Kuzu kulağı otunun bilinmeyen 10 yararı


Kuzu kulağı otu ekşi yahut acı tadıyla halk ortasında ekşi/acı ot olarak da bilinen, tam bir C vitamini deposu olan yeşil yapraklı bitkilerden biridir. İnsan bedenini güçlendirmeden, diş eti problemlerine kadar birçok rahatsızlıkta inançla kullanılabilir. En yaygın kullanımı çiğ taze ot halinde salatalarda kullanılmasıdır. Bunun dışında ıspanak ve semizotu bitkileri üzere pişerek yemeği de yapılabilir. Halk ortasında en çok bilinen yararı adeta müshil tesiri yaparak bağırsak sistemini çalıştırmasıdır.

Kuzu kulağı otunun yararları

-Güneş yanıklarında rahatlatıcı bir tesire sahiptir. Bunun için, körpe kuzukulağı yaprakları toplanıp ezilerek lapası yapılır ve etkilenen bölgeye dıştan uygulanır.
-Grip ve nezle üzere hastalıklara yakalanan şahısların daha süratli uygunlaşmasını sağlayarak, ateş düşürücü vazifesi de görür.
-Vücuda güç veriyor, daha zinde hissetmemize yardımcı oluyor.
-Kan şekerinin dengelenmesi konusunda da tesirli bitkilerden olan kuzukulağı, bilhassa yüksek kan şekerini düşürücü bir tesire sahip olmasıyla biliniyor.

-İçeriğindeki yüksek C vitamini sayesinde bedeni birçok ziyanlı unsura karşı koruyor.
-Kuzukulağı, bağırsakların sıhhatle çalışmaya devam etmesini sağlıyor, bu sayede bilhassa kabızlık sorunu yaşayanlara dayanak oluyor.
-İdrar söktürücü tesiriyle idrar yollarını rahatlatır.
-Kansızlık meselesini gideriyor.
-Adet düzensizliği sorunu bulunanların kuzukulağı bitkisini tüketmeleri gerekir. Adet kanamasının tertibe girmesine yardımcı olan bu bitki, ağrıları hafifletir.
-Ağız içinde oluşan yaraların daha süratli güzelleşmesine yardımcı oluyor.
-Diş eti sıkıntılarına yeterli gelir, dişleri güçlendirir.

Kuzu kulağı otu nasıl tüketilmeli?

Kuzukulağı bitkisi taze ot haliyle salatalara çok yakışırken birebir vakitte ıspanak ve semizotu üzere pişerek yemeği de hazırlanabilir. Yoğurtla birlikte tüketildiğinde bedene kattığı vitamin bedelinin daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıyeten kuzu kulağı otunu çorbalara ekleyerek yada az ölçüde pişirerek böreklerin iç harcında da kullanabilirsiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  ZOFER İlaç Nedir? ZOFER İlaç Ne İşe Yarar? ZOFER 4 mg Film Tablet


Kuzu kulağı otunu kimler tüketmemeli?

Gut, romatizma ve böbrek hastalığı bulunan şahısların tüketmesinin önerilmediği kuzu kulağı otu ayrıyeten idrar yolları sorunu olanların da kaçınması gereken bir bitkidir. Buna ek olarak midesinden rahatsız olan bireylerin de hekimlerine müracaattan tüketmemesi önerilir. Bunun sebebi içerisinde çokça asit bulunduğundan fazla tüketiminin mideye ziyan vermesidir.

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat