Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Mimarlar Odası Ankara Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na Devredildiğini Açıkladı: ‘Bu Bir İhanettir ve Asla Kabul Edilmez’

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Tarihi Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na devredildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Lideri Tezcan Karakuş Candan, “Yerel seçimler öncesi Ankara’nın kamusal alanlarını, seçimi kaybedeceklerini düşünerek Varlık Fonu’na devrettiklerini düşünüyoruz” dedi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine nazaran, mevzuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Lideri Tezcan Karakuş Candan “Gençlik Parkı’nın Varlık fonuna dönemi Cumhuriyet’e ve onun Başşehri Ankara’ya ihanettir” dedi.

“Satabilirler, kiralayabilirler her şeyi yapabilirler”

Devredilen alanın 27 hektar olduğunu ve pozisyonu nedeniyle değerli bir alan olduğunu belirten Candan, “Alanı nasıl kullanacaklarını bilmiyoruz. Neredeyse Ulus’un büyük kısmını Varlık Fonu’na devretmiş durumdalar. Satabilirler, kiralayabilirler her şeyi yapabilirler” diye konuştu.

“Şeffaf bir idare yok ve karşımıza daha neler çıkacak”

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

“Böyle bir sürecin kamuoyuna açıklanmamasına ait ne düşünüyorsunuz” sorusuna ise Candan, “Yerel seçimler öncesi Ankara’nın kamusal alanlarını, seçimi kaybedeceklerini düşünerek Varlık Fonu’na devrettiklerini düşünüyoruz. Bu vakte kadar kamuoyuna neyi açıkladılar ki? Şeffaf bir idare yok ve karşımıza daha neler çıkacak. Büyükşehir Belediyesi bütün bunları sorgulatıp 25 yılın hesabını çıkaracak diye düşünüyoruz. Biz de yazılı olarak başvurduk ve çalışma yaptıklarını söylediler. Gençlik Parkı’nı biliyoruz ancak öncesinde de bilmediğimiz bir sürü kaynağımız peşkeş çekilmiş olabilir. El değiştirilmiş olabilir. Envanterin açıklanması gerekiyor” dedi.

“İktidar kaybedeceği bir seçimde Ankara’nın geleceğini satmaya yeltenmiştir”

Bahse ait yazılı açıklama da yapan Candan şunları kaydetti:

“Varlık fonu aracılığı ile kamusal alanlarımız ve varlıklarımız sermayeye ve şirketlere peşkeş çekilmektedir. Son olarak Ankara’nın tarihi parklarından olan Gençlik Parkı’nın da Varlık Fonuna devredildiğini öğrendik. Bu tam manasıyla bir ihanettir. Cumhuriyetin kentsel planlamasında yer alan “kent parkı” kavramıyla 1935 yılında kurgulanan Gençlik Parkı hepimizin anılarının ve Cumhuriyet’in izlerinin olduğu en değerli parklardandır. İncesu deresinin taşkın alanı olan bataklık alanda planlanan Fransız Theo Leveau tarafından tasarlanan Gençlik Parkı, cümbüş dinlenme kültür üçgeninin, sağlıklı bir etraf ve çağdaş kentleşme bakış açısının eseridir. 27 hektar üzerinde kurulan Gençlik Parkı’nın imali 19 Mayıs 1943 yılında tamamlanmış ve açılışı Gençlik ve Spor Bayramı’na denk geldiği için ismi Gençlik Parkı olarak koyulmuştur. Artık bu hepimize ilişkin olan kamusal alanın Varlık Fonu’na devredilmesi ile, iktidar kaybedeceği bir seçimde Ankara’nın geleceğini satmaya yeltenmiştir. Bu bir ihanettir ve asla kabul edilmez.”

Ortaya çıkan bu karar sonrası toplumsal medyadan da farklı yorumlar geldi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.