Son dakika! İzmir’deki 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan evlerle ilgili şok gerçekler ortaya çıktı!

İzmir’deki depremin ardından birçok bina yıkıldı. Son dakika haberine göre yıkılan evlerle ilgili şok gerçekler ortaya çıktı. Türkiye’yi hem kahreden hem de kenetleyen İzmir depreminin ardından yoğun arama kurtarma çalışmaları, hasar tespit işlemleri, çadır kentler kuruldu, konteyner kentlerin de yapımı sürüyor. Enkazlar kaldırıldı ancak son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. İzmir’de adeta apartman sakinlerinin üzerine ölüm olup çöken 12 binanın 6’sının yıkılma nedenini ortaya çıktı! İşte girişi değiştirilen binalardan, kolonsuz kalanlarına kadar İzmir’de yaşanan skandallar zinciri

Son dakika gelişmesi… İzmir’de depremde çöken ve sakinlerinin üzerine ölüm olup yağan 6 apartmanın röntgeni çekildi. Birbirinden büyük skandal ve ihmaller zinciri ortaya çıktı. Yılmaz Erbek Apartmanı’nda yapılan inceleme çalışmalarında alt kattaki market için 7 işyeri birleştirilirken kolonlar kesildi. Barış Sitesi’nde binanın girişi ve yönü değiştirilmiş. SABAH’ın ulaştığı ve birbirinden büyük hatalar ve skandallar zincirinin ortaya çıktığı son dakika haberinin ayrıntıları;

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Yarım asırlık Yörsan iflas etti !

94 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

İzmir’de yıkılan binalar arasından çöken 6 tanesinin röntgeni çekildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 54 kişinin müşteki sıfatıyla, 40 kişinin bilgi sahibi sıfatıyla ifadesi alındı.

YAPIM ZİNCİRİNDEKİ İSİMLERİN 8’İ GÖZALTINA ALINDI!

Ayrıca soruşturmadan edinilen son dakika bilgisine göre binaların müteahhitleri ve fenni müdürleri olan 10 şüpheliden 8’i gözaltına alındı. Şüphelilerden biri öldü, diğeri aranıyor. İşte 6 apartmandan çarpıcı bilgiler:

7 İŞ YERİ BİRLEŞTİRİLDİ, KOLONLAR KESİLDİ!

 YILMAZ ERBEK APARTMANI: 9 can kaybı var. Müteahhit M.Y., apartmandaki marketin sahibi R.Y. ve binanın fenni mesulü N.B. gözaltına alındı. Binanın alt katında 9 işyerinden, 7’si birleştirildi. Bu yapı R.Y.’ye 2002’de kiraya verildi. Marketin yapmış olduğu tadilatta bir kolon kesildi, dış duvar yıkılıp camekana çevrildi. Ruhsat 2006’da alındı.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Prof. Dr. Ahmet Ercan açıkladı: Depremde 35 atom bombası gücünde enerji boşalması yaşandı

YAĞCIOĞLU APARTMANI: 11 can kaybı var. Müteahhit Ş.A. ve fenni mesul O.A. gözaltında. Bodrum katında bulunan soğuk hava deposu bölünerek kömürlük haline getirildi. Yağmur yağdığında suyla doluyor. Su pompayla tahliye ediliyor.

EMRAH: 30 can kaybı var. Müteahit M.U. aranıyor. Fenni mesul T.A. gözaltında. 28 hane 6 işyeri bulunuyor. Bir işyerinde tadilat gerçekleştirildi ancak herhangi bir tahribat yaşanmadı. 2005’te depremde oluşan çatlaklar kapatıldı.

BARIŞ SİTESİ: 10 can kaybı var. Müteahhidi A.İ. hayatta değil. Binanın fenni mesulü E.İ. gözaltında. İlk yıllarda yapı planına uygun olmayacak şekilde bina giriş ve yönü değiştirildi. B, C ve D bloklardaki hasarın altta bulunan otoparktan kaynaklanabileceği belirtiliyor.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  İzmir'de dilencinin üzerinden 8 altın ile 4 bin lira çıktı

DOĞANLAR APARTMANI: 14 can kaybı var. Müteahhid Ç.D. gözaltında. 2018’de yapılan testte 3. dereceden sıvılaşma tespit edildi. Bina sakinleri yenilenmeyi, maliyetin yüksek olmasından dolayı oy çoğunluğu ile reddetti.

RIZA BEY APARTMANI: En çok konuşulan, en acı son dakika haberlerinin geldiği bina… Rızabey apartmanı. İzmir depreminde burada tam 34 can kaybımız var. Müteahhidi H.Ö. gözaltına alındı. 2005’teki depremde bina aşırı sallandı ancak binada oturulmaya devam edildi. Binanın yıkılması, kullanılan malzemeye bağlanıyor.

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat