Meme Küçültme Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Yayınlama: 26.01.2023
18
A+
A-

Sadece kadınlar için değil erkeklerde de estetik açıdan önemli bir unsur olan meme, kişinin istediği formlar dışındaki hacimlere sahip olabilmektedir. Bu durumlarda kişi daha hoş gözüken bir meme ihtiyacı hissedebileceği gibi aynı zamanda psikolojisine yansıyan olumsuzluklara karşı bir çözüm üretmek de isteyebilmektedir. Doğal yöntemlerle hacim değiştirilebilmesinin neredeyse imkânsız olduğu meme küçültme işlemleri günümüzde cerrahi yöntemlerle birlikte pratik olarak yapılabilmektedir. Yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de yapılabilen meme küçültme ameliyatları, kişiler özelinde birçok soru işaretini de doğurabilmektedir. Bu kapsamda en çok sorulan sorular arasında “Meme küçültme ameliyatı nedir? Neden yapılı? Fiyatı ne kadar?” yer almaktadır. Bütün bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımız sizlerle.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Meme küçültme ameliyatlarında herhangi bir şekilde cinsiyet şartı aranmamaktadır. Çünkü olması gereken veya istenen boyutlardan daha büyük olan memeler her iki cinste de görülebilmektedir. Kilo verme veya spor yapma gibi faaliyetler sonrasında da istenilen hacme gelmeyen meme, son çare olarak ameliyat işlemine tabi tutulmaktadır. Bu ameliyat en çok, memesinde riskli sayılabilecek herhangi bir kitle olmayan ve büyüklüğünden şikayetçi olan kadınlar tarafından talep edilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı, kadınlarda olduğu erkeklerde de gerçekleştirilebilmektedir. Jinekomasti adı verilen bu durum, ergenlik döneminde gelişerek zaman içerisinde artabilmektedir. Erkeklerde meme büyüklüğü birçok farklı nedenden dolayı gelişebilmektedir. Bu nedenler arasında ilaç kullanımı, beslenme şekli, bazı hastalıklar veya alışkanlık olarak sıralanabilmektedir. Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sürecine geçilmeden önce bu sorunun altında yatan nedenlerin tespit edilmesi son derece önemlidir.

Kadınların sahip olduğu büyük memeler, bazı kişiler özelinde rahatsız edici olabilmektedir. İdeal formundan daha büyük meme, kişide zaman içerisinde bel veya boyun ağrısı gibi rahatsızlıklara zemin hazırlayabilmektedir. Bunun yanı sıra kişi, sadece estetik açıdan istediği meme büyüklüğüne kavuşabilmek için de bu ameliyatı olabilmektedir.

  Lambader

18 yaşını doldurmuş herkes meme küçültme ameliyatı için uygun kabul edilebilmektedir. Meme küçültme ameliyatının, her cerrahi operasyon gibi kendi bünyesinde çeşitli riskleri bulunabilmektedir. İlk gün içerisinde oluşabilecek en yüksek risk kanama olarak kaydedilmektedir. Ancak bu durum oldukça nadir görülmekle birlikte anında müdahale edilerek süreç takip altına alınmaktadır. Bununla birlikte görülebilecek diğer risk ise enfeksiyondur. Ancak bu durum gerginliğin çok daha fazla olduğu bölgelerde görülebilmektedir. Genel olarak bakıldığında meme küçültme ameliyatının, diğer operasyonlara göre daha riske sahip olduğu sonucuna varılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı, uygulanan tekniğe ve memenin hacmine göre 2 ile 4 saat arasında sürebilmektedir. Normal şartlarda kişiler, ameliyat olduktan sonra bir gün hastanede istirahat etmekte ve ertesi gün taburcu edilmektedir. Eğer özel bir durum gelişirse bu süre 1-2 daha uzayabilmektedir. Ameliyattan birkaç gün sonra drenler alınmakta ve kişi sporcu sütyeni kullanarak iyileşme sürecine girmektedir. Bu sütyenlerin kullanılması birçok yönden kolaylık sağlamaktadır. Pansuman yapımı ve ödemlerin azalması gibi durumları pozitif etkileyen sporcu sütyeninin en az 1 hafta takılması tavsiye edilmektedir. Kişilerin bu süre boyunca ağır işlerden uzaklaşması gerekmektedir. İtme, çekme, ağır kaldırma gibi durumlar süreci olumsuz etkileyebilmektedir. Ameliyattan sonraki ilk ay kişi sırt üstü yatış pozisyonun tercih etmelidir.

Operasyondan sonra kişide meydana gelebilen morluk veya şişlikler ortalama 10 gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Ameliyat sonrası süreç iki farklı şekilde ele alınabilmektedir. Erken dönemde enfeksiyon, kanama veya iyileşmede gecikme gibi durumlar görülebilmektedir. Bunun yanı uzun dönemde koyu tenli kişilerde kaşıntı veya kızarıklık gibi durumlar daha sık yaşanabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kalıcı Sonuç Verir mi?

Meme küçültme ameliyatı sonucunda memenin şekillendirilmesi uzun süre kalıcı olabilmektedir. Bu noktada ameliyatta kullanılan teknik büyük önem taşımaktadır. Meme küçültme ameliyatı için karar vermeden önce cerrah ile birlikte uzun süreli fikir alışverişi yapılmalıdır. Kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlendikten sonra meme küçültme ameliyatına geçilmelidir.

  Kadın Tişörtleri

Ameliyat sonucunda kişi 6 ile 12 ay arasında tamamen iyileşmektedir. İlk aydan sonra iyileşme sürecine giren kişi, ikinci ve üçüncü aydan sonra ameliyata dair ağrı veya sızı hissetmese de daha dikkatli olmak zorunda kalabilmektedir. Bu nedenle iyileşme sürecinde kişinin ağır kaldırmaması veyayakın temastan kaçınması gibi durumlara dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrasında kişi cerrah tarafından yapılan uyarıları uygun hareket etmelidir. İyileşme sürecini etkileyen herhangi bir durum geliştiğinde ise vakit kaybetmeden cerrah ile görüşülmelidir. Meme küçültme ameliyatı kalıcı sonuç vermekle birlikte memenin ideal formuna kavuşmasında da son derece etkilidir.

İdeal Göğüslere Sahip Olmak İçin Uzman Desteği Alın: Op. Dr. Evren İşçi

Meme küçültme olarak adlandırılan ve göğüslerin istenen boyutlara getirilmesini sağlayan bu işlem, karmaşık ve zorlu cerrahi müdahaledir. Dolayısıyla meme küçültme ameliyatının mutlaka alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde istek ve ihtiyaçlara uygun olmayan sonuçlar ile karşılaşılabilmektedir.

Medikal estetik, vücut estetiği ve yüz estetiği alanlarında uzmanlığa sahip olan, deneyim ile bilgisini birleştirerek yüksek başarı oranı sunan Op. Dr. Evren İşçi, İstanbul’da yer alan özel merkezinde hastalarını kabul etmektedir. Meme küçültme ameliyatının yanı sıra meme büyütme ve meme dikleştirme gibi uzmanlık gerektiren estetik uygulamaları için destek almak istiyorsanız Op. Dr. Evren İşçi kliniği ile iletişime geçerek randevu alabilir, istek ve ihtiyaçlarınıza yönelik tedavi planı oluşturabilirsiniz!

sağlık sitesi |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| vozol likit |-| arastir.net |-| vds satın al |-| wordpress cache ofis taşımacılığı