Paranormal olaylar? Paranormal ne demek? Uyku Kaçıran Olaylar

Yayınlama: 24.06.2020
19
A+
A-

Paranormal ne demek?

Paranormal terimi, “normal dışı”, “normal ötesi” anlamına gelmekte olup, telepati, psikokinezi gibi psişik fenomenleri, bilinen fizikokimyasal yasalarla açıklanamayan olayları ve bu olaylarda söz konusu olan psişik yetenekleri belirtmek üzere Parapsikoloji‘de kullanılan bir terimdir. Supranormal teriminin yerini almak üzere, İngiliz psişik araştırmacı Walter Whately Carington (1884-1947) tarafından ortaya atılmıştır.

Paranormal yeteneklere yoga terminolojisinde Siddhiler adı verilir.

Çoğu insan evinde yalnızken bir ses duyduğunu ya da bir görüntü gördüğünü sanar. Aslında yaşadıklarının gerçek olduğundan emin olanlar bile vardır. Ama açıklayamadığı bu esrarengiz olaylar, tam olarak paranormal kelimesine verilecek hayatın içinden birer örnektir. Paranormal olaylar; normal dışı, açıklanamayan, gizemli olaylar olarak kabul görür. Paranormal olaylar, genelde dini ve teolojik açıklamalarla çözümlenmeye çalışılmıştır. Bilim açısından ise bu olaylar; gerçek durumlardan ziyade yanılma olarak ifade edilir. Her ne kadar bilimsel araştırma kapsamında tanımı yapılmamış olsa da çeşitli inanışlara göre, kutsal kabul edilen kitaplarda paranormal olaylar birtakım sözlerle açıklanmıştır.

Paranormal ne demek ? Herkes Paranormal Olaylar Yaşayabilir mi?

Paranormal olaylar açıklığa kavuşmayan nedeni izah edilemeyen esrarengiz olaylar şeklinde tanımlanır. Bunları anlamlandırmak için bilime, dine ya da efsanelere kulak vermekten başka şansınız yok. İşin garip kısmı paranormal olaylar kesinlikle vardır ya da yoktur denilememesidir. Bu sebeple paranormal olaya inananlar, inanmayanlar ve arada kalanlar şeklinde kitlesel bir gruplaşma var. Psişik kişilik özelliği taşıyanların, paranormal olaylar yaşama durumu daha yüksek olmakla birlikte herkesin başına paranormal olaylar gelebilir.

Birbirinden farklı insanların anlattığı paranormal olayların çoğunda, kendi kendine açılan lambalar, kapılar, pencereler ve belirsiz sesler ile görüntülerden bahsedilir. Özellikle yalnız kaldığınızda garip sesler duyuyor ya da görüntüler görüyorsanız bu paranormal olayların farklı açılardan yorumlanabilir. İnançlar açısından ele alındığında yaşadıklarınız; insanüstü varlıklarla bağdaştırılan olaylar şeklinde açıklanır. Efsanevi açıdan ele alındığında; lanetler, büyüler, kötü güçler gibi tabirleri içeren açıklamalarla yaşadıklarınız ifade edilir. İşin içine bilim girerse beyinsel yanılgılar şeklinde yaşadıklarınıza ışık tutulmaya çalışılır. Aslında bilim, beynin yorulduğunda olmayan çeşitli görüntüler ve sesleri varmış gibi algılayabileceğini kanıtladı. Beynin yorgunluğundan kasıt beyin hasarları; şizofreni ya da daha düşük seviyeli hasarlar şeklinde açıklanabilir ya da vücudun herhangi bir yerinde tümörler oluşabilir. Beyinde olmasa da, vücutta var meydana gelebilecek bir tümörün beyni yorduğu açıklanmıştır. Yorulan beyin çeşitli anormal görüntü ve sesleri çağrıştırmakta hatta uyanıkken rüya gördürme fonksiyonu devreye sokarak sorunları savuşturmaya çalışmaktadır. Yapılan açıklamalarda bünyenin aşırı yorgun oluşu ve stres altında oluşu da insanların yaşadığı esrarengiz olaylar yani paranormal olaylar için bir açıklayıcı unsur olabilir.  Ancak kesin bu sebepten paranormal olaylar yaşanıyor demek günümüzde bile mümkün değil.

Tarihe Geçen Paranormal Olaylardan Örnekler

Overtoun; köpeklerin intihar ettiği köprüdür. Overtoun Köprüsü İskoçya’da bulunuyor ve yıllardır bu köprüde aynı esrarengiz olaylar yaşanıyor. Buraya çıkan köpekler bu köprüden atlayarak intihar ediyor. Bu olaylar neticesinde Overtoun köprüsü insan içini burkan köprülerden biri. Bu normal dışı köpek intiharı olaylarının yaklaşık olarak 1950’lere kadar dayandığı söyleniyor. Köpeklerin intihar nedeni bunca zaman geçmesine rağmen bulunamadı. Zaten bu sebepten ötürü gizemli kalan olay, paranormal olarak kayıtlara geçen meşhur durumlardan sadece biri. Edinilen bir başka bilgi ise daha da merak ve üzüntü verici duygulara yol açıyor. Bu bilgi ise şu yönde: Köprüden atlayarak ölmeyen köpekler geri gelip tekrar atlıyorlar. Bu intihar girişimlerinin sebebi; kaledeki kötü ruhların laneti olarak açıklansa da halen netlik kazanmayan bir durum. Kimileri için bu olaylar gizemini korurken kimileri içinde de efsane olmaktan öteye gidemiyor.

  Gönül Dağı oyuncusu Ömer Batu Dağlı Kimdir?

James Dean ve Lanetli Otomobil: James hız merakı ve adrenalin tutkusu ile tanınıyordu. Little Bastard isimli otomobili de bu sebeple satın almıştı. İşin ilgi çekici kısmı ise burada başlıyor. Araç, sayısız kaza yapmıştı. Aracın eski sahibi James’e; bu aracı almamasını ve aracın uğursuz olduğunu söylüyordu. Arabayı alırsa araçta öleceğini de söylemişti. Bunları önemsemeyen James arabayı satın aldı ve tam bir hafta sonra bu araçla korkunç bir kaza yaşadı. Öldüğünde sadece 24 yaşındaydı. James’ın ardından kalan parçalar başka araçlara takıldı. O araçlarda ölümcül kazalar yaptı. Aracın bırakıldığı otopark da yangın çıktı. Parçalarını almaya çalışan hırsızların başına çeşitli olaylar geldi. Ve bu araç hakkında sayısız uğursuzluk hikâyeleri anlatılmakta. Bu aracın karıştığı esrarengiz olaylar neticesinde bu araç ve James’in hikayesi insanlar tarafından paranormal kabul edilir.

Woolpit: Yeşil Renkli Çocuklar. Olayın yaklaşık 900 yıl öncesinde yaşandığı iddia ediliyor. İngiltere’de Kral Stephen döneminde, Woolpit kasabasında ten renkleri yeşil olan iki çocuk bulunuyor. Söylenene göre çocuklar farklı bir dil konuşuyor. Çiğ fasulye dışında yiyecek kabul etmezler. Erkek çocuk hastalanarak ölüyor. Kız çocuk ise zamanla İngilizce öğrenerek, insanlarla iletişim kuruyor. Kız çocuğa nereden geldiği sorulduğunda; güneşin doğmadığı alaca karanlık bir yerde yaşadığını, kardeşiyle bir çukura düştükten sonra kendilerini başka yerde bulduklarını anlatıyor. Pek çok efsane üretilmesine neden olan bu olay gizemini koruyarak kitaplara, şarkılara konu edilmiştir.

Fatima Olayı: Tarihe geçmiş bir başka paranormal olayda Fatima olayıdır. 1900’lü yıllarda yaşandığı söylenmektedir. Lucia, Francisco ve Jacinta isimli çocuklar oyun oynarken birden Meryem Ana’nın ruhunu gördüklerini söylemeye başlarlar. Çocuklar Meryem Ana’nın kendilerine doğru geldiğini ve bir takım kehanetlerde bulunduğunu anlatırlar. Olayın yaşandığı gün birçok insan toplanır ve Meryem Ana’nın ruhunu görmeyi umarak beklerler. Ancak bunun yerine paranormal olaylara şahitlik ederler. Bunlardan biri de güneşin yerinden oynayarak hareket etmesidir. Esrarengiz olaylar üzerinden bir yıl geçtikten sonra çocuklardan ikisi ölür ve bu olay Fatima’nın sırrı olarak tarihe geçen paranormal olaylardan kabul edilir.

Türkiye’de Bilinen Paranormal Olaylar

Kara Dedeler Olayı: Kırklareli’nin Davutlu köyünde yaşandığı iddia edilen normal dışı olayda, köyün yerlileri tarafından garip olaylar yaşandığından ve insan dışı varlıkların olduğundan söz ediliyor. Köyü araştırmaya gelen H.B. isimli gazeteci 11 gün boyunca kalıyor ve o sırada hiçbir olay yaşanmıyor. Kamerasını 14 yaşında bir çocuğa bırakarak gördüklerini çekmesini isteyen H.B. köyden ayrılıyor. Daha sonra kamerayı bıraktığı çocuk dahil 3 evde parçalanmış cesetler bulunur. Polis H.B için tutuklama kararı çıkarır. Çünkü cinayetin işlendiği evlerin duvarında onun adı yazmaktadır. Bu olay sonrası mesleğini yapamaz hale gelen H.B’den bir süre haber alınamıyor. Sadece not defteri ile kıyafetleri ormanlık bir alanda bulunuyor.

  İsrail Hastaneye Füze Attı 500'den fazla kişi hayatını kaybetti
paranormal olaylar, paranormal, psişik, esrarengiz olaylar, normal dışı

Yusuf Ziya Paşa Köşkü: Yusuf Ziya Paşa Osmanlı döneminde yaşar. Aşırı kıskanç olduğundan güzeller güzeli eşini kimseler görsün istemez ve 1910 yılında bir köşk yaptırmaya karar verir. Birinci Dünya savaşı nedeniyle köşk yarım kalır. Daha sonraları karısının kendini aldattığını öğrenen Ziya Paşa köşkün tamamlanmasını istemez. Normal dışı olaylar ise bu karar sonrası başlar. Köşkün yakınlarında oturanlar geceleri uzun saçlı bir kadın gördüklerini iddia ederler. Köşk müzeye çevrilirken inşaatta çalışan işçiler uzun saçlı kadın silueti gördüklerini söylemiştir. Şimdi müze olan köşk için halk, perili köşk ifadesini kullanmaktadır.

Issız Cuma Mezarlığı: TV programlarında tartışıldığı söylenen normal dışı bir olaydır. Esrarengiz olay Çanakkale’nin Seyran ve Çakıroba köyleri arasındaki tarihi mezarlıkta yaşanıyor. Mezarlığın 680 yıllık olduğu biliniyor. Seyvan köyünde Hatice isimli bir kadın kız bebek dünyaya getirdikten sonra ölüyor. 20 gün sonra bebek de ölüyor. Yan yana gömülen anne kızın mezarını ziyarete gelen yakınları mezarların birleştiğini görüyor. Tekrar ayrılarak düzenlenen mezarın tekrar birleştiği söyleniyor. Bu durum birkaç kez yaşanınca akrabaları mezarları ayırmaktan vazgeçmişlerdir.

Işık Saçan Türbe: Arkadaşlarıyla Kastamonu yakınlarında bir türbeye giden Dr. Cengiz Caymaz’ın başından geçenleri resimlerle belgelendiği söylenen olaydır. 1981 yılında köylüler eski bir türbeyi yıkmak istemişlerdir. Ama yıkımı yapacak araçların motorları bozulmuştur. İnsan gücüyle yıkımına karar verildiğinde kazmalar toprağa saplanmış, çıkarmak isterken sapları kırılmıştır. Bu olaylar neticesinde türbe yıkımından vazgeçmişlerdir. Yaşananları dinleyen Dr. Cengiz, Kastamonu ziyaretinden dönmeden bu türbeyi de gezerek önünde fotoğraf çekmiş. Döndüğünde resimleri çıkartmış ve türbe önündeki tüm resimlerde aydınlık halkalar olduğunu görmüş ve gözlerine inanamamış. Bu olayların gerçekten yaşanmış olduğuna inanır mısınız bilemem ama dünyanın birçok yerinde açıklanamayan bu tarz normal dışı olayların yaşandığından hep bahsedilmektedir.

Paranormal olaylar ne anlama gelmektedir? Psikolojik olarak nasıl etkiler

Paranormal kelime anlamıyla normal dışı ya da normal ötesi anlamlarına karşılık gelmektedir. Parapsikoloji; paranormal terimini, fizikokimyasal olaylarla açıklanamayan esrarengiz olaylar ve olaylardaki psişik yetenekleri belirtmek için kullanmaktadır.

Normal dışı kabul edilen olayların nedeni olarak neler görülmektedir?

Yaşanan normal dışı olaylar bilim için yanılsama olarak açıklanır. İnançlar açısından değerlendirildiğinde ruhani varlıklarca açıklanmaktadır. Efsanevi anlatılar olarak değerlendirildiği de görülmektedir.

Psişik ne anlama gelmektedir?

Ruhsal yetenekleri olan ve bunları kullanabilen kişilere psişik denildiğini söyleyebiliriz. Psişik güç, maddenin ötesinde tamamen ruh ile ilgili olandır. Açıklanamayan esrarengiz olaylar içinde, yer yer psişik teriminin kullanıldığı görülür.

sağlık sitesi |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| vozol likit |-| arastir.net |-| vds satın al |-| wordpress cache ofis taşımacılığı