ABD’de araştırma… Koronavirüs aşısı alerji yapıyor mu?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

FDA Biyolojik Gelişme ve Araştırma Merkezi Yöneticisi Peter Marks, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alaska dışında öteki birtakım eyaletlerden de Kovid-19 aşısının alerjik tesirleri hakkında şikayetler geldiğini ve bunları incelediklerini kaydetti.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Marks, ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) ve İngiltere’deki meslektaşları ile koordineli halde çalıştıklarını söyleyerek, “Aşıdaki hangi bileşenin alerjiye sebep olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

ABD’nin Alaska eyaletinin Juneau kentindeki Bartlett Bölge Hastanesinden perşembe günü yapılan açıklamada, Kovid-19 aşısının 2 sıhhat çalışanında uygulandıktan sonra 10 dakika içinde “aşırı alerjik tepkiye” yol açtığı belirtilmişti.

Aşının yaygın kullanımına onay verilen İngiltere’de de geçen hafta emsal 2 olay görülmüş, İngiltere İlaç ve Tıp Eserleri Düzenleme Kurumu (MHRA) ilaç ve besinlere çok alerjik tepki gösteren şahısların, aşıyı vurulmaması gerektiğini belirtmişti.

Almanya’da Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci’nin kurucuları olduğu BioNTech’in geliştirdiği aşı adayı, İngiltere’nin 2 Aralık’ta yaygın kullanımına onay vermesiyle “dünyada tescillenen birinci Kovid-19 aşısı” olmuştu.

 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR
KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.