Yeni Şafak gazetesinin Atatürk'ün ölümüyle ilgili çarpıcı iddiaları yer alıyor. Gazete, yayınladığı belgelerle Atatürk'ün İsmet İnönü tarafından zehirlendiği iddiasını gündeme getiriyor. İddialar arasında, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'nın İnönü'ye gönderdiği bir yazı ve CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek'e ait bir mektup da bulunuyor. Haberimizin konusu "Atatürk'ü İsmet İnönü öldürdü"

İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'nın İnönü'ye yazdığı yazıda, "Tahsis ettiğimiz doktorun görevini layıkı ile yaptığı kanısındayım" ifadesi dikkat çekiyor. Ayrıca yazının devamında, "Her şey yolunda ve mecrasında seyir etmektedir. Sizleri Cumhurreisi olarak görmek arzusu hepimizde hasıl olmuştur" ifadeleri bulunuyor. Bu yazı, Atatürk'ün ölümü öncesinde İnönü'nün doktorları hakkında memnuniyetini ifade ettiği şeklinde yorumlanıyor.

Diğer belge ise CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek'e ait. Gülek'ün, Hıfzı Oğuz Bekata'ya yazdığı mektupta, "Atatürk'ün zehirlendiğine ilişkin raporu" başkalarıyla paylaşmasının uygun olmadığını belirttiği görülüyor. Gülek, mektubunda, "Bu konu seni de beni de aşar, altından kalkamayız. Sen de altında kalırsın ben de. Birileri de altında kalır. Geçmişte yapılan hataları telafi etmemizin ihtimali dahi olmadığını iyi bilmektesin" ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: https://www.odatv.com/guncel/ataturku-ismet-inonu-oldurdu-73850

Ertanhaber'in yorumu...

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'ni küllerinden doğurmuş büyük bir liderdir. Bugün özgür bir toplumda yaşıyorsak, bunun sebebi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı büyük eserlerdir. Elbette tarihle ilgili çeşitli spekülasyonlar ve haberler çıkacaktır. Ancak, sizlerden tek temennim, tarihi öğrenmek için güvenilir kaynaklara başvurmanızdır; örneğin, öğretmenlerden öğrenin veya ansiklopedilerden okuyun. Sosyal medya gibi platformlarda gördüğünüz bilgilere fazla güvenmeyin, çünkü manipülasyona açık olabilirler. Sizleri seviyorum.

Bu arada Atatürk 1938'de ölmedi, Atatürk hiç ölmedi...

ERTANHABER
Editör: TUNAHAN ERTAN