Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Türkiye’de yağmurun yokluğu barajları kuruttu

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Ülke genelinde sıcaklıklar bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyretti.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Beklentinin oldukça altında kalan yağışlar nedeniyle de barajlardaki su seviyesi gün geçtikçe düşüyor.

Ülkenin bütün barajları kuraklık sinyalleri verirken;  İstanbul, yaklaşık yüzde 25 oranındaki baraj doluluğuyla 2011 yılından bu yana en kötü tabloyu yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün Kabine Toplantısı’nın ardından bu konu hakkında önemli mesajlar verdi.

Yağışların az olmasına değinen Erdoğan, vatandaşları su tüketimi konusunda uyardı.

BARAJLARDA KURAKLIK

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl yağışların neredeyse yarı yarıya azaldığına işaret ederek, “Karşı karşıya bulunduğumuz kuraklık tehlikesine dikkat çekmek istiyorum. Son 18 yılda inşa edip hizmete açtığımız 585 baraj sayesinde şu ana kadar kuraklığın etkilerinin günlük hayata yansımasının önüne geçtik.” ifadelerini kullandı.

TASARRUF VURGUSU

Yağışların mevsim normallerine dönmesi halinde yine bir sıkıntı yaşanmayacağını belirten Erdoğan, ancak her ihtimale karşı vatandaşlardan su kullanımında tasarrufa önem vermeleri çağrısında bulundu.

SON 5 GÜNDE EGE VE AKDENİZ KIYILARININ DIŞINDA YAĞMUR YOK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelerde aralık ayına göre yağışların düşük sıcaklıkların fazla olduğuna dikkat çekildi.

Açıklanan son 5 günün hava raporuna göre; yurdun güney ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Muğla, Antalya ve Isparta çevreleri ile İzmir ve Aydın’ın kıyı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.