İşverenler buraya toplandı! Binlerce bireye istihdam… Avrupa çabucak istikametini Türkiye’ye çevirdi

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Tüm dünyayı sarsan Covid-19 virüsü, yeni çalışmaları beraberinde getirirken, bunların başında ise tedarik zincirlerine de paklık kriteri geldi. Dokumacılık kesiminde pandemi öncesinde iş gücü maliyeti düşük bölgeleri tercih eden Avrupa ülkeleri, “hijyen” ile ilgilili istikametini Türkiye’ye çevirdi. Bu kapsamda Van, Cazibe Merkezleri’ni Destekleme Programı ile değerli avantajlar elde ederek, Doğu Anadolu’nun yükselen yıldızı oldu.

 

 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2021 bütçe görüşmelerinin sona erdiğini belirterek, “Maalesef bütçe görüşmelerinde de gördük ki muhalefet bir yandan hükümetimizi işsizlik sayıları üzerinden eleştirirken öteki yandan yatırımlara karşı çıkıyor. Yatırımcılar ortasında da kimlik siyaseti güderek ayrımcılık yapıyor. Karşımızda adeta sermaye faşisti bir muhalefet var” dedi.

VAN DOKUMACILIK PROJESİ ÇOK KIYMETLİ

 

 

Hükümetin, Türkiye’nin dört bir yanına yatırım götürmek için insan üstü bir uğraş gösterdiğini tabir eden Bakan Varank, bilhassa terörden çok çekmiş bölgelerdeki genç ve bayanların istihdamını önceleyen projeler yürüttüklerini, bu projeler ortasında da Van Dokumacılık Kent Projesi bunun en hoş örneklerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Varank, Van’da sıfırdan bir dokumacılık kümelenmesi oluşturduklarını, ileri ve geri irtibatlarıyla bölge endüstrisinin lokomotifi olacak bir altyapıyı kazandırdıklarını anlatarak,“Biliyorsunuz imalat sanayi kesimleri ortasında, en fazla net ihracatı hazır giyside yapıyoruz. 1 milyonun üzerinde işçi, direkt dokuma ve hazır giysi bölümünde çalışıyor. Bayan istihdamının oranı ise yüzde 68. İşte Van Dokuma Kent, hali hazırdaki rekabet gücümüzü daha da üste çekmemize yarayacak bir yatırım. Hepsinden değerlisi de, bayan ve gençlerin istihdama katılmasına öncü bir rol üstlenecek” diye konuştu.

BİNLERCE GENCİMİZ İSTİHDAM EDİLİYOR

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise , Van’ın genç nüfusu ile öne çıktığını belirterek “340 bine yakın 14-29 yaş aralığında gencimiz var. 2013’te üretimine başlanan 2017’de tamamlanan Tekstilkent’te yüzde 60’ı bayan olmak üzere gençler istihdam ediliyor. Şu anda binlerce Vanlı gencimiz istihdam ediliyor. Bu gençlerimizin ürettiği eserler başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Büyükşehirlere çalışmak için giden gençlerimiz bu iş imkanlarından ötürü memleketimize geri dönüyorlar. Avrupa ülkeleri, pandemi sürecinde Hindistan, Bangladeş üzere ülkelerin sıhhat sistemlerindeki sorunlardan ötürü bilhassa üretimin birçoklarını Türkiye’ye ve özelde de bölgemize kaydırmış durumda” diye konuştu.

‘EN BÜYÜK RAKİPLERİMİZ BANGLADEŞ VE HİNDİSTAN’

Teşviklerden yararlanmak için yatırımını Van’a taşıyan bir işletmenin yetkilisi Zozan Adıyan, “En büyük rakiplerimiz Bangladeş ve Hindistan. Sıhhat konusunda çok fazla tedbir alamadıkları için bütün siparişlerin bize kayacağını düşünüyoruz. 2021 yılına çok süratli bir biçimde giriş yapacağız.” dedi.

TEKSTİLKENT PROJESİ

Van’daki Tekstilkent Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bakanlığa bağlı DAKA tarafından desteklendi. Proje ile 32 fabrika binası ve toplumsal tesislerle birlikte 54 bin metrekare kapalı alan inşa edildi. Yaklaşık 52 milyon TL bütçeli proje kapsamında 2 bin kişi istihdam edildi.

2017’de sonuçlanan bu projeyi, 2019’da startı verilen Van Dokuma ve Hazır Giysi OSB Projesi izledi. 16 milyon TL’lik bu proje ile dokumacılık kesiminde faaliyet gösteren işletmelerin, yatırım alanı gereksinimi karşılanacak. Proje kapsamında her biri 5 ila 10 dekar ortasında değişen 70 alanın altyapısı tamamlanacak.

HANGİ VİLAYETLERİ KAPSIYOR?

Program ile imalat endüstrisinde yarım kalmış tesislerin tekrar iktisada kazandırılmasına takviye veriliyor. Program kapsamındaki 23 vilayet şöyle: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.