Ağlama Duygusu Nasıl Bastırılır? Gözyaşları Nasıl Tutulur?

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Ağlama Duygusu Nasıl Bastırılır? Gözyaşları Nasıl Tutulur? Ağlamak doğal bir reaksiyon olsa da bazı durumlarda, özellikle diğer insanların karşısında, gözyaşlarımıza engel olabilmeyi dileriz. Peki gözyaşlarını tutmak için ne yapmalı?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Ağlamak, zaman zaman çoğumuzun yaşadığı duygusal bir reaksiyondur. Ancak gözyaşlarımızı tutmak istediğimiz zamanlar olabilir. Bu zamanlarda tek yapmanız gereken gözlerinizi açıp ve kırpmadan durmaya çalışmak. Bu gözyaşlarının oluşumunu engeller.

Eğer çoktan ağlamaya başladıysanız birkaç kez gözünüzü kırparak var olan gözyaşlarından kurtulun. Kafanızı kaldırıp yukarı bakın. Bu da ağlamanıza engel olacaktır. Başka bir yöntem ise kendinize acı çektirmek. Bunun için baş parmağınızla işaret parmağınız arasındaki bağlantıyı çimdikleyin. Ne kadar sert çimdiklerseniz ağlamanız o kadar kolay geçer.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Nefes almaya odaklan

Ağlamak duygusal yoğunlaşmadan kaynaklanmaktadır ve nefes alıp vermenin rahatlatıcı etkileri ağlamanı önlemene yardımcı olabilir. Belki de üzücü bir hatıran aklına geldi, terkedildin ya da hayatında üzücü bir şey oldu. Sakinleşmek ağlamaktan kaçınmanın önemli bir parçasıdır. Meditasyon halindeyken nefes alıp vermeye odaklanmak, hissetmekte olduğun duyguları kontrol altına almana ve iç huzurunu yeniden sağlamana yardımcı olabilir.

 • Gözlerinin dolduğunu hissettiğinde, yavaşça ve derin derin burnundan nefes al ve aldığın nefesi yavaşça ağzından bırak. Bunu yapmak, ağlamanın kıyısındayken boğazında oluşan yumruyu hem yumuşatacak hem de duygu ve düşüncelerini dengeleyecektir.
 • 10’a kadar saymayı dene. Saydığın her bir sayıda burnundan nefes al. Sayıların arasındayken aldığın nefesi ağzından bırak. Saymak seni ağlamaya iten şeye değil sadece aldığın nefese odaklanmana yardımcı olur.
 • İçinde ağlama isteği uyandıran bir durumla karşılaştığında sadece bir kez derin bir nefes almak bile seni yatıştırabilir. Derin bir nefes al; aldığın nefesi bir süre tut ve daha sonra bırak. Bunu yaparken ciğerlerine doldurduğun ve dışarıya bıraktığın havaya odaklan. Aldığın bu derin nefes, yaşadığın üzüntünün kaynağıyla uğraşmadan önce bir süreliğine duraksamanı sağlayacak ve sana zaman kazandıracaktır.

Gözyaşlarına hâkim olabilmek için gözlerini hareket ettir

 Ağlayacak bir durumdaysan ama etrafındakilere hislerini göstermek istemiyorsan, gözlerini hareket ettirmek gözyaşlarına hakim olabilmen için sana yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar gözleri kırpıştırmanın gözyaşının akmasını durdurduğunu göstermektedir. Gözyaşlarına hâkim olabilmek için gözlerini kırpıştır.

 • Gözlerini şaşı yap ya da birkaç kez döndür. Bunu tabii ki kimsenin seni izlemediğinden emin olunca bunu yapman iyi olur. Zihnini dağıtmasının yanı sıra – gözlerini şaşı yapmaya odaklanmalısın – bunu yapmak fiziksel olarak gözyaşlarının birikmesini engelleyecektir.
 • Gözlerini kapat. Gözlerini kapatmak ne olup bittiğini anlaman için sana vakit kazandıracaktır. Gözlerini kapatman ve derin derin nefes alman sakinleşmene ve ağlamamaya odaklanmana yardımcı olacaktır.
ağlama duygusu nasıl bastırılır? gözyaşları nasıl tutulur?
ağlama duygusu nasıl bastırılır, gözyaşları nasıl tutulur, ağlamamak için ne yapmalıyız, gözlerimiz dolunca ne yapmalıyız, ağlamak psikolojik mi, düzenli nefes alıp vermek ağlama duygusunu bastırır mı, sürekli ağlamak psikolojinin bozulduğunu mu gösterir, boğazında yumru varmış hissi nasıl geçirilir

Fiziksel bir hareketle dikkatini dağıt

Ağlamanın kıyısındayken, zihni başka şeylerle meşgul etmek ağlamaktan kaçınmak için önemli bir adımdır. Bunu yapmanın bir yolu da fiziksel olarak dikkatini dağıtmaktır. 

 • Uyluk kaslarını sık ya da ellerini birbirine kenetle. Uyguladığın ve hissettiğin baskı, ağlamak istediğin sebepten seni uzaklaştıracak bir şiddette olmalıdır.
 • İster bir stres topu, bir yastık, gömleğinin bir kısmı ya da ister sevdiğinin birinin eli olsun; sıkacak başka bir şey bul.
 • Dilini üst damağına ya da dişlerine doğru bastır.

Yüz ifadeni gevşet

Yüz ifadeleri duygularımızı etkilediği için, alnını kırıştırmak ya da kaşlarını çatmak ağlama eğilimini artırabilir. Ağlamaklı olduğunda, ağlamamak için nötr bir yüz ifadesi takınmaya çalış. Endişeli ve dertli bir görünüme bürünmemek için kaşlarını ve ağzının etrafındaki kasları gevşet.

 • Eğer uygunsa ya da bulunduğun ortamı birkaç dakikalığına terk etme imkanın varsa ağlamamak için gülümsemeyi dene. Bazı araştırmalar gülümsemenin kişinin olumsuz ruh halini tam tersine çevirebildiğini göstermektedir.

Boğazındaki yumruyu yok et

Gözyaşlarına hâkim olabilme aşamalarının en zor kısımlarından biri, ağlamanın hemen öncesinde boğazında oluşan yumrudan kurtulabilmektir. Stres altında olduğunda vücut stresi algılar ve vücuttaki otonom sinir sisteminin tepkilerinden bir tanesi de boğazın arka kısmından gırtlağa doğru uzanan kasların açılıp kapanmasını kontrol eden nefes borusu ağzının genişlemesidir. Nefes borusu ağzı genişleyince, yutkunmaya çalıştığında boğazında bir yumru varmış gibi hissedersin.

 • Nefes borusu ağzının açılıp genişlemesinden kaynaklanan baskıyı hafifletmek için bir yudum su iç. Su içerek boğazındaki kasları rahatlatabilir ve sinirlerini yatıştırabilirsin.
 • Yanında su yoksa düzenli bir şekilde nefes al ve birkaç kez yavaşça yutkun. Nefes almak rahatlamana yardımcı olurken, yavaşça yutkunmak vücuduna nefes borusu ağzındaki kasları açmaya gerek olmadığı sinyalini verecektir.
 • Esne. Nefes borusu ağzı açılıp genişleyince boğazında yumru varmış gibi bir sertlik hissedersin. Esnemek boğaz kaslarını rahatlatır ve böylece boğazında hissettiğin sertliği azaltır.

ağlama duygusu nasıl bastırılır, gözyaşları nasıl tutulur, ağlamamak için ne yapmalıyız, gözlerimiz dolunca ne yapmalıyız, ağlamak psikolojik mi, düzenli nefes alıp vermek ağlama duygusunu bastırır mı, sürekli ağlamak psikolojinin bozulduğunu mu gösterir, boğazında yumru varmış hissi nasıl geçirilir

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat