SANSÜR YASASI YÜRÜRLÜKTE Sosyal medya düzenlemesi Genel Kurul’da: 1 ila 4. maddeleri kabul edildi

Yayınlama: 29.07.2020
Düzenleme: 29.07.2020 10:59
1
A+
A-

Sosyal medya teklifinin Genel Kurul görüşmelerinde sosyal medya düzenlemesine ilişkin teklifin 1 ve 4. maddeleri kabul edildi.

AKP’nin hazırladığı sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren 9 maddelik “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi” nin Genel Kurul görüşmeleri başladı. Görüşmeler kapsamında teklifin 1. ve 4. maddeleri kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, muhalefet, “sansür yasası” olarak tanımladığı teklife, ifade özgürlüğünü kısıtladığı, haber alma hakkını engellediği, kişisel verilerin korunması ile özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçeleriyle Anayasaya aykırı görüşünde olup itiraz etti.

Teklifin görüşmeleri muhalefet tarafından Anayasaya aykırılık incelemesinin yapılmasının istenmesi üzerine başladı.

‘KANUN ANAYASA İLE GÜVENCE ALTINA ALINMIŞ MADDELERİ AÇIKÇA İHLAL EDİYOR’

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, teklifin Anayasaya aykırı maddeler içerdiği belirterek, “Bu kanun teklifi Anayasa’da güvence altına alınmış olan bazı maddeleri açıkça ihlal ediyor; bilgi alma hakkını ve özgürlüğünü ihlal ediyor, ifade ve düşünce özgürlüğünü ihlal ediyor. Esas önemli olan, özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması konusunu ihlal ediyor. Yani Anayasa’nın 5-6 maddesine ihlal var; 2’nci, 10’uncu, 12’nci, 13’üncü, 20’nci ve 90’ıncı maddelerine ihlal var; imzalanmış olan uluslararası sözleşmelere dair ihlal var; üstelik sadece uluslararası demokratik sözleşmelere değil, uluslararası ticari sözleşmelere dair de ihlal var. Bunu da tartışmıyoruz. Yani aslında bu kanun teklifi Adalet Komisyonundan önce Anayasa Komisyonunda tartışılmalı, konuşulmalıydı, onu da yapmadınız ve Anayasa’ya aykırı bir kanun teklifini karşımıza getirmiş oldunuz” dedi.

  Irak’ın kuzeyinde şehit olan askerlerin kimlikleri açıklandı

KOMİSYONA İADE TALEBİNE RET

CHP ise teklifin Anayasa’ya aykırılığı gerekçesiyle Adalet Komisyonu’na iadesi ve Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesi talebini Başkanlık Divanı’na iletti. Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, CHP’nin söz konusu talebine dair, “İç Tüzük’ümüze göre, Genel Kurulda kanun teklifinin tümünün Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla teklifin Komisyona iadesine ilişkin bir hüküm ve uygulama bulunmamaktadır” diyerek talebi işleme almadı.

Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, bu konuda usul tartışması açılmasını talep etti. Özkoç, şunları söyledi: “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu maddesine ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 26’ncı maddesinde düzenlenmiş olan düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğüne aykırılık teşkil etmektedir. Aynı zamanda, Anayasa’nın 38’inci maddesinin 4’üncü fıkrasına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6’ncı maddesinin 2’nci fıkrasında düzenlenmiş olan, bir suçla itham edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar masum sayılır hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir. Anayasa’nın 20’nci maddesiyle ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8’inci maddesiyle korunmakta olan özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması haklarına aykırılık teşkil etmektedir. Anayasa’mızın 36’ncı maddesinde düzenlenmiş olan hak arama hürriyetine ve 37’nci maddesiyle korunan kanuni hâkim güvencesine ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6’ncı maddesinde yer alan adil yargılanma hakkına aykırılık teşkil etmektedir.”

  Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Özgür Özel arasındaki gerginlik...

AKP ANAYASAYA AYKIRI OLMADIĞINI İDDİA ETTİ

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, teklifin Anayasa’ya aykırı olmadığını ileri sürerek, “Anayasa’mız ve İç Tüzük’ümüz çerçevesinde, yapmış olduğumuz Meclis Genel Kurulu görüşmelerinde Anayasa’ya aykırılığın nasıl değerlendirileceği Meclis İçtüzüğü’müzün 84’üncü maddesinde net bir şekilde ifade edilmiştir” diye belirtti.

Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, Anayasaya aykırılık iddialarını görüşmenin İç Tüzük’e uygun olmadığını belirterek, CHP’nin talebini işleme almadı.

TEKLİFİN 1 VE 4. MADDELERİ KABUL EDİLDİ

Genel Kurul’da görüşülmeye devam eden9 maddelik “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi” nin 1. ve 4. maddeleri kabul edildi.

sağlık sitesi |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| vozol likit |-| promosyon şapka |-| arastir.net |-| vds satın al |-| wordpress cache