Instagram’da siyah mod nasıl yapılır? Karanlık mod ile daha şık

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Instagram’da daha koyu bir görünüm için ekrandaki renkleri ayarlayan siyah mod (karanlık) kullanıcılar tarafından çok sevildi. Hem IOS hem de Android telefonlarda bu uygulamayı kullanabilmek için farklı adımları izlemek gerekiyor. Ancak bilmeniz gereken bir şey var ki, bu uygulama IOS cihazlar içinde sadece İOS 13’te kullanılabiliyor.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

SİYAH MOD (KARANLIK) NEDİR?

Instagramda siyah mod (karanlık) sadece İOS 13’te geçerli ve bu uygulama ile daha koyu bir görünüm elde etmek için ekranınızdaki renkler ayarlanıyor. Hem Andoid hem de IOS cihazlarda bu modu etkinleştirmek için cihazınızın ayarlarına gidin.

Bir not: Instagramda siyah mod (karanlık) modunu kullanabilmek için, Instagram uygulaması ile birlikte Android 10 ve iOS 13 cihazlarınızı güncellemeniz gerekmektedir. Cihazınızın ayarlar bölümündeki Karanlık modu aktifleştirirseniz, Instagram’la birlikte farklı uygulamalarda da bu modu kullanabilirsiniz.  

İOS 13’TE İNSTAGRAM KARANLIK MOD NASIL YAPILIR?

İOS 13 cihazlarda siyah mod (karanlık) açmak için;

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Cihazınızın ayarlar bölümüne gidin,

Açılan sayfada önce “ekran” sonra da “parlaklık” sekmelerine gidin.

Siyah modu (karanlık) aktifleştirmek için “Koyu” seçeneğine tıklayın.

Eğer karanlık modu denetim merkezi üzerinden açmak veya kapatmak istiyorsanız, cihazınızın sağ üst köşesini aşağı doğru çekin ve parlaklık denetimi yapan bölüme basılı bekleyin.

Sonrasında ekrana gelen “Koyu mod açık” veya “Koyu mod kapalı” yazısına dokunun.

Siyah modu, devamlı kullanabildiğiniz gibi, otomatik olarak belirli saatlerde de açabilmeniz mümkün. Bunun için,

Ayarlar sekmesinden sonra, yine önceki işlemimiz gibi, ekran ve parlaklık sekmesine tıklayın. Oradan da “otomatik” yazısına gidin. Karşınıza çıkan “seçenekler” bölümüne tıklayarak, siyah modu kullanmak istediğiniz zaman ayarını yapın.

ANDROİD’TE İNSTAGRAM SİYAH MOD (KARANLIK) NASIL KULLANILIR?

Android cihazınızın ayarla uygulamasına gidin.

“Erişilebilirlik” seçeneğine dokunun.

Karşınıza çıkan ekran bölümünün en altında bulunan “Koyu tema”’yı ya da “Rengi tersine çevir”e tıklayın.

Android sistemde koyu tema cihazınızda çalışan uygulamalar için ve kullanıcı arayüzü geçerlidir. Videolar gibi medyada renkler değişmez.

Android cihazlarda rengi ters çevirme özelliği ise, renk değerlerini değiştirmeye yarar. Örneğin, siyah bir ekrandaki beyaz metin, bu özellik ile beyaz bir ekranda siyah metin haline gelir. Bu özellik, video gibi medyalar için de geçerlidir ancak, hem renk kalitesinde hem de okunabilirlikte sorunlar çıkarabilir.