REKLAM instagram takipçi satın al
Dizi/Film İzlence

Avengers Endgame’den Evvel Bu 21 Marvel Sinemasını Hangi Sırayla İzlemeniz Gerektiğini Biliyor musunuz?

Kadına Şiddete Dur De

11 yıl sonra, Avengers: Endgame'in de vizyona girmesi ile Marvel Sinematik Cihanı için bir periyot sonra ermiş oldu. Şayet bu kozmosun başından beri tutkun bir taraftarı olmadıysanız, hiçbir ayrıntısı kaçırmadan ve kıssayı tam olarak anlayabilmek için tüm sinemaların sıralamasını sizler için hazırladık. 

Sinemaların özetleri Beyazperde.com'dan alıntılanmıştır.

1. Kaptan Marvel

Sinema, Carol Danvers'ın Captain Marvel'a dönüşümünden değil, Carol Danvers'ın Captain Marvel olarak dünyaya düşüşünden ilerliyor. Harika güçlere sahip, hoş bir bayan olarak dünyaya düşen Carol Danvers, gezegeni keşfettikçe kimi imgeler hatırlamaya başlar. Geçmişte gezegenimizde yaşadığını ve burada bir hayatı olduğunu hatırlamaya başlayan genç bayanın güvenebileceği tek kişi ise SHIELD çalışanı Nick Fury'dir. Geçmişini keşfettikçe kendine dair bilmediği yeni ayrıntıları keşfeden harika kahraman, bir yandan da hal değiştiren düşmanları Skrull ırkı ile onu vefattan kurtararak kendileri üzere güçlü yapan faziletli Kree ırkı ortasındaki savaşta değerli bir rol oynamaktadır. İki ırkın Dünya gezegeni üzerindeki savaşında bir taraf seçmek zorunda kalan Carol, bir harika kahraman olmanın gerçek manasını keşfedecektir…

2. Kaptan Amerika: Birinci Yenilmez (2011)

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Hürmüz Boğazı Neden Dünyanın En Kıymetli Petrol Koridoru?

Marvel Comics tarafından yaratılan çizgi roman karakteri Kaptan Amerika, yani Steve Rogers, bu sinemada Kaptan Amerika olarak bilinen üstün askere dönüşeceği deneysel bir programa katılmaya istekli olduğu zamanlardaki Marvel Evreni’nin birinci günlerine dönüyor. Kaptan Amerika , makûs Red Skull’ın liderliğindeki HYDRA tertibiyle savaşmak için Bucky Barnes ve Peggy Carter’la güçlerini birleştiriyor.

3. Iron Man (2008)

Tony Stark, hem bir mühendislik dahisi hem de tam bir playboydur. Kendi ülkesinde teknoloji mükemmeli füzeler ve silahlar üretmektedir. Afganistan’da yeni bir füzeyi tanıtırken esir düşer ve yaralanır. Onu kaçıranlar, kendileri için bir füze yapmasını isterler. Tony ise bunun yerine zırhlı bir giysi yapar. Bunu yapmaktaki gayesi zekasını kullanarak farklı bir kurtuluş formülünü planlamaktır. Boş vakitlerini bayanlarına ayıran Tony’nin hayatı artık büsbütün farklı bir hale bürünmüştür. Onun bununla nasıl baş edeceği ise temel mevzudur.

4. The Incredible Hulk (2008)

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Barış Akarsu Merhaba Filmi İzle Full HD Seyret

Üzerinde çalıştığı projeye ziyadesiyle değer veren bir bilim adamıdır kahramanımız Bruce Banner. Mevcut tüm hücrelerini zehirlemekte olan gama radyasyonuna karşı savaş açmıştır. Bu savaş dahilinde karşı bir kült geliştirmenin peşindedir. Kendi içinde dizginleyemediği bir öfkeyi saçan gücü hür bırakmaya çalışır. Bu gücün ismi Hulk’tır. Geride bıraktığı ömründen ve bir vakitler sevdiği bayandan uzak kalan Bruce, bu saplantılı pozisyondan çıkmak için uğraş verirken yok edilme tehlikesi ile de karşı karşıyadır. General Thunderbolt Ross ve askeri bir makine onu ve gücünü yok etmenin peşindedir.

5. Iron Man 2 (2010)

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Ali Gündoğdu kimdir? Ne iş yapıyor? Kaç yaşında?

Küstah fakat seksi bir işadamı manzarasındaki Tony Stark aslında Iron Man'in ta kendisidir ve bu özelliğini tüm dünya ile paylaşmaktan hiç de çekinmiyordur. Sırrını paylaşması için “mahalle baskısı” gören Stark, orduya da hükumete de ser veriyor sır vermiyordur. Zırhının sırrı bir tek kahramanımıza ilişkin olmalıdır! Teknolojisini orduyla paylaşması için iktidar, basından ve halktan baskı gören Tony, bilginin yanlış ellere geçmesinden korktuğu için Iron Man zırhının sırrını açıklamak istemez. Yanında Pepper Potts, ve James Rhodey Rhodes ile birlikte, Tony yeni ittifaklar kurar ve yeni büyük güçlerle yüzleşir.

6. Thor (2011)

Fikirsiz tutumları yüzünden antik bir savaşı tekrar alevlendiren güçlü ve kibirli savaşçı Thor, hikayenin Asgrid'e uzanmasının temel sebebi… 

Dünya’ya sürgün edilen Thor, dünyada beşerler ortasında yaşamaya mecbur bırakılmıştır. İlişkin olduğu dünyanın en tehlikeli makûs adamı karanlık istila güçlerini Dünya’yı ele geçirmek için yollayınca kahramanımız Thor, gerçek kimliğini ortaya koymak için ne yapması gerektiğini öğrenecektir.

7. Avengers – Yenilmezler (2012)

SHIELD ismiyle tanınan memleketler arası barış örgütünün başındaki isim Nick Fury, tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalır. Fury, dünyayı yaklaşan bu felaketten kurtarmak için en yiğit ve en 'süper' kahramanlardan oluşan bir takım kurmak zorundadır…

Marvel'ın üstün kahramanları Nick Fury, Hulk, Kaptan Amerika, Thor, Iron Man, Hawkeye ve Kara Dul'u (Black Widow)'u sinemanın sonunda birlikte yemek yerken görürüz.

8. Iron Man (2013)

Milyarder iş adamı, kahraman ve mucit Tony Stark, bu sefer gücü ondan çok daha fazla, hatta sınırsız bir düşmanla karşı karşıya kalıyor. Üstelik bu düşman, o çok sinirlendirecek bir atılım yaparak özel hayatını yok ediyor. Stark artık bu olayların kaynağını araştıracağını kuvvetli bir uğraşa giriyor. Ancak en yakınlarını korumak için zekasının ve cüretinin yanı sıra içgüdülerine de muhtaçlığı var. Stark'ın bu savaşında başında dönüp duran soru ise tahminen de tüm olayların en can alıcı yanı: Adam mıdır kıyafeti kıyafet yapan yoksa kıyafet midir adamı adam yapan?

9. Thor: Karanlık Dünya (2013)

Rablerin dünyanın ötesindeki çabası devam ediyor. Birinci sinemada babası tarafından güçleri elinden alınarak dünyaya sürgün edilen Thor, kendisini yenilmez yapan çekicini yine kullanmaya ve kendi hükümdarlığı olan Asgard’a geri dönmeye hak kazanmıştı. Ölümsüz Thor, Buz Devleriyle işbirliği yapan ve hükümdarlığı ele geçirmeye çalışan kardeşi Loki'den sonra artık de antik Dark Elves güçleriyle çarpışacak. Kudretli Malekith tarafından yönetilen bu güçler cihanı tekrar karanlığa gömmeye çalışacak. Dünyayı ve 9 Diyarlar’ı, Odin ve Asgard’ın bile karşı koyamadığı bir düşmandan kurtarmaya çalışan Thor bu seyahatte, dünyalı Jane Foster ile tekrar bir ortaya gelecek ancak dünyalı dostları kurtarması için hayatındaki birtakım şeyleri de feda etmesi gerekecek.

10. Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014)

Steve Rogers, Nick Fury ve kapalı SHIELD örgütü ile işbirliğini koruyarak çağdaş dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor. Devam sinemasında hikaye bu sefer sosyalist periyot Rusya'sına uzanıyor. SSCB periyodunda özel kuvvetler içerisinde yetiştirilen ve Winter Soldier (Kış Askeri) ismi verilen bir adam aslında tam bir vefat makinasıdır. Rusya tarafından donmuş bir gölde bulunur ve önüne çıkan her şeyi yerle bir etmeye kararlıdır. 
Kaptan Amerika yanına Falcon'u ve Kara Dul'u da alarak güç birliği yapar ve soğuk diyarlardan gelen bu düşmana karşı büyük bir uğraşa girer.

11. Galaksinin Koruyucuları (2014)

Galaksinin Koruyucuları, kozmosun denetimini ele geçirmeye çalışanları durdurmaya çalışan bir küme hatalının kıssasını bahis ediyor. Kendisine Star-Lord lakabını takan maceracı Peter Quill, gizemli bir küreyi çalınca güçlü, hırslı ve ihtiraslı bir makus adam olan Ronan'la başı sıkıntıya girer. Ronan'ın tek emeli küreyi ele geçirmektir ve bu hayali tüm kainatı tehdit altına alabilir. 

Quill, ondan kurtulmak isterken bir anda kendisini birbiriyle hiçbir ilgisi olmayan uyumsuz bir grubun içerisinde bulur; tehlikeyi yok etmek isteyen Star-Lord, silahlı bir rakun olan Roket, Rakun’un  yoldaşı olan ağaç kılıklı Groot, ölümcül yeşil bayan Gamora ve gözünü intikam hırsı bürümüş Yokedici Drax ile işbirliği içerisine girer. Galaksinin Koruyucuları olarak anılan bu beşli, cihan için nitekim tehlike arz eden bu kürenin gücüne ve peşindeki düşmanlarına karşı ne yapacaktır?

12. Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)

Avengers grubu bu sinemaya bütün kahramanları dahil ediyor; bu defa Thor, Iron Man, Kaptan Amerika ve Hulk'ın yanısıra Hawkeye, Nick Fury ve Black Widow da maceraya katılıp sürprizini koruyan beklenmeyen düşmanlara karşı savaşıyor. 

Iron Man, barışın sağlanması için bekletilen bir sistemi yine başlatmak ister lakin işler hiç de umduğu üzere gitmez. Bunun üzerine Thor, Kaptan Amerika, Hulk, Nick Fury, Black Widow ve Hawkeye yine bir ortaya gelir. Ultron ismiyle bilinen James Spader ise bütün acımasızlığıyla ilerlemekte ve insanoğlunun soyunu tüketmek için vahim planlar peşindedir. Yenilmezler bir ortaya gelip savaş başladığında, yeni gizemli karakterler ve bâtın ittifaklarla tansiyonun dozu uygunca artar.

13. Ant-Man (2015)

Mesleğine aşık olan ve bu hususta Reed Richards'ı bile aman aman aratmayan biyokimya uzmanı Dr. Hank Pym; altatomik partiiküller üzerinden farklı bir formül geliştirir. Lakin Pym'ın geliştiğirdiği ve insanlığın geleceğini tayin edeceğine inandığı bu formül daha evvelki testlerin hiçbirinde başarılı olmamıştır. Ayrıyeten şimdi başarılı olabilmiş bir beşerli deneyden de kelam edebilmek mümkün değildir. Pym, cisimlerin boyutlarını değiştirebilen bu formülün denemelerini yapmaya başlar lakin işler pek de umduğu üzere gitmez.  Uygulama sırasında yaşadığı bir kaza sonucu, yeni bir yetenek kazanır. Artık etrafındaki bütün böceklerle irtibat kurabilmekte hatta onları denetim edebilmektedir.

14. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016)

Yenilmezler'in dahil olduğu olay makus sonuçlanınca, politik güçler Yenilmezler'in bir otorite tarafından takip edildiği ve yönlendirildiği bir sistem kurulması için baskı yapmaya başlarlar. Bu durum Yenilmezler'in fikir ayrılığına düşerek iki kümeye ayrılmasına neden olur. Steve Rogers'ın önderliğinde Yenilmezler'in hükümet baskısı olmaksızın özgür bir biçimde insanlığı muhafazaya devam etmesini savunan küme ve Tony Stark'ın şaşırtan bir biçimde hükümet denetimini ve müdahalesini destekleyen bir öteki küme.

15. Doktor Strange (2016)

Başarılı cerrah Stephen Vincent Strange, geçirdiği bir trafik kazası sonucunda elindeki hudutlar ziyan görünce artık mesleğini yapamaz hale gelir. Tüm yaraları iyileştirebilen, Tibet'te yaşamakta olan Ancient One isimli büyücünün varlığını öğrenmesi onun için yeni bir umut olur. Tibet'e giden cerrah sandığından çok daha büyük güçlerle karşılaşacaktır.

16. Galaksinin Koruyucuları 2 (2017)

Koruyucular, artık aileleri haline gelen takımda birbirlerini düşmanlara karşı korumak için savaşırken, Starlord olan Peter Quill’in gizemli geçmişinin sırları da çözülmeye başlıyor. Eski düşmanlar yeni müttefiklere dönüşürken, hayranların klasik çizgi romanlardaki favori karakterleri kahramanlarımızın yardımına koşuyor.

17. Örümcek Adam: Meskene Dönüş (2017)

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne kapılan genç Peter kendini kanıtlama isteğiyle dolup taşan bir gençtir. Lakin yaşı gereği birçok farklı sorumluluğu vardır. May halası ile yaşayan genç Peter bir yandan da ona göz kulak olan Demir Adam ile arkadaşlığını ilerletmiştir. Okul hayatına alışmaya ve sıradan bir genç üzere yaşamaya çalışan Peter'ın aklında ise cürümle savaşmak ve dünyayı daha inançlı bir hale getirmek vardır. Vulture yepisyeni bir düşmanı yaşadığı kente gönderdiğinde ise Peter'ın kendini gösterme fırsatı çıkacak, fakat en bedelli gördüğü herkes tehdit altında olacaktır…

18. Thor: Ragnarok (2017)

Asgard'tan uzakta, kozmosun öbür ucunda hapsolmuş olan Thor çıkış yolu bulamamaktadır. Üstelik güçlü cazibeli de yanında değildir ve Asgard bir yıkımın eşiğindedir. 

Ragnarok vakti gelmiştir, şayet gerçekleşirse bütün Asgardlıları yok edecek olan yıkımın sorumlusu ise acımasız Hela'dır. Lakin Asgard'ı kurtarabilmek için öncelikle özgür kalmalı, bunun içinde karşısına eski müttefiki Hulk'ı çıkaran ölümcül bir müsabakayı kazanmalıdır.

19. Kara Panter (2018)

Babasının vefatından sonra Wakanda Hükümdarı olan T'Challa, hakkı olan tahta sahip çıkmak için izole yaşayan lakin teknolojik açıdan ileri düzeyde olan halkına geri döner. Lakin güçlü bir eski düşman tekrar ortaya çıktığında, T'Challa'nın yeterliliği, Wakanda'nın ve tüm dünyanın mukadderatını tehlikeye atan dehşetli bir çatışmaya girince test edilir. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini ve hayat biçimini korumak için müttefiklerini toplamalı ve gücünü özgür bırakmalıdır.

20. Avengers: Sonsuzluk Savaşı (2018)

Avengers: Sonsuzluk Savaşı, dünyanın gördüğü en büyük tehdite karşı güçlerini birleştirmek zorunda olan kahramanların verdikleri çabayı husus ediyor. Kaptan Amerika ve Iron Man'in ortasında yaşanan olayların akabinde bölünen kahramanlarımız, birbirlerinden uzaklara savrulurlar. 

Hepsi kendi yandaşlarıyla dünyayı muhafazaya çalışmaktadır. Lakin dünyanın bahtı bir defa daha tehlikeye girer. Sınırsız bir güç kaynağı olan sonsuzluk taşlarının peşine düşen Thanos, dünyanın gördüğü en büyük tehdittir. İnsanlığın bahtı bir defa daha, insanlık için savaşmaya ant içmiş kahramanlarımız elindedir. Hiçbir harika kahramanın tek başına yenemeyeceği büyüklükteki bu tehdit için gruplar birleşmeli ve tehdide tüm güçleriyle karşı koymalıdır.

21. Ant-Man ve Wasp (2018)

Ant-Man ve Wasp, hem âlâ bir baba hem de harika kahraman olan Scott Lang’ın geçmişindeki sırları çözmek için Wasp ile işbirliği yaparak verdiği çabayı mevzu ediyor. Scott Lang, Yenilmezler'in savaşında yer almanın sonuçları ile hem bir muhteşem kahraman, hem de bir baba olarak boğuşmaktadır. Hayatının iki yanını da istikrarda tutmaya çalışan Scott hem uygun bir baba, hem de sorumluluk sahibi kahraman Ant-Man olmak için çabalarken, Hope van Dyne ve Dr. Hank Pym acil bir vazifeyle kapısını çalarlar. Scott bir kere daha kostümünü giymeli ve Wasp ile işbirliği yaparak geçmişindeki sırları çözmek için işe koyulmalıdır.

Başa dön tuşu
Sponsorlu Bağlantılar
eşya depolama | - | sağlık sitesi | - | islam sözleri| - | uluslararası evden eve nakliyat | - | eşya depolama | - | bunedy | - | habervadi | - | nedenhaber | - | eşya depolama | - | şehirlerarası evden eve nakliyat | - |
Beylikdüzü evden eve nakliyat | - | nakliyat | - | Medical Tourism | - |