Yüz Tanıma Teknolojisine Veda mı Ediyoruz? San Francisco, Amerika’da Uygulamayı Yasaklayan Birinci Kent Oldu

Amerika'nın teknoloji başşehri olan San Francisco, hükümetin halka açık yerlerde ve özel dallarda uygulamanın kullanılmasını yasaklayan birinci kent oldu. Nezaret zıddı düzenleme vilayet şurasının oylarıyla, teknolojinin, devlet üniteleri ve polis tarafından kullanılmasını yasakladı. Iflscience'dan derlediğimiz habere bakmak isterseniz buyrun…

Kaynak: https://www.iflscience.com/technology/sa…

8'e 1 oyla, demokrasiye yeni bir istikamet verildi.

Amerika Sivil Örgütler Birliği üyesi Matt Cagle, BBC News'a “Bu oylamayla birlikte San Francisco, bu teknolojinin sağlıklı bir demokrasiyle uyumsuz olduğunu ve bölge sakinlerinin ileri teknoloji nezareti hakkında kelam sahibi olmayı hak ettiklerini bildirmiş oldu.” biçiminde açıklamalarda bulundu.

“Halkı dinlediği ve önemli bir yasanın yolunu açtıkları için kenti takdir ediyoruz. Öteki kentler de vatandaşlarının güvenliği ve haklarını korumak ismine bu istikamette kararlar almalı.”

Yüz tanıma sistemleri insanların yüzlerini tahlil etmek için bilgisayar programları aracılığıyla kullanılıp, data tabanındaki fotoğraflarla karşılaştırılıyor.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  İzleyenleri Ağlatan en iyi 8 Yerli Film

Buna tıpkı vakitte sokaklardaki kameralar, halka açık alanlar, trafik ışıkları aracılığıyla, rastgele bir biçimde halkın isteği olmadan kullanılması da dahil.

San Fransicco Chronicle'ın haberine nazaran, yasağa karşı yapılan itirazlarda ise bu yasanın çözülebilecek kabahatler için gereken veritabanının yasaklanması sorun yaratabilir.

Geçtiğimiz Haziran'da yetkililer, tartışma konusu olan teknolojiyi kullanarak bir şüpheliyi yakalayabilmişlerdi.

Otomatikleştirilmiş yüz tanıma teknolojisinin kullanımının bu maddeden evvel kabahat teşkil eden fiillerde işe yaradığı belirtildi.

Güney Galler'de yaşanan olaylarda, polislerin bu teknoloji olmadan suçluları tespit etmesinin mümkün olmadığı söylenmişti. Bir yıldan fazla bir müddette, teknoloji sayesinde 100'den fazla tutuklama gerçekleştirilmişti.

San Francisco polisi şu anda bu teknolojiyi kullanmamakta lakin CNN'in yayınladığı raporlara nazaran 2013-2017 yılları ortasında teknoloji test edildi.

Polis departmanının da dahil olduğu departmanlarından 53'ü, bu teknolojiyi artık kullanamayacak.

Fakat San Francisco Memleketler arası Havaalanı ve San Fransicco Limanı'ndaki federal tarafından denetim edilen tesislerde bu teknoloji kullanılabilir durumda, bunun yanında güvenlik sistemleri ve telefon üzere özel sistemler de bulunmakta.

San Francisco kanununun, gelecek hafta yapılacak bir oylamadan sonra yasaya girmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat

instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al beğeni hilesi takipçi hilesi