Dış Link nedir – Harici Bağlantı Faydaları Nelerdir?

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Web sitenizden kaliteli giden bağlantılara sahip olmanın neden önemli olduğunu düşündünüz mü veya nasıl yapıldığını merak ettiniz mi? Harici bağlantılar, giden bağlantılar ve dış link aynı anlama gelir. Bu makalede, her üç kelimeyi de birbirinin yerine kullanabiliriz.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bu yazımızda size “dış link ne işe yarar, harici link ne işe yarar” konusunu anlatacağız. Umarım faydalı bir yazı olmuş olur

Öncelikle Backlink Nedir yazıyı okumanızı öneririz.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Google’ın Panda güncellemesi sonrası bir dünyada çalıştığımız için, SEO için giden bağlantıların önemini anlamanıza yardımcı olmak, arama motoru sıralamasını artırmak, web sitenize yardımcı olacak backlink oluşturma, dış linkler ile makalelerinizi desteklemek ve harici bağlantı stratejisi kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz için bu makaleyi hazırladık.

Yüzlerce Ücretsiz Backlink verebileceğiniz siteler | Backlink siteleri

Giden Bağlantı Nedir?

Dış Link nedir? Giden bağlantılar, sitenizden başka bir alana işaret eden bağlantılardır. Bu duruma dış link verme (external links) de denir. İlgili alanlara bağlantı oluşturduğunuzda, arama motorunun nişinizi anlamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda blogunuzun SEO’sunda hayati bir rol oynayan sitenizin güvenini ve kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Giden bağlantılarınızın neden bu kadar önemli olduğuna dair temel bir fikriniz olduğuna göre, bağlantı oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken şeylere bakalım.

Alakalı web sayfalarına bağlantı verin!

Birçok webmaster, ziyaretçilerini alıp götüreceğini düşünerek içeriklerine dış bağlantılar eklemekten kaçınır; Bloğunuzdaki alakalı web sitelerine bağlantı oluşturmaya başladığınızda, temel olarak arama motorlarına içeriğiniz hakkında daha fazla bilgi verirsiniz.

Blogunuzla aynı konuda olan bloglarla bağlantı kurmaya çalışın. Bu, blogunuza hedeflenen ziyaretçileri çekmenize yardımcı olacaktır. Zaten güvenilir olan ve iyi bir etki alanı yetkisine sahip alanlara bağlanmaya çalışın.

Karşılıklı backlinklerden kaçının

İki yönlü karşılıklı backlinklerden kaçının ve herhangi bir alana bağlantı verirken bunun özel bir blog ağının parçası olmadığından emin olun. Son Google Penguen güncellemelerinin ardından Google, bu tür tüm özel blog ağlarını kaldırıyor ve bağlantılarının değerini düşürüyor.

Bu haber sizin için özeldir   Yüzlerce Ücretsiz Backlink verebileceğiniz siteler | Backlink siteleri

Çok fazla harici bağlantı vermekten kaçının

Bazı bağlantılara sahip olmak iyidir, ancak çok fazla giden bağlantıya sahip olmak okuyucularınızın bakış açısından can sıkıcı olabilir. Bu sebeple bağlantı metni ile dahili bağlantı kurmaya çalışın ve yalnızca sayfanızla alakalı bazı web sitelerine bağlantı verin. En önemlisi, içeriğinizin yararlı olduğundan emin olun ve sayfa optimizasyonuna dikkat edin. Bunu konuyla alakalı daha fazla bilgi almak için Vikipedia dış bağlantılar sayfasını inceleyebilirsiniz.

Eğer WordPress kullanıyorsanız Rank Math eklentisiyle sayfalarınızdan çıkan site içi ve site dışı bağlantılarınızı kolayca yönetebilirsiniz. Bu konuyla ilgili aşağıdaki makaleyi incelemenizi öneririz.

Kime bağlantı vermelisiniz?

Bağlantı kurmak için izleyebileceğiniz birçok strateji var. Bizim önerimiz, makalenizde bir referans veya açıklama vermek istediğinizde, ancak Vikipedia gibi güvenilir, iyi kaynaklara bağlayacağınızdan emin olmanızdır. Ayrıca kendi sosyal medya kanallarınıza bağlantı vererek karşılıklı fayda sağlayabilirsiniz. Özellikle blog sayfalarınıza Youtube kanalınızdan embed kodu ile videolarınızı gömebilirsiniz. Üstelik Youtube SEO için doğrudan fayda sağlar. Youtube SEO hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Giden bağlantılar oluşturmak için birkaç öneri:

  • Sitenize değer katan ve konuyu çok iyi kapsayan sayfalara bağlantı verin.
  • İyi sayfa yetkisine veya alan adı yetkisine sahip makalelere bağlantı verin.
  • Çok sayıda sosyal medya paylaşımına sahip makalelere bağlantı verin.

Bu yazımızda size “dış link ne işe yarar, harici link ne işe yarar” konusunu anlatmaya çalıştık… Yazımızı faydalı bulduysanız aşağıya yorum bırakabilirsiniz…

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu