrupa’nın ortasında dehşetli koşulla” açıklamasında bulundu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Müller, Moria Kampı’nda dünyaya gelen çocukların durumunun bilhassa makûs olduğuna işaret ederek, “Kaçış sırasında tecavüze uğrayan ve yerde oturup çocukların doğumunu bekleyen Afrikalı bayanlarla konuştum. Hiçbir hijyen ve tabip dayanağı yok. Hiçbir hayat bu türlü başlamamalı” dedi.

Çocukların okula gitme imkanının da bulunmadığını vurgulayan Müller, “Durum değişmezse Avrupa’nın ortasında kayıp bir nesil yetişecek” diye konuştu.

Müller, eylül ayında Moria Kampı’ndaki çıkan yangından ötürü sarsıldığını belirterek, “Bu öngörülebilirdi. Avrupa Birliği (AB) Komitesi 2 yıl evvel oradaki dramatik duruma işaret etti. Lakin hiçbir şey yapılmadı” bilgisini paylaştı.

Sığınmacı sıkıntısının kamplarda yahut Almanya’da değil, bu insanların geldiği ülkelerde çözülmesi gerektiğini söz eden Müller, yatırımların bu ülkelere yapılmasını istedi.

Yunanistan’da daima makûs şartlarla gündeme gelen Midilli’deki Moria sığınmacı kampı, 9 Eylül’de farklı noktalardan başlayan yangınlar sonucu kullanılamaz hale gelmişti.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Yangından sonra Ada’ya dağılan sığınmacıların büyük bir kısmı Karatepe’deki süreksiz kampa yerleştirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.