Makale Tez içindekiler kısmı nasıl yazılır?

Tez bölümleri nelerdir? Tez kaç bölümden oluşur? Tez bölümleri nasıl hazırlanır? Bu makalede detaylı olarak bunları bulabilirsiniz. Makale yazarken içindekiler kısmı nasıl yazılmalı, tez yazarken içindekiler nasıl yapılır hepsinden yazımızda bahsedeceiz.

Makale Tez içindekiler kısmı nasıl yazılır?

Öneri: Makale nasıl yazılır? Makale nedir? | Makale yazım teknikleri yazımızı okuyabilir daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Tez bölümleri, tez yazmak isteyen öğrencilerin, tez nasıl yazılır,  hangileri, tezde olması gereken bölümler nelerdir bunları iyi şekilde bilmeleri gerekir. Tez hazırlama durumunda olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin çok iyi bilmesi gereken bölümleri çok iyi bilmesi gerekir.

Örneklerle tez bölümleri içeriğini gelen istek üzerine hazırlamaya karar verdik. Birçok öğrenci tez yazım aşamasına gelince ne yapması gerektiğini bilmez. Özellikle lisans öğrencilerine yol gösterme amacıyla tez bölümlerini örneklerle açıklama ihtiyacını hissettik. Tez nasıl yazılır konusunda yazılmış en detaylı yazıyı inceleyebilirsiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Üniversitelerin dijital kütüphaneleri evdeki okurlarla buluşuyor

Tez bölümleri nelerdir, tez nasıl hazırlanır, bulgular kısmını nasıl yazabilirim, sonuç örneği görmek istiyorum, metodoloji kısmı nasıl yazılır, tartışma bölümü, sayfa düzeni nasıl olmalıdır, elinizde örnek var mı diye soran birçok öğrenci var. Bugune kadar bunlara araştırma yapmaya devam edin, sitede bulamazsınız dedik. Fakat, tüm bu detaylara bu sayfadan erişebilirsiniz.

Makale Tez bölümleri nelerdir

Boş bir sayfa, Başlık sayfası, Yemin Metni, Değerlendirme kurulu üyeleri, Yüksek Öğretim Kurulu Dokümantasyon Merkezi, Tez Veri Formu, Önsöz ya da teşekkür, İçindekiler, Tablo Listesi, Şekil Listesi, Ekler Listesi, Kısaltmalar Listesi, Özet, Abstract sayfası tez bölümleri arasında olmak durumundadır.  Aşağıdaki linklerde tüm bu başlıkları örneklerle dosyalar şeklinde yararlanmanız için koyduk.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Dikey Geçiş Sınavı sonuçları hangi tarihte belli olacak?

Tez bölümleri nasıl yazılır

Aşağıdaki örnekleri inceleyerek nasıl yazacağınız konusunda fikir edinebilirsiniz. Lisans, yüksek lisans tez yazan öğrencilerin en çok merak ettiği, bölümlerin neler olduğu ve bu bölümlerin nasıl yazıldığıdır. İlk defa bitirme tezi hazırlayan öğrenciler önce örnekleri inceleyip sonra yazmaya başlamaları önemlidir. Hatta ilk kez mezuniyet tezi yazanlar, daha önce yazmış olanlardan fikir almaları daha hızlı, az zaman kaybı ile sonuçlanabilir.

Giriş Bölümünde olması gereken bölümler

Problem Durumu, Amaç ve önem, Problem Cümlesi, Alt Problemler, Sayıltılar, Sınırlılıklar, Tanımlar, Kısaltmalar giriş bölümünde yer alır. Giriş bölümü nasıl yazılır diyorsanız mutlaka aşağıdaki linkleri incelemeniz gerekir. Detaylı bilgiyi tez nasıl yazılır makalesinde bulabilirsiniz.

Yöntem bölümünde olması gerekenler

Araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama araçları, veri çözümleme teknikleri, yöntem bölümünde yer alır. Örneklerle yöntem bölümünü detaylı şekilde inceledik. Yöntem bölümü nasıl yazılır, nelerden bahsedebilirim diye birçok öğrenciden soru gelmektedir. Araştırma modelini nasıl belirleyebilirim, evren ve örneklemi anlamadım, hangi teknikleri kullanabilirim sorularıyla çok fazla muhatap olmaktayız. Aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Yüz yüze eğitimle ilgili son dakika açıklaması!

Tez bölümleri nelerdir? Tez kaç bölümden oluşur? Tez bölümleri nasıl hazırlanır? Aşağıda örnekler ile bunları açıklıyoruz.

Örneklerle tez bölümleri

Aşağıda tez bölümlerini göreceksiniz. Linke tıklayın ve ilgili sayfadaki örnekleri inceleyin.

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat

instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al instagram beğeni satın al beğeni hilesi takipçi hilesi