Umberto Eco Kimdir? Eserleri Neler?

Yayınlama: 27.11.2021
Düzenleme: 27.11.2021 17:18
7
A+
A-

Umberto Eco Kimdir, eserleri neler. 20. yüzyılın en önemli düşünce adamlarından, göstergebilim alanında yaptığı çalışmalarla bilinen, Orta Çağ estetiği uzmanı, yazar ve semiyolog gibi birçok unvanı bünyesinde barındırarak çok yönlü bir aydın olan Umberto Eco, yakın tarihimizin en önemli entelektüellerindendir. İçinde doğduğu koşullar ve yetiştiği ortamın etkisiyle farklı benlikleri oluşan, özellikle üniversite yaşantısıyla kent kültürünü edinerek üstün gözlem yeteneğiyle kendini besleyen çağımızın ünlü düşünürün çok yönlü hayatını, edebi ve akademik çalışmalarını beş soruda tanıyalım.

Ad Soyad: Umberto Eco 
Doğum Tarihi: 05 Ocak 1932 
Nereli: Alessandria, İtalya 
Meslekler: Dilbilimci, Filozof, Gazeteci, Şifrebilimci, Tarihçi, Yazar 
Ölüm Tarihi: 19 Şubat 2016 (84 yaşında)

Yazımıza geçmeden dilbilim alanında bir diğer önemli isim Ferdinand De Saussure Kimdir merak etmiyor musun?

Umberto Eco Kimdir
Umberto Eco Kimdir

Umberto Eco kimdir?

İtalyan edebiyatının önemli kalemlerinden, gazeteci, roman yazarı, akademisyen, göstergebilim ve Orta Çağ estetiği uzmanı Umberto Eco, birçok alanda yetkin olan yakın tarihin önemli düşünürlerindendir. 5 Ocak 1932 yılında Milano yakınlarındaki Alessandria şehrinde dünyaya merhaba dedi Eco. Bir demir fabrikasının baş muhasebecisinin oğludur. Babasının savaşa alınmasıyla birlikte annesiyle Piemonte dağlarının eteğinde küçük bir kasabaya yerleşen Eco sakin bir çocukluk geçirdi. Üniversite eğitimini 1954 yılında Torino Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olarak tamamlayan Umberto Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Tomasçılık akımı üzerine yaptı. Akademik anlamda en önemli eserlerini verdiği Ortaçağ Estetiği alanındaki uzmanlığını 1961 yılında aldı ve dolu geçen akademik kariyerinin neticesinde 1975 yılında Bologna Üniversitesi’nden Semiyotik profesörü unvanını aldı. Çeşitli ülkelerin çeşitli üniversitelerinde hocalık yaptı. Akademik kariyeri boyunca birçok şeref doktorası ve ödüle layık görüldü. Gazetecilik ve televizyonculuk da yapan Eco, edebiyat alanında önemli eserler verdi. 19 Şubat 2016 yılında İtalya’nın Milano şehrinde hayata veda etti.

  Çağlar Pars Ares kimdir? CEO Pars Ares Kaç Yaşında Nereli?

Umberto Eco’nun akademik alandaki faaliyetleri nelerdir?

Umberco Eco’nun Orta Çağ estetiğine olan ilgisi henüz Torino Üniversitesi’nde gencecik bir öğrenciyken başladı. Bu ilgisini daha da ileti taşıyarak aynı üniversitede St. Thomas Aquinas ile ilgili olan ve Tomasçılık akımını irdeleyen doktora tezini hazırladı. 1961 yılında Orta Çağ Estetiği uzmanı unvanını elde eden Eco aynı yıl Torino Üniversitesi’nde doçent oldu ve 1964 yılına kadar burada Felsefe ve Edebiyat Fakültesi’nde ve Politecnico di Milano Mimarlık Fakültesi’nde dersler verdi. 1966-1969 yılları arasında Floransa Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Bölümü’nde doçentlik yapan ünlü düşünür 1969 yılında zengin akademik çalışmalarının meyvesini topladı ve profesörlük unvanını elde etti. Semiyotik alanında da uzman olan Eco, 1969-1971 yılları arasında Politecnico di Milano Mimarlık Fakültesi’nde bu alanda eğitimler verdi. 1971-1975 yılları arasında ise Bologna Üniversitesi Edebiyat ve Felsefe Fakültesi’nde de Semiyotik dersleri vermeyi sürdürdü. 1976-1977 ve 1980-1983 yılları arasında Bologna Üniversitesi İletişim ve Sahne Sanatları Enstitüsü Başkanı olan Eco, 1986 yılında Bologna Üniversitesi Semiyotik Bölümü Doktora Programı Bölüm Başkanı oldu. Üst düzey akademik birikimi artık ona daha fazla yöneticilik görevi yürütmeyi zorunlu kıldı ve 2002 yılında İtalya Beşeri Bilimler Enstitüsü Bilimsel Konseyi başkanlığını üstlendi. 2006 yılında İtalyan Beşeri Bilimler Enstitüsü Garanti Komitesi başkanlığı yaparak son nefesine kadar çalışmalarını sürdürdü. Eco ayrıca İtalya dışında farklı ülkelerin önemli üniversitelerinde de eğitimler verdi.

  Sıla Türkoğlu kimdir, kaç yaşında, boyu, kilosu?

Ünlü psikolog Tuba Kılıç kimdir merak etmiyor musun?

Türklere sunulan önemli eserleri nelerdir?

Akademik hayatına fazlaca değindiğimiz Umberto Eco’yu dünya sahnesine çıkartan ve uluslararası alanda şöhrete kavuşturan eserleri şüphesiz ki edebi yayınları oldu. Düşünceleri ve romanları Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede geniş yankı buldu. Eserlerinde çoğunlukla tarihi konulara özellikle de Orta Çağ tarihine yer veren Eco, bu çerçevede konu örgüsünü geliştirdi. Birçok eseri Türkçe’ye çevrildi. Türk okuyucu onu daha çok Gülün AdıFoucault Sarkacı ve Açık Yapıt eserleriyle tanıdı. 1988 yılında yayımlanan Foucault Sarkacı adlı eser 1992 yılında Türkçe’ye çevrilirken Türk okuyucuyla buluşan bir diğer eseri Somon Balığıyla Yolculuk adlı eseri oldu. Cecü’nün Yer Cüceleri, Önceki Günün Adası, Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti, Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın adlı eserleri yine ülkemizdeki okuyucuların beğenisine sunulan diğer eserler arasında yer aldı. 2000 yılında yayımlanan ve İstanbul’da, Galata Kulesi’nde Niketas Honiates ile Baudolino arasındaki konuşmaları içeren eseri, Türkiye’de de büyük bir başarı yakaladı. Ve son olarak da bir gazetenin çıkış öyküsünü anlatan Sıfır Numara adlı romanı 2015 yılında Türk okuyucularla buluştu.

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit