Erasmus Nedir? Erasmus Neden Önemlidir? Erasmus’un Amacı Nedir?

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Erasmus Nedir? Erasmus Neden Önemlidir? Erasmus’un Amacı Nedir? Erasmus+ (Erasmus Plus), Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi ve sportif aktivite gibi alanlarda kişilerin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış bir programdır. Erasmus, üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin ve eğitim görevlilerinin eğitimlerine yurt dışındaki bir üniversitede devam etmelerini sağlamaları ve yeni iş olanakları elde edebilmeleri amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Erasmus’un sağladığı yurt dışı eğitim ve yurt dışı kariyer olanaklarına bir yurt dışı dil eğitimi ile de adım atabilirsiniz.

Öğrenci Değişim Programı

2007-2013 yılları arasında Hayat Boyu Öğrenme Programları kapsamında uygulanan Erasmus programı, 2014 yılından beri Erasmus+ olarak uygulanmaktadır. Hayat Boyu Öğrenme ismi altında operasyonel olan birçok program (Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig programları ile Gençlik Programı ve 5 uluslararası iş birliği programı: Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink ve Sanayileşmiş Ülkelerle İş Birliği Programı) artık Erasmus+ çatısı altında toplanıyor ve bu sayede Erasmus başvuruları kişisel bazda oldukça kolaylaşıyor. Kapsamlı bir öğrenci değişim programı olan Erasmus, Erasmus+’ın bir parçası olup öğrencilerin yurtdışında bir üniversitede eğitim görmeleri veya yabancı bir şirkette staj yapmalarına imkan tanır.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

ERASMUS PLUS’IN AMACI

Erasmus+ (Erasmus Plus), öğrencilere uluslararası bir eğitim olanağı sağlamak ve ülkeler arasındaki iş birliğini artırmak amacıyla oluşturulmuştur. Akademik değişim ve gençlik değişim programlarının yanı sıra staj, iş ve spor alanında iş birliği projelerini de içerir.

ERASMUS’LA FAYDALANABİLECEĞİNİZ EĞİTİM PROGRAMLARI

Erasmus+ (Erasmus Plus) öğrenci değişim programlarının bir parçası olarak iki türlü yurtdışına çıkabilirsiniz:

 • Bir Avrupa üniversitesinde eğitim alarak
 • Avrupalı bir şirkette staj yaparak

Öğrenciler iki programa da bir defaya mahsus olmak üzere katılabilirler. Erasmus hibeleri öğrenci başına maksimum olarak 24 ay ile sınırlıdır. Yurtdışı eğitimi yurtdışı stajı ile birleştirmek de mümkündür.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Erasmus değişim programına katılmak isteyen öğrencilerin başvuruda bulunabilmeleri için gerekli bazı koşullar mevcuttur. Gitmek istediği ülkeyi, şehri ve üniversiteyi seçen öğrencilerin Erasmus başvuru aşamalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Öğrencinin, lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları,
 • Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2, master ve doktora öğrencileri içinse 4 üzerinden en az 2,5 olması,
 • Erasmus programı için TOEFL/IELTS gibi yabancı dil yeterlilik sınavlarından en az 70 puan alınması,
 • Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmaları gerekir.

Erasmus programından, her öğrencinin eğitim hayatı boyunca hibeli olarak sadece bir kez faydalanabileceğini unutmayın!

Erasmus Programı ile Gidebileceğiniz Ülkeler

Üniversite hayatınızın en renkli ve heyecan dolu deneyimini yaşayabileceğiniz Erasmus programı ile gidebileceğiniz 37 ülke mevcuttur. Her ülke ve şehre göre alacağınız hibenin konaklama ve ulaşım masraflarına göre değiştiğini söylemekte fayda var. İngiltere, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerde yaşam masraflarının yüksek olması bu ülkeler yerine Polonya, Estonya gibi ülkeleri tercih etmenizi gerektirebilir.

ANLAŞMALI OLAN ÜLKELER VE ÜNİVERSİTELER

Erasmus programına başvurarak katılmaya hak kazanan öğrenciler anlaşmalı olan ülkeler ve üniversitelerden kendilerine uygun olanı seçerler. Bu aşamada öğrencinin Erasmus ile yapmak istediklerini sıralayarak karar vermesi gerekir. İyi bir eğitim almak, yabancı dilini geliştirmek, yeni yerler görmek ve kültürler tanımak bunlar arasında en belirginleridir. erasmus neden önemlidir.

ÜNİVERSİTELERE VE EĞİTİM PROGRAMLARINA SAHİP ÜLKELER

Erasmus programı ile en çok tercih edilen ülkelerin başında İspanya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi dünyaca ünlü üniversitelere ve eğitim programlarına sahip ülkeler gelir. İspanya’nın bu ülkeler içerisinde yabancı öğrenciler açısından en sık gidilen ülke olmasının nedenlerinden biri de Erasmus öğrencileri tarafından en çok tercih edilen University of Valencia, Madrid Üniversitesi ve Sevilla Üniversitesi gibi eğitim kurumlarına sahip olmasıdır. İtalya’da zengin uluslararası programları ve eşsiz tarihi ile University of Bologna en çok seçilen üniversitedir diyebiliriz.

Erasmusun Faydaları

Erasmus; sadece Türkler için değil, Avrupa’da yaşayan tüm öğrenciler için en popüler değişim programıdır. Öğrencilere geniş bir yelpazede ders ve çalışma programları sunmaktadır. Erasmus programının faydalarını birkaç madde ile şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için Erasmus’un bir parçası olmak demek, sınırlı bir süre de olsa yabancı bir ülkede yaşama deneyimi kazanmak ve yeni insanlarla tanışmak anlamına gelir.  
 • Gittiğiniz ülkede yabancı dilinizi geliştirme, sizin gibi farklı Avrupa ülkelerinden gelen öğrencilerle pratik yapma ve öğrenme imkanı bulursunuz. Litvanya, Polonya, Slovakya gibi çoğu Avrupa ülkesini seçen öğrenciler için üniversiteler ücretsiz dil kursları sunarlar.
 • Erasmus programıyla gelecekteki kariyer planlarınız için önemli bir adım atmış ve özgeçmişinize ekleyeceğiniz güzel bir deneyim elde etmiş olursunuz. İşverenlerin, yurtdışı eğitim ve çalışma tecrübesine sahip çalışanlara daha sempatik baktıklarını unutmayın!
 • Çoğu araştırma göstermiştir ki, Erasmus’a katılan öğrenciler ailelerinden ve yaşam alanlarından uzaktayken sorumluluk bilincine sahip olmuşlardır. erasmus’un amacı nedir
 • Ve tabi ki en güzel yanı da gelişmiş bir sosyal çevrede unutamayacağınız bir deneyim yaşıyor ve arkadaş çevresi ediniyorsunuz. Kendi ülkenizin sınırları dışında her zaman ziyaret edebileceğiniz ve size ziyarete gelecek insanlarla tanışırsınız.

Erasmus Nedir, Erasmus Neden Önemlidir, Erasmus’un Amacı Nedir, Erasmusla hangi ülkelere gidebiliriz, eramusun faydaları nelerdir, erasmusa hangi öğrenciler katılabilir, erasmusta ingilizce sınavında kaç puan alınmalıdır, erasmus eğitim programı nedir, erasmus’un öğrencilere faydaları nelerdir, erasmus eğitimi nedir neler öğretilir

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu