Sarı karpuz nedir? Sarı karpuz nerede yetişir? Sarı karpuz faydaları

Sarı karpuz nedir? Sarı karpuz nerede yetişir? Sarı karpuz faydaları. Yüzyıllar önce tüketilen sarı karpuzun unutulmaya yüz tutmuş o eşsiz lezzeti tekrardan yetiştirilmeye başlandı. Şifa deposu sarı karpuzu önceden bilmeyenler bozuk olduğunu sanıyordu. Ancak uzmanlar sarı karpuzun mucize besinler arasında ilk beşte yer alıyor. Vücudun ihtiyacı sıvıyı karşılar.

Yaz aylarında serinlemek adına tüketilen kırmızı karpuzun aslında yüzyıllar önce Anadolu topraklarında sarısı da üretilirdi. Kelek gibi görünen bu karpuz çeşidi hem iyi bir lif kaynağıdır ve hem de birçok rahatsızlığa da iyi geldiği bilinir. Son 10 yıldır üretimine yeniden başlanılan sarı karpuz, tam bir şifa deposudur. Lezzet olarak kırmızı karpuzla aynı içeriklere sahip sarı karpuz, bilinmediğinden çok fazla tercih edilmez. Dış yüzeyi olarak aynı fakat kesilince rengi ortaya çıkar. Renginden dolayı tropik meyve zannedilir. Yaz meyvelerinden biri sarı karpuzun tadı bal gibidir. Çin’de halen sera yöntemiyle üretilir. Anadolu topraklarında unutulsa da Asyalıların vazgeçmediği bir lezzettir. Asya ülkelerinde misafirlere sarı karpuz ikram etmek onlara değer verdiğini gösterir. 

BÖBREK TAŞINI DÜŞÜRMEDE YARDIMCI OLUR

Aç karna tüketildiğinde sıvı oranı azalmış böbreklerin daha iyi çalışmasında yardımcı olur. Aynı zamanda idrar yoluyla ağrısız bir şekilde böbrekte oluşmuş kum ve taşın dökülmesini sağlar. İdrar söktürerek mesane torbasında idrar birikmesinin önüne geçer. Böylece idrar yolu enfeksiyonlarının da oluşumunu engeller.

VÜCUDU MİKROPLARDAN ARINDIRIR

Vücutta dolaşan serbest radikaller; kan şekerinin oranını bozar. Aç karna tüketilen sarı karpuz bu radikallerin emilimini hızlandırarak kan şekerini dengede tutar. Bu sayede tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Sergen Yalçın Beşiktaş'a Veda Ediyor Şenol Güneş Geliyor
Sarı karpuz nedir Sarı karpuz nerede yetişir Sarı karpuz faydaları
Sarı karpuz nedir, Sarı karpuz nerede yetişir, Sarı karpuz faydaları, sarı karpuz kanseri önler mi, sarı karpuz hangi vitaminleri içerir, sarı karpuz mikropları önler mi, sarı karpuz fiyatı, sarı karpuz kilo verdirir mi, sarı karpuz kalorisi kaç, sarı karpuz besinleri neler, sarı karpuz nasıl yapılır, sarı karpuz hangi toprakta yetişir, sarı karpuz hangi bölgede yetişir

GÖZ SAĞLIĞI

Göz sağlığına faydalı bir vitamin içeriğine sahip A vitamini bakımından zengin içerikli sarı karpuz özellikle katarak hastalığının yaşanmasını engelleyen özelliklere sahip. Göz içerisindeki vitamin ve sıvı oranını çoğaltarak görme oranını artırır. Göz içi iltihap birikmesinin önüne geçer. 

SİZİN İÇİN: Meksika karpuzu nedir? Meksika karpuzu nerede yetişir? Faydaları neler?

VİTAMİN DEPOSU

Kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin sarı kapuz, düşük kaloriye sahip olduğundan kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde yer almaya başladı. Vücudun işleyişini güçlendirir. Sıvı bakımından da zengin olduğundan vücut sinir sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Beşiktaş Uçtu Sezonun Rekorunu Kırdı #BJKvHTY Larin 'den şov

BAĞIRSAK KANSERİNİN ÖNÜNE GEÇER

İçerdiği lif ve posa yapısından kaynaklı bağırsak florasının sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kabukları ve çekirdeğinden yapılan çay da bağırsak kanserinin önlemede birebir etkilidir. Bağırsakların fonksiyonlarını artırarak kabızlık gibi sindirim sorunlarını ortadan kaldırır. 

Sarı karpuz nedir, Sarı karpuz nerede yetişir, Sarı karpuz faydaları, sarı karpuz kanseri önler mi, sarı karpuz hangi vitaminleri içerir, sarı karpuz mikropları önler mi, sarı karpuz fiyatı, sarı karpuz kilo verdirir mi, sarı karpuz kalorisi kaç, sarı karpuz besinleri neler, sarı karpuz nasıl yapılır, sarı karpuz hangi toprakta yetişir, sarı karpuz hangi bölgede yetişir

Başa dön tuşu
eşya depolama | - | sağlık sitesi | - | islam sözleri| - | uluslararası evden eve nakliyat | - | eşya depolama | - | bunedy | - | habervadi | - | nedenhaber | - |