Adli Tıp’ın “ceza evinde kalamazlar” dediği ölüm orucunda ki avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik tahliye edilemedi

ATK raporuna rağmen tahliye talebini reddeden 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi, ölüm orucundaki Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın hastaneye sevkine karar verdi.

ATK raporuna rağmen tahliye talebini reddeden 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi, ölüm orucundaki Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın hastaneye sevkine karar verdi.

Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ı muayene eden Adli Tıp’tan uzmanlar, her “Hapishanede kalmaları uygun değildir” raporu yazdı. Mahkeme ise bu raporun ardından iletilen tahliye talebini reddetti.

‘Adil yargılanma’ talebiyle girdikleri ölüm orucunda 200’lü günlerde olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sevk edildikleri Adli Tıp Kurumu uzmanları, iki avukatın da cezaevinde kalmalarının uygun olmadığı yönünde rapor vermesine rağmen, tahliye talepleri reddedildi.  İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal’ın başvurusunu kabul ederek sağlık durumlarının tespiti için Adli Tıp Kurumu’nda muayene olmalarına karar vermişti. Kararın ardından adil yargılanma talebiyle ölüm orucunun 210’uncu gününde olan Timtik ile 179’uncu günündeki Ünsal, sağlık durumlarının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. İki avukatı muayene eden Adli Tıp Kurumu uzmanları, raporlarında iki avukat için “Hapishanede kalmaları uygun değildir dedi. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Sivas'ta annesini öldüren babasının, hastaneden çıkmasından korkuyor

ÇHD: Tahliye kararı bekliyoruz

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), kararı Twitter hesabından şu ifadelerle duyurmuştu:  

* Adli Tıp Kurumu az önce İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ölüm orucundaki avukat arkadaşlarımız Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal’ın ‘hapishanede kalmalarının uygun olmadığı’ şeklinde düzenledikleri raporu sundu. Mahkemenin tahliye kararı vermesini bekliyoruz.

Bianet‘in aktardığına göre, Timtik ve Ünsal’ın avukatları, bu sabah raporun sonucu çıkar çıkmaz İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesine raporla birlikte tahliye dilekçelerini sundu. Yurtdışındaki avukatlardan gelen 152 dilekçe ile, Türkiye’den onlarca avukatın imzaladığı, tahliye edilmelerini taleplerini içeren dilekçeler de mahkemeye iletildi.  

MERAK ETMİYOR MUSUN:  İstanbul'da öldüresiye meydan dayağı kamerada

Ancak talepleri değerlendiren mahkeme iki avukatın da tutukluluğunun devamına karar verdi.

Avukat Ahmet Ünsal ve Avukat Ebru Timtik neden hapiste?

2017 yılında aralarında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Yargılama sonucunda mahkeme, 18 avukata “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası vermişti. Avukat Ebru Timtik’e “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal’a ise 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. İki avukat adil yargılanmadıklarını belirterek, adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başlamışlardı. Avukatların İstinaf Mahkemesince onanan dosyası şu an Yargıtay’da. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Fikret Otyam Kimdir? Nereli? Fikret Otyam kaç yaşında?

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat