Murat Kurum: Deprem vergilerinin 8 kat fazlası deprem için harcandı

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programının konuğu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’du.

Bakan Kurum, İzmir depremi, Türkiye genelinde depreme yönelik hazırlıklar, yeni deprem yönetmelikleri, imar barışı, kentsel dönüşüm ve görev alanyla ilgili diğer konularda açıklamalarda bulundu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

“DASK’TA 11 MİLYAR LİRA TOPLANDI”

Bakan Murat Kurum, Fatih Altaylı’nın DASK’ta (Doğal Afet Sİgortaları Kurumu) ne kadar par toplandığına dair sorusuna “Bildiğim kadarıyla 11 milyar lira” cevabını verdi.

DEPREM VERGİLERİ NEREYE HARCANDI

Geçmiş dönemde Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘vergi özel diye bir ayrım olmuyor, hepsi bir kasaya girmiyor. Gördüğünüz bütün hizmetler yollar, sosyal yardımlar, aklınıza ne geliyorsa onların içindedir.’ sözlerini hatırlatan Fatih Altaylı, vatandaşların ‘deprem vergilerinin depreme harcanmadığına yönelik eleştirilerine de vurgu yaparak, Deprem vergisinden ne kadar para toplandığını sordu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bakan Murat Kurum da merak edilen konuya şöyle açıklık getirdi:

“DEPREM VERGİLERİNİN 8 KAT FAZLASI HARCANDI”

“Bugüne kadar 147 milyar deprem vergisi var. Bunun tam 8 kat fazlası 1.2 katrilyon lira deprem vergisi süreci ile birlikte para harcanmış.

Türkiyemizdeki kamu hastaneleri, okullarımız, valilik binalarımız, kaymakamlık binalarımız, bunlara ilişkin sosyal konut, kentsel dönüşüme ilişkin destekler.

Bütün 81 ilimizde yapılması gereken sosyal donatı ihtiyaçlar. Altyapı projeleri, köprünün güçlendirilmesi, yol yapımı, afet toplanma alanı, okulların yenilenmesi, kamu okullarını depreme karşı yeniliyoruz.

Bütün kamu kurumlarının binalarının envanterini çıkarıyoruz. Bütün tespitler yapıldı, ağır hasarlı, riskli gördükleri binaların yıkımları dahi gerçekleştirildi.

Biz tekli eğitime geçerken altyapımızı güçlendirecek, okullarımızı yenileyecek, hastanelerimizin deprem riskini gözeterek yapılanma süreci var.

Şehir hastaneleri ayrı konu, onlar zaten kamu bütçesinden harcanmıyor. Aklınıza kamu binaları anlamında ne anlama geliyorsa tamamını yeniliyoruz.

Kentsel dönüşümle alakalı 60 milyar lira bakanlık, TOKİ kaynak aktarmış. 15 milyar sadece taşınmaya vermişiz. Deprem vergilerinin kat be kat fazlası harcanmaktadır.”

%d blogcu bunu beğendi: