Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Çalışmalar tam gaz: Seyahat mühleti 3,5 saatten 1,5 saate düşecek

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


İmali devam eden Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi süratli tren çizgisinin kent merkezinden geçecek olan kısmına ait proje Edirne Kültür Varlıklarını Muhafaza Kurulunca onaylandı.

Buna nazaran kent merkezinden geçecek çizgi, anıt eser olarak tescilli Evliya Kasımpaşa Cami, Süleymaniye Cami, Eski Elektrik Fabrikası ve Darulhadis Cami’nin yanından geçecek.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Onaylanan projede mevcut çizgi ve dolgu kısım büsbütün kaldırılarak süratli tren sınırı yapılacak yaklaşık yüksekliği 40-45 metre olarak değişen viyadük yapısı üzerinden geçecek.

Şehiriçi viyadük dizaynında tarihi eserler, mevcut cadde ve sokak ulaşım çizgileri göz önünde bulundurularak saatte 210 -215 kilometre olarak kabul edilen sürat, kent içinde saatte 100 kilometre olarak kabul edildi.

Çizginin kent içinde viyadükle sağlanması kent siluetine kıymetli bir katkı sağlayacağı, mevcut görünümün bozulmasının önüne geçileceği belirtildi. Ayrıyeten çizginin imaline başlanılmadan süreksiz olarak yeni bir çizgi yapılarak ulaşım kesintiye uğramadan süreksiz sınırdan devam edecek.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

ULAŞIM MÜDDETİ KISALACAK

Geçen yıl haziran ayında imaline başlanan Çerkezköy-Kapıkule demir yolu çizgisinde çalışmalar süratle devam ediyor.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı süratli tren ağına bağlayacak proje ile Halkalı-Kapıkule ortasında yük trenleri için seyahat müddeti 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya inecek. Mevcut çizgi kapasitesi de 4 kat artacak.

Projenin tamamlanmasıyla Halkalı-Kapıkule çizgisinde taşınan yükün yıllık 1,53 milyon tondan 9,6 milyon tona ulaşması, yolcu sayısının da yıllık ortalama 600 binden 3,4 milyona çıkması hedefleniyor.

Mukavelesi 530 milyon avroya imzalanan proje, 275 milyon avroluk kısmının Avrupa Birliği hibe fonlarından sağlanacak olması hasebiyle en büyük hibe projesi olma özelliğini taşıyor.

153 kilometre uzunluğunda çift sınırlı, saatte 200 kilometre sürate uygun sinyalli ve elektrifikasyonlu olarak inşa edilecek projede yük ve yolcu trenleri çalışabilecek. Proje kapsamında 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadük yapılacak.

Proje, sınır güzergahı boyunca organik toprağın korunarak tekrar kullanılması, yaban hayatı için geçişler yapılması ve ses perdesi imalatı üzere tüm çevresel tedbirler de dikkate alınarak tasarlandı.

Avrasya Stratejik Altyapı Projeleri Liderlik Forumu’nda “finans ve fonlama” alanında 2019 Yılı İlham Veren Proje Ödülü’ne layık görülen proje kapsamındaki çizgi üzerinde Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Lüleburgaz, Babaeski, Edirne ve Kapıkule’de istasyonlar bulunacak.

HALKALI-ÇERKEZKÖY ÇİZGİSİ İÇİN İHALE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Halkalı-Kapıkule demir yolu çizgisinin öteki bölümü olan 76 kilometre uzunluğundaki Halkalı-Çerkezköy sınırı için ihale hazırlık çalışmaları devam ediyor. Toplam uzunluğu 229 kilometre olan Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi tamamlandığında Türkiye ve Trans Avrupa ağları yüksek kalitede birbirlerine bağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.