Korona ağır bakımındaki yangın faciası neden oldu

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Gaziantep’teki yangına neden olduğu düşünülen oksijen aygıtlarıyla ilgili Sıhhat Bakanlığı’nın 16-17 Aralık tarihinde hastanelere yazı gönderdiği ortaya çıktı. Ağır bakımlardaki ‘Yüksek Akış Nazal Oksijen Terapi Sistemi’ cihazının koronavirüs tedavisinde kıymetli bir yer tuttuğu belirtilen yazıda bu aygıtların bir kısmında yangılar meydana geldiği istikametinde bildirimler alındığı belirtildi. Aygıt haznesinin tam oturmaması durumunda parlama yahut yangına sebebiyet verebileceği belirtildi.

 

‘YOĞUNLUK RİSK DE GETİRDİ’

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Hürriyet’e konuşan Türk Ağır Bakım Derneği Lideri Prof. Dr. İsmail Cinel, “Koronavirüs nedeniyle bu aygıtlar çok sık kullanıldı. Ağır bakımlardaki yoğunluk birtakım riskleri de beraberinde getirdi. Ağır bakım servisinde uyulması gereken kurallar var. Yoğum bakım üniteleri bakanlık tarafından muhakkak müddetlerle denetleniyor. O yüzden Gaziantep’teki patlamanın nedeniyle ilgili şu anda net bir şey söylemek mümkün değil” dedi.

 

‘TEKNİK KUSUR OLABİLİR’

Göbeklioğlu Medikal Firması’nın sahibi Alp Göbeklioğlu da “Bu makinelerin milletlerarası standartlara nazaran üretilmiş olması gerekir. Bu makinelerde yüksek hassasiyete sahip sensörlerin olması kaidedir. Makine ısındığında sistem ihtar verir. Bunlar bakanlık tarafından çok sık denetlenir. Bu türlü bir makineden yangın çıkmışsa teknik bir kusurdan kaynaklı olabilir” diye konuştu.

HÜRRİYET

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.