erdoğan
erdoğan

Son dakika haberine göre, Ankara Keçiören'de konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçime 4 gün kala yine tartışmalı bir konuşma yaptı ve nefret diline başvurdu. Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu hedef göstererek Millet İttifakı'nı terörle ilişkilendirmeye çalıştı. Yaptığı suçlamada, "Kılıçdaroğlu, senin o teröristlerden ne farkın var?" ifadelerini kullandı.

Terörle ilişkilendirdi

Ankara Keçiören'de gerçekleşen 'STK ve Muhtarlar Buluşması' programında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının büyük bir kısmını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ayırdı. Konuşmasında, Kılıçdaroğlu'na ve Millet İttifakı'na yönelik suçlamalarını sürdüren Erdoğan, muhalefeti terörle ilişkilendirmeye devam etti.

Son dört gün kala giderek artan bir hedef gösterici ve kutuplaştırıcı dil kullanarak, CHP lideri için "Kılıçdaroğlu, senin o teröristlerden ne farkın var?" şeklinde ifadelerde bulundu.

Erdoğan, Millet İttifakı'nı şu şekilde eleştirdi:

"PKK'nın kurulduğu köye gidip buralara bahar gelecek diye video çektiler. PKK'nın işareti ile milleti selamladılar. Kandil'den gelen destek açıklamalarını alkışlarla karşıladılar. Şimdi bize ahlak dersi vermeye, Cumhur İttifakı'na milliyetçilik dersi vermeye çalışıyorlar. Sevsinler seni... Ya bay bay Kemal, sen ne zaman milliyetçi oldun? Bunlar böyle... Akşam başka, sabah başka. Bunlarda her türlü numara var. Bütün bu numaraları pazar günü sandıklarda görelim, onlara bir siyaset mezarı yapalım."

Kimsenin mezhebi, kılık kıyafeti ile ilgilenmedik

Erdoğan, "Kimsenin mezhebi, kılık kıyafeti ile ilgilenmedik" şeklinde ifadelerle şunları söyledi:

"Unutmayın, 28 Mayıs'ta bizim rakibimiz asla CHP Genel Başkanı değildir. Bizim en büyük rakibimiz rehavettir, zaten öndeyiz, kazanırız duygusuna kendimizi kaptırmaktır." diyen Erdoğan, seçimlere yaklaşırken şu iddialarda bulundu:

"40 yıldır milletimizin huzurundayım. Kimseyi ayrıştırmadık. Kimseye de karışmadık, yasakları kaldırıp baskılara son verdik. Kimsenin mezhebi, meşrebi, kılık kıyafeti ile ilgilenmedik. Özgürlük alanını genişletme gayretinde olduk."

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şunlardır:

  1. Keçiören halkına ve Ankara'daki destekçilerine teşekkür ediyor ve birlikte yaşanan anıları hatırlatıyor.
  2. Keçiören'in önemine vurgu yaparak, seçimlerde Keçiörenli kardeşlerin dik durduğunu ve pazara hazır olduklarını ifade ediyor.
  3. Malatya ve Sivas mitinglerine atıfta bulunarak, halkın yoğun katılımından memnuniyet duyduğunu ve Ankara'da da sandıklarda zafer elde edeceklerini belirtiyor.
  4. Cumhur İttifakı'nın parlamentoda çoğunluğu elde etmesinin güvenin göstergesi olduğunu ve Türkiye Yüzyılı'nı birlikte inşa edeceklerini ifade ediyor.
  5. Ekonomi ve dış ilişkiler konusunda eleştirilerde bulunarak, muhalefeti IMF ile ilişkiye girmekle suçluyor ve kendi hükümetlerinin ekonomik başarılarını vurguluyor.
  6. Rehavete kapılmama ve zafer sarhoşluğuna düşmemenin önemini vurguluyor. CHP liderinin değil, rehavetin ve zafer sarhoşluğunun rakip olduğunu belirtiyor.
  7. CHP liderine yönelik eleştirilerde bulunuyor, terör örgütlerine yakın durduğunu iddia ediyor ve pazar günü sandıkta gereken dersin verilmesi gerektiğini söylüyor.
  8. PKK'ya ve teröristlere destek verdiği iddialarını dile getirerek, CHP liderinin milliyetçilik iddiasını sorguluyor ve ona yönelik eleştirilerini sürdürüyor.
  9. Muhalefetin vatanseverlik iddialarını kabul etmediğini ve 28 Mayıs'ın değişim için bir vesile olacağına inandığını ifade ediyor.
  10. Geçmişte yapılan icraatları ve gelecek hedeflerini anlatarak, insanların refahı ve özgürlükleri için çalıştıklarını belirtiyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Editör: TUNAHAN ERTAN