Seat Ateca Alınır mı? Seat Ateca Kullanıcı Yorumları

Yayınlama: 18.02.2022
Düzenleme: 19.02.2022 18:42
280
A+
A-

Seat Ateca Alınır mı derseniz, tasarım harikası, performans olarak yarı yolda kalmayacağınız bir araç alın derim. Seat Ateca’nın renk seçenekleri güzel fiyatı da orta derecede olduğunu düşünüyorum araç çok uygun. Saat ateca alınır alınmasına da, 2016 model aracı olan kişinin aynı segmentteki crossover için bi dünya para vermesi şimdiki ekonomik koşullarda bence hiç mantıklı değil.

Seat Ateca, günümüzdeki SUV popülerliğinin sonucunda 2016 yılında üretimi başlamış olan bir model. Çıktığı dönemden beri de oldukça tutulan ve sevilen Ateca, Seat’ın satış rakamlarının artmasında büyük pay sahibi oldu. İşin temelinde yerden yükseltilmiş bir Leon olan Ateca, birçok rakibi gibi oldukça şık ve etkileyici görünüyor. Bende bu yazımda Ateca’yı belirli kriterlere ve rakiplerine göre değerlendireceğim.

Seat Ateca Alınır mı? Seat Ateca Kullanıcı Yorumları
Seat Ateca Alınır mı? Seat Ateca Kullanıcı Yorumları

Seat Ateca Bagaj Hacmi:

  • Seat Ateca’nın bagaj hacmi 510 litre. Bagaj alanı düzgün formu neticesinde oldukça kullanışlı. Ayrıca üst donanım seviyelerinde elektrikli bagaj kapağı donanımı geliyor. Bu hacim her ne kadar segment ortalamasının biraz üzerinde olsa da kuzeni Tiguan’dan 105 litre daha küçük. Bunun en temel sebebi ise iki araç arasındaki 14 cm’lik uzunluk farkı. Elbette Ateca bunun avantajını şehir içi sürüşlerinde manevra kolaylığı olarak kazanıyor.

Seat Ateca Arka Yaşam Alanı:

  • Seat Ateca arka yaşam alanı konusunda da oldukça başarılı bir model. Uzun boylu yetişkinler bile bu alanda baş ve diz mesafesi sorunu çekmeyeceklerdir. Ayrıca arka alanda kol dayama ve havalandırma çıkışları standart olarak sunuluyor.

Seat Ateca Yakıt Tüketimi:

  • Seat Ateca, VAG grubundan da tanıdığımız iki motor seçeneğine sahip. Bu motorlardan ilki 1.4 litrelik TSI benzinli olanı, diğeri ise 1.6 litrelik TDI dizel ünite. Bu motorlardan benzinli versiyon ile Ateca, 100 km’de ortalama 8.7 litre, dizel olan versiyonla ise 100 km’de ortalama 5.6 litre yakıt tüketiyor.
  30 kez ehliyet sınavına girdi, sonunda başardı

Performans:

  • Seat Ateca ülkemizde benzinli ve dizel olmak üzere iki motor seçeneği ile satılıyor. Benzinli olan 1.4 TSI motor 150 beygir güç, 250 nm tork üretiyor ve bu motora yaygın olarak 7 ileri yarı otomatik DSG şanzıman eşlik ediyor. Bu değerler eşliğinde Ateca 0’dan 100 km hıza 8.6 saniyede ulaşıyor. Diğer seçenek ise 1.6 litrelik TDI dizel motor. Bu motor 115 beygir güç, 250 nm tork üretiyor ve dizel versiyonlara da benzinlide olduğu gibi çoğunlukla DSG şanzıman eşlik ediyor. Bu değerler eşliğinde de Ateca 0’dan 100 km hıza 11.5 saniyede ulaşıyor. bu güç verileri diğer dizel SUV modelleri ile az çok aynı olduğundan dizel Ateca’ya hantal demek doğru olmaz. Ama şu da bir gerçek ki performans sizin önceliğiniz ise benzinli versiyona yönelmelisiniz.

Kokpit:

  • Ateca’nın kokpiti ile ilgili söylenecek fazla bir şey yok. Diğer Volkswagen grubu modellerinde de olduğu gibi Ateca’nın kokpiti Leon’unki ile birebir aynı. Kokpit ile ilgili söylenilmesi gereken en önemli detay sürüş pozisyonunun diğer SUV modellerinden daha alçak olması. Bu durum da Ateca’yı performans düşkünü SUV kullanıcıları için mantıklı bir tercih haline getiriyor.

Malzeme Kalitesi:

  • Malzeme kalitesi konusunda Ateca segmentinin ortalamasında diyebiliriz. Ön konsolun tamamında yumuşak plastik bulunsa da arka ve ön kapı üzerlerinde sert plastikler hakim. Yine de bir kıyaslama yapmak gerekirse kuzeni Tiguan ile arasında fark var fakat bu fark abartılacak kadar fazla değil. Ama bir diğer ciddi rakibi Peugeot 3008’in malzeme kalitesinin Ateca’dan oldukça üstün olduğunu söylemek yalan olmaz. Elbette bu duruma şaşırmamak lazım, yazının sonlarında da belirteceğim gibi 3008 Ateca’dan epey daha pahalı bir araç.

Donanımlar:

  • Donanım seviyeleri olarak Ateca, diğer Seat modellerinden tanıdığımız Style, FR ve Xcellence donanımlarına sahip. Bu donanım seviyelerinden Style giriş seviyesi, FR ve Xcellence’in her ikisi de en üst donanım seviyeleri. Aralarındaki fark ise FR donanımı daha sportif detaylar içerirken Xcellence ise daha elegant detaylara sahip. Ayrıca süspansiyon sertliği ve jant boyutları gibi sürüşü etkileyen detaylarda bu iki donanım seçeneği arasındaki farkı belirginleştiriyor.
  30 kez ehliyet sınavına girdi, sonunda başardı

Süspansiyon Durumu:

  • Seat Ateca genel anlamda tatlı sert bir süspansiyon sistemine sahip. Elbette aldığınız donanım seviyesine göre bu durum değişiyor ama yine de bütün seçeneklerinde süspansiyonlar sportif sürüşler için ideal şekilde ayarlanmış. Ama bu demek değil ki Ateca konfor konusunda başarısız bir araç. Kuzeni Tiguan, Ateca’dan daha konforlu olsa da Ateca yol tutuş konusunda bu eksikliğini kapatıyor.

Seat Ateca Almalı mısınız?

  • Seat Ateca sportif bir SUV almak isteyen kullanıcılar için çok iyi bir tercih. Şuan ki liste fiyatı (21 Ocak 2020) ise kampanya dahilinde 212.000 Tl. bu fiyat Xcellence donanıma sahip 1.6 TDI DSG şanzımanlı versiyon için geçerli. Rakipleri 3008, Tiguan ve Qashqai gibi araçların en dolu versiyonlarının Ateca’dan çok daha pahalı olduğu da düşünülünce Ateca için iyi bir fiyat performans aracı diyebilirim. Ama şunu da eklemeliyim ki en dolu versiyonu rakipleri ile kıyaslandığında donanım konusunda ciddi eksiklikleri bulunuyor. Ateca bu eksikliklerini de daha düşük olan fiyatı ile olabildiğince telafi ediyor.

Seat Ateca Alınır mı? Seat Ateca Kullanıcı Yorumları

Abartmayın isterseniz, gören de Ateca’yı premium suv zannedecek. Kaç kere Sportage’e bindiniz acaba?

Aynı fiyata ateca yerine 1.6 dizel otomatik elite tucson alır 5 yıl garanti ile tertemiz binerdim.

Kime göre, neye göre vasat? Ateca’ya vasat diyip Sportage tavsiye etmeniz de açıkçası bana komik geldi. Ateca’nın yanında Sportage’ın ismi bile telaffuz edilemez.


sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit