Böbrek büyümesi (Hidronefroz) nedir? Böbrek büyümesi neden olur?

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Böbrek büyümesi (Hidronefroz) nedir? Böbrek büyümesi neden olur? Nadiren görülen hastalıklardan biri olan böbrek büyümesi erken teşhis edilmediğinde ciddi farklı sağlık sorunlarına da yol açabilir. Böbreklerin işlevselliğini bozan bu rahatsızlık bazen tek taraflı meydana geldiğinde teşhisi oldukça gecikir

Bilimsel ismi Hdironefroz olan böbrek büyümesi nadiren görülen ciddi rahatsızlıkların başında gelir. Böbrekler insan vücudunun olmazsa olmaz organlarından biridir. Uzmanlar böbreklerin sağlıklı çalışması için herkesin günde ortalama 2.5 litre su tüketilmesini önerir. Bu da özellikle böbrek kanallarının açılmasını sağlar. Su oranı artıkça işlevselliği güçlenir. Sağlıklı bir vücut için işlevselliği sağlıklı olması gereken böbreklerde meydana gelen çeşitli nedenlerden ötürü idrar birikir. İdrarın böbrek kesesinde birikmesiyle kanallar tıkanır. Bu da böbrek sisteminin işlevselliğini bozar. Genellikle böbrek ya da taşlarda oluşan taşların kanalları tıkaması sonucu da bu durum meydana gelebilir. Ters yönde akan idrar böbrek içinde birikerek büyümeye neden olur. Buna ek olarak üzüntü ve stres eklenince böbrek sinirleri ciddi hasar alır. Ciddi bir hastalık değildir. Ancak erken teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır. Aksi halde vücudun dışarı atması gereken kirli sıvı yeniden içeride birikmesi enfeksiyon hastalıklarına kolayca zemin hazırlar. Hemen hemen her yaşta ve cinsiyette görülür. Nadiren de olsa anne karnındaki bebekte bile meydana gelebilir.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

BÖBREK BÜYÜMESİ BELİRTİLERİ

– Sırt ve böbrek arasındaki boşlukta meydana gelen şiddetli sancılar

– Kokulu ve az miktarda idrar

– Vücut içinde artan enfeksiyonla sıcaklığın yani ateşin yükselmesi

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

– Sürekli olarak su içme ihtiyacı

– Sinirli ve stresli bir ruh hali

– Giderek azalan kilo 

BÖBREK BÜYÜMESİNİ ENGELLEYEN BESİNLER NELERDİR?

Güçlü bir enfeksiyon atıcı etkisi olan kiraz sapı, en etkili doğal besindir. Kiraz sapı ayrıca taş oluşumu ve birikimini de engeller. Bunun yanı sıra Mısır püskülü çayı da böbreklerin işlevselliğini artırır. Kanalların açılmasını sağlar. Enfeksiyonlu hücreleri engeller. Biberiye ve zencefilde bu faydalı besinler arasında yer alır.

BÖBREK BÜYÜMESİNİN TEDAVİSİ NASILDIR?

Her hastalıkta olduğu gibi böbrek büyümesinde de teşhis için bazı testler gereklidir. Bunlardan en önemlisi idrar testidir. İdrar testinde artan kristal ve taş miktarı böbreklerde işlevsel bozukluğa işaret olabilir. Bunun yanı sıra  ürografi, MRI, ultrason ve sistoskopi testleri de yapılabilir. Erken tedavi ile tıkanmış kanallar hemen açılır. Bununla beraber su tüketimi artmalı. Ancak geç kalınmış bir teşhiste tedavisi mümkün olmayan ciddi sorunlar meydana gelir. 

Böbrek büyümesi (Hidronefroz) nedir, Böbrek büyümesi neden olur, böbrek işlevselliğini bozan sebepler nelerdir, böbrek büyümesinde hangi doktora gidilmelidir, aşırı kilo böbrek büyümesine neden olur mu, böbrek büyümesi kaç yaş aralığında gözükür, böbrek büyümesinin belirtileri nelerdir, hidronefroz kimlerde ve neden olur, böbrek büyümesi tedavi edilebilir mi

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu