9 Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Birçoğumuzun çok kez oynadığı bir oyun olan 9 taş oyununun köklü bir tarihi bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde oynanan 9 taş oyunu Avrupa’da, Hindistan’da, Afrika’da ve Avustralya’da yadpılan arkeolojik kazılarda izlerine rastlanmıştır. Oyunun ilk olarak kimler tarafından oynandığı henüz bilinmediği için tam ne zaman hayatımıza girildiğide bilinmemektedir. Peki 9 taş oyunu nasıl oynanır?

9 taş oyunu üç karenin iç içe olan baskılı bir tahta üzerinde oynanır. İki kişilik olarak oynanan oyunda her oyuncunun 9 adet farklı renklerde taşları bulunmaktadır. Oynayan iki arkadaş arasında ilk başlayanı belirlemek adına bir kura çekilebilir ya da yazı tura atılabilir.


Oyuna ilk kimin başlayacağı belirledikten sonra oyun tahtası iki oyuncunun ortasına gelecek şekilde konulur. İlk oyuncu elindeki 9 adet taştan birini iç içe geçmiş kare şeklindeki oyun alanındaki köşegenlere gelecek şartı ile yerleştirir. Sıra rakip oyuncuya geçer ve o da elinedeki 9 taştan birini tahtadaki köşegenlerden birine yerleştirir. Bu şekilde her iki oyuncunun taşları bittiği sürece devam eder. Oyuncular taşlarını yerleştirirken 3 taşını yan yana gelecek şekilde yerleştirmeye çalışmalıdır.

Her iki oyuncuda ellerinde bulunan taşları oyun tahtasına yerleştirdikten sonra diğer aşamaya geçmek adına oyuna başlayabilirler. Diğer aşama ise tahtanın üzerindeki köşelerde bulunan taşlardan 3’ünü yan yana gelecek şekilde hizaya getirmelidirler. Aynı zamanda sırası gelen oyuncu yalnızca bir hamle yapabilir ve sıra rakip oyuncuya geçer. 3 taşını rakibinden önce yan yana hizaya getiren oyuncu rakip oyuncusunun taşlarından istediği taşı oyun dışına çıkarmak şartı ile alabilir. Yalnızca rakibinin 3’lü hizaya getirdiği taşlara dokunamaz. Bu şekilde taş sayısı 2’ye inen ilk oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır ve oyun en baştan tekrardan başlar.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR