Güneş’in Sıcaklığı Kaç Derecedir? Güneş’in Yüzey Sıcaklığı

Güneş’in Sıcaklığı Kaç Derecedir? Güneş’in Yüzey Sıcaklığı. Güneş’e çok yakın geçişler yapıp neredeyse dokunacak kadar yaklaşan Parker Güneş Aracı, yıllardır merak edilen sorulara yanıtlar getiriyor.

Güneş’in sıcaklığı kaç derece ‘dir

Güneş, Güneş Sistemi’ndeki en büyük gök cismidir. Çok sıcak ve yanmakta olan bazı gazlardan oluşur. Bu nedenle, yüzeyinde her saniyede milyonlarca atom bombası patlamasına eşit güçte patlamalar olur. Bu patlamalarda boyu Dünyamızın büyüklüğünün 40-50 katı olan alevler fışkırır. Güneş’in dış yüzeyindeki sıcaklık 6000 derece, içindeki sıcaklık ise 12 Milyon derecedir.

PARKER GÜNEŞ ARACI’NIN GÜNEŞ’TEKİ ÇALIŞMALARI NELER?

Parker Güneş Aracı’nın bir yıldır gönderdiği verilerle ulaşılan ilk sonuçlar, Nature’da yayınlanan dört makale ile duyuruldu. Araç hakkındaki detaylara geçen yıl Atlas’ın Ağustos sayısında değinmiştik. NASA Goddard Uzay Merkezi’nin yayınladığı basın bildirisinden bu imkânsız görünen Güneş yolculuğunun ilk sonuçlarından bahsedeceğim.

Güneş'in Sıcaklığı Kaç Derecedir? Güneş'in Yüzey Sıcaklığı
Güneş’in Sıcaklığı Kaç Derecedir, Güneş’in Yüzey Sıcaklığı, Uzaydaki Hava Durumu, Sıcaklık Derecesi Nedir, Dünyaya Yansıyan Sıcaklık Derecesi, Güneş Işığı Kırılmaları, Güneş Işığının Dünyaya Ulaşma Hızı Nedir, Güneş Rüzgarları Nedir, Fırtına ve Rüzgar Neden Oluşur, Sıcaklık Değeri Ne İle Ölçülüdür

GÜNEŞ’İN YÜZEY SICAKLIĞI NEDİR?

Güneş’in de Dünya gibi katmanları olan bir atmosferi vardır. Işıkküre adı verilen Güneş yüzeyi 5 bin 505 derece gibi gayet soğuk denecek bir sıcaklığa sahiptir. Ancak yüzeyden 2 bin 100 kilometre yukarıdan itibaren birkaç yüz kilometre içerisinde bir geçiş bölgesiyle beraber korona (corona) adlı katmanında sıcaklık hızla 1-2 milyon dereceye kadar yükselir. Aracın gönderilme amacı, bu ani sıcaklık yükselmesine nelerin sebep olduğu ve Güneş’ten çıkan fırtınaları ilk çıkış anında yakalayıp Güneş’in atmosferi, yapısı ve bu fırtınaların Dünya ile diğer gezegenleri nasıl etkilediği sorularına yanıt getirmekti. Çünkü Güneş fırtınalarını önceden tespit etmek, uzaydaki uydularımızın yüksek enerjili parçacıklardan en az seviyede etkilenmesi için tedbir almamıza yardımcı oluyor.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor

PARKER GÜNEŞ ARACI AZ YOĞUNLUĞU

Güneş’in korona tabakası her ne kadar birkaç milyon derece sıcaklığa kadar yükselen bir değere sahip olsa da, Parker Güneş Aracı bu ortamın az yoğun olmasından dolayı vur-kaç taktiğiyle Güneş’e olabilecek en yakın mesafeye kadar yaklaşıp, ölçümlerini yapıp hemen uzaklaşacak şekilde tasarlandı. Bunun için yedi yıllık görev süresinde, yedi kez Venüs’e kadar yaklaşıp bu gezegenin kütle çekim kuvveti sayesinde sapan etkisiyle Güneş’e her seferinde daha da yaklaşarak yörüngesini gittikçe küçültecek, sonuncusu 14 Haziran 2025’de olmak üzere 24 kez yakın geçiş yapacak. En yakın geçişinde de Güneş’in yüzeyine yaklaşık 6 milyon kilometre kadar yaklaşacak. Parker’ın elde ettiği sonuçları okurken o yüksek sıcaklıktaki fırın içinde gözlem yapmaya çalışan bir araç olduğunu hissederek okumaya çalışınız.

GÜNEŞ RÜZGÂRLARI

Güneş fırtınalarıyla Güneş’ten ayrılan iyonize maddeler gaz halinde bütün Güneş Sistemi boyunca neredeyse 16 milyar kilometre uzaklara yayılır. Bu uzaklık Voyager’ların Güneş Sistemi dışına olan yolculuğu sonrasında kaydedilmişti. Parker Güneş Aracı, Güneş atmosferine girdiğinde bu rüzgarların bildiklerimizden çok farklı, daha aktif ve karmaşık bir sisteme sahip olduğunu buldu.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Kanada Boeing 737 MAX'ın değişikliklerini onayladı

GÜNEŞ RÜZGARLARI NEDİR?

İlk geçişlerinde Güneş yüzeyine yaklaşık 24 milyon kilometre yakından geçtiğinde Güneş rüzgarlarının Dünya çevresinde görüldüğünden daha impulsif (atılgan) ve düzensiz olduğu bulundu. Güneş rüzgârları da aynı Güneş’in yapısı gibi negatif yüklü elektronların pozitif yüklü iyonlardan ayrıldığı bir parçacık çorbası gibi plazma halindedir ve elektrik ve manyetik alanlar da bu parçacıklar tarafından taşınır. Plazmadaki değişimler de bu elektrik ve manyetik alan üzerinde izler bırakır. Parker Güneş Aracı’nın FIELDS isimli bilim enstrümanı, araç koronada hareket ederken bu Güneş rüzgârlarının zaman içerisindeki hareketini gözlemleyebildi. İlginç olan sonuçlardan birisi, önceden rüzgârların Güneş’ten çıkıp doğrudan yayıldığı düşünülürken (çünkü biz 150 milyon kilometre ötede sadece doğrusal bir rüzgar görüyoruz), aslında Güneş’ten çıktıktan sonra sanki Indiana Jones kamçısını yere vururken kamçının gidip gelmesi gibi bir ileri-geri hareket yaptığı bulundu. Switchback diye adlandırdıkları bu hareketin Güneş’in kendi ekseni etrafında dönerken, dışarı yayılan rüzgârların da hala dönerek yayılmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Daha yakın geçişlerde büyük ihtimalle daha karmaşık hareketlere sahip rüzgârların görülmesi bekleniyor.

GÜNEŞ’TEN GELEN IŞIK NE KADAR SÜREDE DÜNYA’YA ULAŞIR?

UZAYDA HAVA DURUMU
Parker Güneş Aracı, günlük hayatımızı etkileyen pratik soruların da cevaplarını buluyor. Güneş’ten çıkan küçük parçacıklar, elektron ve iyonlar bir anda ivmelenerek yarım saat bile sürmeden Dünya’ya ulaşır. Burada küçük bir not, Güneş’ten gelen ışık bize 8,3 dakikada ulaşır yani bu parçacıklar neredeyse ışık hızına yakın bir hızda hareket ederek bize gelir. Dolayısıyla çok yüksek enerji atımları gibi güneş fırtınalarından korunmamız için sadece yarım saatimiz var. O nedenle aynen Dünya’da hava durumunu önceden tespit ettiğimiz gibi, Güneş’te de bu fırtınaları daha oluşmadan tespit edersek, bu fırtınalara karşı daha hazırlıklı oluruz. Özellikle uzaydaki uydularımızın korunmasından tutun, Ay’a hatta Mars’a gidecek astronotları bu fırtınaların etkilerinden korumak onların hayatta kalabilmeleri için çok önemli. Parker Güneş Aracı’nın ISIS enstrümanı yakın geçiş yaparken orada oluşan birkaç yüksek enerjili patlamayı tespit etti. Ancak bu kısa dönemli patlamaların izleri daha Dünya’dan fark edilemeden görünmez olmuşlardı. Dolayısıyla bu tür patlamaların da beklenenden çok daha fazla gerçekleşebileceği tahmin ediliyor. Belki de bu küçük patlamaların ardından büyük fırtınalar oluşuyordur, bunu tam anladığımızda da önceden tespitin önünü açmış olacağız.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Dünyanın en yaşanabilir şehirleri: Auckland zirvede, Şam sonda

Güneş’in Sıcaklığı Kaç Derecedir, Güneş’in Yüzey Sıcaklığı, Uzaydaki Hava Durumu, Sıcaklık Derecesi Nedir, Dünyaya Yansıyan Sıcaklık Derecesi, Güneş Işığı Kırılmaları, Güneş Işığının Dünyaya Ulaşma Hızı Nedir, Güneş Rüzgarları Nedir, Fırtına ve Rüzgar Neden Oluşur, Sıcaklık Değeri Ne İle Ölçülüdür

Başa dön tuşu
eşya depolama | - | sağlık sitesi | - | islam sözleri| - | uluslararası evden eve nakliyat | - | eşya depolama | - | bunedy | - | habervadi | - | nedenhaber | - | eşya depolama | - | şehirlerarası evden eve nakliyat | - | Beylikdüzü evden eve nakliyat | - | coinfeedback | - |