Başarılı Bir İş Arama Süreci İçin En İyi Stratejiler

Yayınlama: 27.10.2022
Düzenleme: 27.10.2022 17:26
92
A+
A-

İş aramak artık sadece işe başvurmak ve mülakata çağrılmayı beklemekten ibaret değildir. Günümüzün rekabetçi ve ağ odaklı iş piyasasında çok az insan basitçe bir başvuru yapıp, mülakata girip iş bulabiliyor.

Aramanızı hızlandırmak, size yardımcı olabilecek bağlantılar bulmak, özgeçmişinizin fark edilmesini sağlamak ve mülakatlarınızda başarılı olup pozisyon için teklif almak için bu iş arama stratejilerini deneyin.

Siz Uygun İşleri Arayın

İlgi alanlarınıza ve çalışmayı tercih edeceğiniz pozisyona göre uygun anahtar kelimeleri tercih ederek iş başvurusu yapabilmek için iş arama motorlarını kullanın. Arama kriterlerinizi daraltmak zaman kazandıracak, iş aramanıza odaklanmanıza yardımcı olacak ve size incelemeniz için son derece alakalı iş ilanları (ve ayıklamanız gereken daha az sayıda alakasız ilan) sunacaktır.

Şirketlerin İşe Alım Yaptığı Yerlerde İş Arama

Şirketlerin başvuru sahiplerini nerede aradığını bilirseniz, işe alım yöneticileri tarafından bulunma şansınızı artırmak için kendinizi konumlandırabilirsiniz. Kullanabileceğiniz önemli iş arama stratejilerinden biri, çabalarınızı şirketlerin işe alım için kullandığı aynı iş sitelerine odaklamaktır.

Özgeçmişinizi ve Ön Yazınızı Özelleştirin

Niteliklerinizi özellikle başvurduğunuz pozisyonların işe alım kriterleriyle ilişkilendiren hedefe yönelik özgeçmişler ve ön yazılar yazmak için zaman ayırmanız önemlidir.

  Rahat Ve Kullanışlı Kız Çocuk Terlik Modelleri

İşe alım yöneticisi, iş için neden ve nasıl nitelikli olduğunuzu hemen görebilecektir. Hedefe yönelik bir özgeçmişle mülakata girme şansınız, genel bir önyazı ve özgeçmiş göndermenize kıyasla çok daha yüksek olacaktır.

Bu sebeple başvuracağınız pozisyon için CV’nizi uyarmak akıllıca olacaktır. Şirketler başvuruları elemek için ATS (Aday Takip Sistemi) denilen yazılımlar kullandığı için tek bir özgeçmiş hazırlayıp birden çok iş ilanına bu özgeçmişi kullanarak başvurmak hiç de akıllıca değildir. Evet, her iş başvurusu için yeni CV hazırlamak can sıkıcı ve zaman alıcı olabilir ancak ATS’leri geçebilen özgeçmiş hazırlamak için bu bir şarttır. CV’nizi çok daha kısa sürede oluşturmak için online CV platformu kullanmak da iş arayanların son dönemde sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Şirketlerin Sizi Bulabildiğinden Emin Olun

İş ararken, işverenlerin sizi çevrimiçi ortamda bulmasına yardımcı olacak hamleler yapmanız gerekir. İş ilanı verdiklerinde özgeçmiş yağmuruna tutulabilen işverenler, genellikle aktif olmayan adaylar (iş aramak zorunda olmayan, ancak doğru iş geldiğinde ilgilenebilecek nitelikli adaylar) ararlar. İşte şirketlerin sizi bulabilmesini sağlamanın yolları.

  Görsel Varlıklarla Güçlü Bir Dijital Varlık Oluşturma

Hayalinizdeki Şirket Tarafından Fark Edilmek

İş piyasası kalabalık ve kullanabileceğiniz en değerli stratejilerden biri, kalabalığın arasından sıyrıldığınızdan emin olmak ve işe alım yöneticisine mülakat için seçilmesi gereken bir aday olduğunuzu göstermektir.

Bunu yapmanın bir yolu, çalışmak istediğiniz şirketlerin bir hedef listesine sahip olmak ve çabalarınızı kuruluş üzerinde müthiş bir izlenim bırakmaya odaklamaktır.

Ağınızı Kullanın

Bireylerin çoğunluğu hala ağ kurarak iş bulmaktadır, bu nedenle ister çevrimiçi ister yüz yüze yapın, ağ kurmayı iş arama stratejinize dahil etmelisiniz. Bağlantılarınızdan kimin iş aramanızda size yardımcı olabileceğini veya sizi yardımcı olabilecek biriyle temasa geçirebileceğini asla bilemezsiniz. Bu nedenle, tanıdığınız herkesle iletişim halinde kalın.

LinkedIn Gruplarına katılın, böylece Grup üyeleri için yayınlanan iş ilanlarına ve ağ kurabileceğiniz daha fazla kişiye erişebilirsiniz. Bir sektör, iş veya şirket hakkında daha fazla bilgi almak için hedef şirketlerinizdeki profesyonellerle bilgi görüşmeleri ayarlayın.

sağlık sitesi |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| vozol likit |-| arastir.net |-| vds satın al |-| wordpress cache ofis taşımacılığı