Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
MANŞET HABERNasıl YapılırSağlıkYiyecekler

Eldeki biber acısı nasıl geçer? Eldeki biber acısı geçirme yöntemleri

Eldeki biber acısı nasıl geçer? Eldeki biber acısı geçirme yöntemleri Biber sağlığımız için birçok faydası bulunan sebzelerin başında yer alır. Kışlık sebzelerin hazırlandığı şu dönemde acı biberi biberi güneşte kurutmak ya da konserve yapmak için doğradığınız zaman ellerimiz yanmaya başlar. Peki, bu acı hissi nasıl geçer, Eldeki biber acısı nasıl yok edilir.İşte biber acısını çok hızlı geçiren yöntemler:

Biberin acı hissi vermesi sebebi içinde yer alan kapsasain maddesidir. Kapsasain maddesi içinde vücut sıcaklığını algılayan TRPV1 proteinine bağlı ve bu protein etki ettiğinde ısı ve yanma hissi oluşmaya başlar. Yaz aylarına bahçede yetişen sebzeleri kışa hazırlık yapmak için kullanılan sebzelerden yapımı en çok zor olanların başında biber gelmektedir. Biber salçası ya da menemenlik konservelerin içine katılan acı biberleri doğrayan kadınların sıklıkla karşılaştığı durumlardan biri biberi doğradıktan sonra ellerinde oluşan yanma hissidir. Ellerde oluşan acı bazen alerjik reaksiyona dönebilir. Özellikle kadınların çok sık karşılaştığı durumların başında gelen acı biberden ellerin yanmasını geçirecek bazı püf noktaları sizler için derledik. Size önereceğimiz yöntemlerle elinizden biber acısını çıkarabilirsiniz.  İşte detaylar: 

ACI BİBER YANMASINA EN İYİ VE EN ETKİLİ YÖNTEMLER

 İlk olarak kışlıkları hazırlarken bu acıyı yaşamamanız için kalın mutfak eldivenleri takarak biberleri temizleme işlemini yapmanız daha iyi olur.

– Acı biberden yanan elleriniz buzdolabından çıkarıp bir kaba aldığınız soğuk yoğurdun içine koyup biraz bekletebilirsiniz. 
– Elinizde acı biberden kaynaklanan yanma için bir adet limon suyu sıkın.
– İçerisine biraz tuz ve su ekleyerek karıştırın. Bu karışımın içerisinde elinizi 10 dk kadar bekletin. Daha sonra elinizi sabunlu su ile iyice yıkayın.

– Aynı yöntemi limon suyu yerine elma ya da üzüm sirkesi deneyerek de yapabilirsiniz.

 Biberden yanan elleri, eczanede bulunan yanık kremlerinden sürerek biraz acılarını dindirebilirsiniz.

– Eğer eliniz çok yanıyorsa yanan kısımlara buz koyun. Elinizin üzerinde bir süre bekletin. 

Eldeki biber acısı nasıl geçer Eldeki biber acısı geçirme yöntemleri
Eldeki biber acısı nasıl geçer, Eldeki biber acısı geçirme yöntemleri, eldeki biber acısını zeytinyağı geçirir mi, diş macunu el acısına iyi gelir mi, elde ki pişikler nasıl geçer, yoğurt sürmek biber acısına iyi gelir mi, elde ki soğan kokusu nasıl geçer, elde ki biber kokusu nasıl geçer, ılık sütün içinde eli kaç dakika bekletmeliyiz

– Biber yanıklarını çamaşır suyu ile ellerinizi ovarak geçirebilirsiniz. İşlem sonrası ellerinizi sabunla durulayın.

– Ellerinizin yanan kısmına kantoran yağı sürüp 10 dakika beklettikten sonra elinizi ovalarsanız biber acısını biraz dindirmiş olursunuz.

SİZİN İÇİN: Yoğurdun saça faydaları nelerdir? Yoğurt saçı uzatır mı?

– Yanan elinizi ılık sütün içinde 10 dakika bekletin. Bu işlem sayesinde elinizden acı geçecektir. 

– 1 tane soğanı rendeleyip yanan ellerinizi soğan suyunun üzerine koyup biraz bekletin.

 Kaynatıp içtiğiniz kahvenin telvesini direk yanan ellerinize sürerek biberin acısından kurtulabilirsiniz.

 Ellerde oluşan yanma hissini en iyi dindiren yöntemlerin başında zeytinyağı gelmektedir. Zeytinyağını direk ellerinizin üstüne sürerek bekletin. Ellerinizde olan acıdan kolayca kurtulduğunuz göreceksiniz.

– Ellerinize diş macunu ya da bebeklerin popolarına kullanılan pişik kreminden sürerek kolayca ellerinizin acısından kurtulabilirsiniz.

Eldeki biber acısı nasıl geçer, Eldeki biber acısı geçirme yöntemleri, eldeki biber acısını zeytinyağı geçirir mi, diş macunu el acısına iyi gelir mi, elde ki pişikler nasıl geçer, yoğurt sürmek biber acısına iyi gelir mi, elde ki soğan kokusu nasıl geçer, elde ki biber kokusu nasıl geçer, ılık sütün içinde eli kaç dakika bekletmeliyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER