Sürekli Ayak Üşümesi Neden Olur? Ayaklar Neden Isınmaz?

Sürekli Ayak Üşümesi Neden Olur? Ayaklar Neden Isınmaz? Hemen hemen herkesin yaşadığı ayak üşümesi sorununu sakın hafife almayın! Özellikle kış aylarında hiç ısınmayan ayaklar farklı hastalıkların habercisi olabilir. Genellikle kansızlığa ya da kadınlarda adet dönemlerinde görülene ayak üşümesi hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

sürekli ayak üşümesi neden olur? ayaklar neden ısınmaz?
Sürekli Ayak Üşümesi Neden Olur, Ayaklar Neden Isınmaz, ayakların üşümesi bir hastalığın sebebi midir, soğuk ayaklar kansızlığın belirtisi midir, ayak üşümesine ne iyi gelir, ayak üşümesi bağışıklık sistemi ile alakalı mıdır, zencefil tozu ayakların ısınmasına iyi gelir mi

AYAK ÜŞÜMESİ BİR HASTALIK DEĞİLDİR

Bağışıklık sistemini zayıf olan insanlarda daha sık rastlanan ayak üşümesi bir hastalık değildir. Aslında hastalık belirtisi olan ayak üşümesi ciddi sağlık sorunlarına işarettir. Halk arasında genellikle kansızlık çekenlerde ayak üşümesinin meydana geldiği bilinir. Ancak ayak üşümesi sadece kansızlık değil birçok hastalıktan dolayı görülür. Nadiren bilinse de kan damarlarında daralma, sinir sisteminde zayıflık ve bazı kadınsal hastalıklardan kaynaklı da yaşanılabilir. Ayak soğukluğu hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Üst solunum yollarında sürekli hasta olan kişilerde de aşırı enfeksiyondan ötürü ayak üşümesine rastlanabilir. Kandaki oksijen azlığından kaynaklı yaşanan kalp rahatsızlıkları da dengesiz kan dolaşımına neden olur. Bu gibi hastalıklarda da ayak üşümesi görülebilir. Ayrıca kan dolaşımını dengesizleştiren bir diğer neden de aşırı sigara tüketimidir. Sigara tüketimi ayak üşümesine neden olduğu gibi bazı insanlarda fazla ısıya neden olarak vücut ısısını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi sadece soğuk havalarda değil sıcak havalarda da yaşanabilir. Ayak üşümesinden kaynaklı bazı insanlarsa uyku problemi de görülür. 

AYAK ÜŞÜMESİ NEDEN OLUR? 

– Metabolizması zayıf olan kişilerde kalp vücuda yeterli miktarda kan pompalamadığında ayaklara kan gitmez bu da üşümeye neden olur. Bu durumu genellikle düzensiz beslenen ve masa başı çalışanlarında sıklıkla yaşar.

– Kandaki beyaz hücreler azalınca anemi rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu hastalığın en yaygın belirtisi ise ayak üşümesidir.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Engelli Raporu itirazı nasıl yapılır? Engelli Sağlık Kurulu Raporları’na itiraz

 Tiriod bezleri yeterli miktarda hormon üretmediklerinde metabolizma bozulur. Bu da ayal üşümesinin yaşanmasına sebep olur.

 Beyinin hasar alması ile sinir hücreleri yeterli miktarda görevlerini yapamaz. Ayaklara kadar giden sinirlerdeki hücrelerin hasar alma olasılığı da artığından ayak üşümesi yaşanır. Özellikle stres ve depresyon esnasında bu durum yaşanır. 

 Kandaki yüksek şeker ya da az şeker miktarı arterlerin daralmasına neden olur. Bu durumu genellikle şeker hastaları yaşar. Ayak üşümesi sıklıkla yaşayan kişilerin kan şekerlerini ölçtürmeleri lazım çünkü gizli şeker hastası olabilirler.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Nitrik oksit nedir? faydaları nelerdir? Nitrik oksit spora katkısı nasıldır?

AYAK ÜŞÜMESİNE NE İYİ GELİR?

 Yeşil çay kandaki şekeri dengelediğinden ayak üşümesini de önler. Vücuttaki ısıyı dengelemek için günde en az 2 bardak tüketilmelidir. Çayı yapmak için; bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kuru yeşil çay atınız 5-6 dakika demlenmesini bekleyiniz daha sonra süzüp bal ekleyerek tüketiniz. 

 Zingeron maddesi bakımından zengin olan zencefil de ayak üşümesine iyi gelen kanın pıhtılaşmasını azaltarak rahat bir akışa neden olur. Hem çay olarak tüketebilirsiniz hem de yazacağımız yöntem ile ayaklarınıza masaj yaparak kullanabilirsiniz.

– Bir yemek kaşığı toz zencefili 2 su bardağı suda kaynatınız. Süzüp içerisine bal ekleyerek tüketiniz. Aynı şekilde 1 kase zencefil tozunu bir tencere dolusu suda kaynatınız ayağınızı koyabileceğiniz ısıya geldikten sonra masaj yaparak ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletiniz. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  A101 17 Aralık aktüel kataloğu | Bugüne özel yüzlerce eserde büyük indirim fırsatı!

– Yurt dışında sıklıkla kullanılan epsom tuzu ülkemizde son 3 yıldır özellikle masaj yaparken alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. İçeriğindeki magnezyum sülfat sayesinde vücudun dışarıdan ısı oranını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi yaşayanların bir kovanın içine sıcak su doldurun içerisine göz kararı epsom tozu koyarak yarım saat boyunca masaj yapılması tavsiye edilir. 

Sürekli Ayak Üşümesi Neden Olur, Ayaklar Neden Isınmaz, ayakların üşümesi bir hastalığın sebebi midir, soğuk ayaklar kansızlığın belirtisi midir, ayak üşümesine ne iyi gelir, ayak üşümesi bağışıklık sistemi ile alakalı mıdır, zencefil tozu ayakların ısınmasına iyi gelir mi

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat