OLİMPOS AĞAÇ EVLER & GEZİLECEK YERLER (Antalya) 2020

Yayınlama: 18.06.2020
Düzenleme: 22.08.2020 12:00
19
A+
A-

Olimpos = Her zaman gidilebilen ama tadı en çok aileden iplerin yeni koparıldığı yaşlarda çıkan Antalya’nın bir tatil beldesi… olimpos gezilecek yerler…

Nasıl keşfedildi nasıl popüler oldu ?

Kadir’in Yeri (Kadir’s Tree Houses) sayesinde Olimpos ne parlamıştı ama 2000’lerde. Türkiye’yi bırakın, uluslararası çapta backpackerların göz bebeğiydi. Gece yakılan kamp ateşi başında oturduğunuzda kulağınıza Türkçe’den çok İngilizce gelirdi. Pasta dendiğinde makarna gibi pasta mı, yoksa bildiğin pastane pastası mı tereddüt ederdin. O cehennem sıcağında pişen odalarda dünyanın en güzel uykusu uyunur, bol kepçe ama tatsız tuzsuz yemekleri dehşet bir iştah ile yenilir, çivi gibi denizinde dünyanın en güzel sularında yüzülür, gece tırsa tırsa yürüdüğün zifir karanlık yolları dünyanın en romantik yeri gelirdi çünkü ortam çok güzeldi be!..

Sonra bir ara bir sürü pansiyon yapıldı, bir şeyler oldu, derken plaja topluklu ayakkabı giyen ablaların, ortamlarda cebinden araba anahtarını çıkarıp masaya koyan abilerin radarına girdi. Bileklikle yanan alternatif gençler başka yerlere kaçtılar. Gel zaman, git zaman, o abiler ablalar da gitti, Olimpos yine bohemlere kaldı çünkü Olimpos gece mum gibi yanan dağıyla, plajını hassasiyetle paylaştığın caretta carettalarıyla, nehirin denize kavuştuğu deniziyle, ağaçların üzerini örtüp kem gözlerden saklamasıyla romantiklerin yeri. Hala çok güzel ama ya artık o eski hali yok, ya da kim bilir, belki biz değiştik.

Olimpos
olimpos

Çıralı’ya 30 dakika…

Olimpos, Çıralı ile aynı sahili paylaşıyor. Haritadan baktığınızda aynı gibi görünse de aralarından akan dere İstanbul Boğazı gibi burayı aralarında gidip gelmenin iyi ihtimalle yarım saat sürdüğü 2 yakaya ayırmış. Derenin üzerinden diğer tarafa geçiş yok, dolayısı ile ta yukarıya çıkmanız gerekiyor. Yan yana görünse de iyi ayrı tatil beldesi. Karakter olarak da farklılar. Hani planınızı yaparken arada gidip geliriz diye düşünürseniz bozgıuna uğrarsınız. 

Olimpos Ağaç Evler

Olimpos bilgiğiniz üzere ağaç evleri ünlendi. Olimpos’un genelinde tesislerden tutun plajlara, hatta insanına kadar herkes oldukça doğal ve salaş. ? Etrafınız her daim yeşil ve mavi. Büyük binalar, gösterişle parlayan yerler veya mermerler yok. Her yer toprak. Dolayısı ile bize Olimpos’ta nerede kalınır derseniz, tavsiyemiz bu ruhu en çok taşıyan yerler olur. Aşağıda buranın en popüler ağaç evlerini bulabilirsiz.

  Eskişehir Türkmendağı nerede? Türkmen Dağına nasıl gidilir?

Not: Yanınızda nakit para bulundurmanız da sizin için iyi olacaktır zira kredi kartı geçmesine rağmen herhangi bir ATM’ye rastlamadık biz, açıkcası varsa da görmedik. Buna rağmen 10 adıma bir market bulunuyor. Yaz tatilinde arayabileceğiniz ve ihtiyacınız olan her şeyi bulabiliyorsunuz rahatlıkla.

Türkmen ağaç evleri Olimpos– Antalya

Ağaç evlerde hiç kaldınız mı ? kalmadıysanız bence bu tatil denemenizi tavsiye ederim. Ağacın odaya vermiş olduğu huzur dolu koku, dışarıdan gelen ağustos böceklerinin sesi, derinden gelen denizin nemi ve kokusu, gecenin parlayan binlerce yıldızı… Kendinizi doğa ile iç içe bırakacağınız bir tatil sizi bekliyor demektir.

OLYMPOS ANTİK ŞEHRİNİN VE OLYMPOSUN YERLEŞİMİNİN   TARİHÇESİ

Olympos antik şehri Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında ilk defa inşa edilmeye başlamıştır. ”Olympos” kelimesinin eski Yunanca da “ulu dağ” anlamına geldiğine inanılmaktadır. Dünya üzerinde yirmiden fazla dağ ve tepe bu adı taşımaktadır ve bazılarının yakınlarındaki kasaba ve şehirler Olympos adı almıştır. Bu tepelerin en ünlüsü, Yunanistan’ın kuzey doğusunda bulunan, eski Yunan tanrılarının evi sayılan, Thessalian tepesidir. Olympos Antik şehri adını, eskiden Olympos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı şehrin 10 km kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırır. Olympos’a 5 km dir. O dönemde yaşayanlar ibadet amaçlı olarak olymposdan Yanartaş a gidiyorlardı. Olympos’un yanıbaşında bulunan musa dağında da ibadet amaçlı yapılan yapılar bulunmaktadır.

Olimpos antik kenti (olympos) Antalya

Olympos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri eski Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında inşa edilmiştir. Büyük İskender’in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını, Olympos’a komşu bir liman şehri olan Phaselis’te geçirdiği bilinmektedir.

Milattan önce 78 (olimpos gezilecek yerler)

Olympos’un tarihi kayıtlarda izine ilk defa MÖ. 78 yılında, Sicilya’daki Roma Valisi Servilius Vatia’nın zamanın en büyük korsanı Zenicetes’i deniz savaşında yendiği sene rastlanır. Gemilerini Porto Ceneviz ve Sazak’ın gizli limanlarında saklayarak civardaki tüm kıyı şeridini hakimiyeti altına alan Zenicetes, Olympos’u da kendisine kale yapmıştır. Şehir yeniden Roma hakimiyetine geçtikten sonra “ager publicus” (satışa çıkarılmış veya kiralık olarak verilecek Roma mülkü) olarak ilan edilmiştir.

  Yem (Arpa) dokunan hayvana ne yapılır? Yem Çarpması
Olimpos tarihi yerler tatil beldesi

Korsanların, Pers tanrısı Mitras için garip kurban törenleri ve gizli ayinler düzenledikleri söylenmektedir. Mitras, o yıllarda doğu ülkelerinin birçoğunda yaygın olarak inanılan Pers mitolojisinde saf ruh ve ışık tanrısıdır. Olympos da da ayin ve törenler yapılmıştır. Zeus tanrısı Olympos da kabul görmüştür.

Milattan sonra 43 (olimpos gezilecek yerler)

MS. 43 senesinde Likya, Roma İmparatorluğuna katılmıştır. Olympos şehrinin koruyucusu, Yunan Tanrısı Hephaistos için festivaller düzenlenmiştir. İmparator Hadrianus’un MS. 130 senesinde şehri ziyaret ettiği de kayıtlarda yer almaktadır. Olymposda bir müddet kalmştır.

Olympos, Roma İmparatorluğu Hristiyanlaşma süreci içerisindeyken bir piskoposa ev sahipliği yapmıştır. 3. yüzyıldan itibaren korsanların sürekli olarak şehre saldırmaları sonucu şehrin nüfusu yavaş yavaş azalmış ve şehir eski önemini kaybetmiştir. Olymposta ara ara korsanlar kalmıştır.

11. ve 12. yüzyıllarda şehir Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından yeniden inşa edilmiş ve haçlı seferleri sırasında ticaret limanı olarak kullanılmıştır. Olympos şehri, Osmanlı Donanmasının 15. yüzyılda doğu Akdenizi hakimiyeti altına aldığı sıralarda terkedilmiştir.

Olimpos’a nasıl gidilir ✈️

Olimpos’a kara yoluyla ulaşım: Antalya gezilecek yerler listesindeki Olympos’a, Antalya’dan Kemer, Finike, Kaş yönüne doğru uzanan yol üzerinden ulaşılıyor. Kemer’i geçtikten 29 km sonra, sol taraftan Olimpos yol ayrımından sahil yönüne doğru 11 km mesafede bulunuyor.

Antalya Olimpos arası mesafe 83 km ve ulaşım ortalama 1,5 saat sürüyor. Kemer’den sonra Kumluca yönüne doğru 29 km sonra Olimpos Antik Kenti tabelasını göreceksiniz. Ana yoldan sol tarafa 11 km sahile doğru gittiğinizde Olympos’a ulaşıyorsunuz.

Bu tür paylaşımlar için,

Bizi instagramdan takip etmeyi unutmayın İNSTAGRAM İÇİN TIKLA

sağlık sitesi |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| arastir.net |-| vds satın al |-| wordpress cache |-|
ofis taşımacılığı |-| APK indir |-| tv8 canlı izle |-| aydın haber |-| evden eve nakliyat |-| Tiktok Takipçi Hilesi