25 Temmuz dünya kilo verme günü

Yayınlama: 25.07.2020
Düzenleme: 21.08.2020 14:40
12
A+
A-

25 Temmuz Dünya Kilo Verme Günü olarak dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezite ve fazla kilolar hakkında detayları sizin için derledik. Peki kilo vermenin yolları nelerdir? Kilo nasıl verilir? İşte bilmeniz gerekenler…

Diyet beslenme eğitim sisteminde de uygulanan ve önemli sonuçlar alınan bilimsel tüyolar sayesinde kendinizi yenileyecek, beslenme sanatını bedeninizde uygulayıp değişiklikleri hızla hissedeceksiniz. İşte Uzm. Dyt. Selahattin Dönmez’in önerileri…

Kilo vermenin yolları nelerdir?

Düzenli yaptığınız egzersizin kalitesini vücutta oksijenli bir ortam yaratarak artırabilirsiniz. Bu sayede verdiğiniz kilodan çok daha ince görünme şansına sahip olabilirsiniz. Burada egzersiz süresince her 20 dakika da bir 250 ml. su içmek de egzersizi daha uzun süre yapabilmenizi sağlayacaktır. Unutmayın bol su ve burundan nefes alıp vermek yeterli. Hızlı kilo verebilmek için ikindi öğününün en sağlıklı alternatif olduğunu da unutmamanızı tavsiye ederim.

Kilo nasıl verilir?

Kilo vermenin pratik yollarından biri de yürüyüş…

Kilo verirken birçok kişinin yaptığı en büyük hata hızlı tempoda yürüyüşler yapmaktır. Zayıflamak isterken kilo veriminizin durmamasını ve daha ince görünmeyi istiyorsanız yavaş tempoda yürüyüşü tercih edin. Yavaş tempolu uzun yürüyüşle normal yaptığınız bir egzersize göre yüzde 70 oranında daha fazla yağ yakarsınız. Size önerim, yürüyüş bandında en az 4,0 en çok 5,2 düzeyde en az 70 dakika yürüyün. Haftada 4 kez yapacağınız fiziksel aktiviteyle basen, karın ve kalçada biriken yağlardan sağlıklı beslenme düzeninizin yardımıyla kolayca kurtulacaksınız.

Oksijeni iyi kullan ve daha çok kilo ver

Egzersiz yaparken daha fazla yağ kitlenizin yanmasını istiyorsanız mutlaka bol oksijen kullanımı sağlayacak bir teknik geliştirmelisiniz. Bunun en kolay yolu egzersiz süresince sadece burundan nefes alıp vermektir.Bu da ilginizi çekebilir!  Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

25 Temmuz Dünya Kilo Verme Günü | Kilo vermenin yolları nelerdir? Kilo nasıl verilir?

15 adeti geçmeyecek şekilde Antep fıstığı yiyin

Ara öğünlerde ne yediğiniz kilo vermenizde önem kazanır. Yapılacak 1 ara öğünde içerdiği bakır ve manganezle mükemmel kaynak olan Antep fıstığı bu kadar az yemeyle bile doyuma kolaylıkla ulaştıran nadir besinlerden.

  Kadınlar sevişirken kaç kere boşalır?

Kilo kaybında etkin diğer bir önerim de tuzu azaltın!

Yapılan en önemli beslenme hatalarından biri de yemeklerde çok tuz kullanmak. Birçok kişi, sanılanın aksine tuz ihtiyaçlarının geldiğini düşünerek besinlere tuz ekler. Aslında besinlerle birlikte günlük tuz alımınızı karşılamış olursunuz. Unutmayın 1 gram tuz vücutta yaklaşık 200–250 ml. su tutar.

Öğlen sebze akşam yüksek proteinli yemeniz kilo vermenizi hızlandırır

Kilo verenlere baktığımızda genelde hem öğlen hem de akşam sebze yediklerini görürüz. Çoğunlukla da proteinden zengin iki öğün yiyerek başarıya ulaşmaya çalışırlar. Ama iki öğünde sebze yerseniz kısa bir süre sonra halsizlik, saç ve kaşlarda dökülme, dikkatte azalma görülürken kilo verme süreci 3–5 hafta sonra duraksamaya girer. Bunu yapmayın! İki öğünü proteinden zengin besin olan sadece et ve çeşitleri ile yerseniz kilo kaybınız sebzeye göre biraz daha fazla olacaktır. Öğleyin sebze, yoğurt, ekmek ve salata, akşamsa avuç içi kadar balık/ tavuk, ekmek yiyin.

Kahvaltıda her gün farklı yiyecek yemek kilo verme hızını artırır

Yapılan çalışmalarda farklı besinleri yemek, hem tekdüzeliği kaldırır hem de sevilen tüm yiyeceklerin yenilmesine olanak sağlar. Ama değişik yiyecekleri bu iki duygu durumunun ötesinde farklı yararları olduğunu çalışmacılar kanıtlamıştır. Her zaman aynı besinleri tüketmek maalesef kilo verdirmez. Sadece bir öğünde bile yapacağınız bu çeşitlilik, kiloyu hızlı vermenizde kilit rol oynayacaktır.

Kilo verme yöntemleri

Hızlı kilo vermekle şok diyet arasında fark vardır. Şok diyet sadece aç kalarak yapılan bir diyettir ancak hızlı kilo vermek belli ve sağlıklı bir düzen içerir.

Hızlı kilo vermek için beslenme düzeninin yapılandırılması;

Şekerden uzak durun; kalori değeri yüksek ancak faydalı olmayan bu gıdaları hayatınızdan çıkarmalısınız. Şeker bunlardan birisidir. Meyve ve sebzelerden alınan şeker gerekli olan miktardır bunun yanında ayrıca şekerli gıda tüketerek kilo almaya zemin hazırlıyoruz. Özellikle gazlı ve şekerli içecekler hem alışkanlık yapıyor hem de vücuda çok fazla şeker yüklemesi sağlıyor. Bunun yanında şekerin her girdiği yiyecek oldukça kalorisi yüksek gıdalardır

  Bamya Tohumu Bel Fıtığına İyi Gelir mi?

Nişastalı gıdalar; nişasta içeren her türlü gıda( beyaz ekmek, makarna,pirinç ) rafine edildiği için oldukça zararlıdır. Ancak doğal olan nişastalı gıdalar, (mercimek,kuru fasulye, kepekli ekmek) tüketildiğinde sağlıklı olacaktır.

Proteini çoğaltın; karbonhidratlı gıdaların yerine protein içerikli beslenmek oldukça sağlıklıdır ve kilo vermede daha çok yardımcı olur. Protein metabolizmayı hızlandırır ve yağ yaktırır.

Yağ yemek sakıncalı değil; ancak sağlıklı ve likit yağ tüketmek fayda sağlar. Katı yağlar ise oldukça zarar vericidir. Balık, ceviz, badem ve fındık yiyerek günlük yağ ihtiyacınızı alabilirsiniz.

Kalori miktarı; günde alınması gereken kalori miktarı diyet yaparken dikkat edilmelidir. Yani alacağınız kalori ile yakacağınız kalori miktarını dengeli bir sisteme oturtmalısınız. Yani günlük almanız gereken kalori miktarının 500 kalori altında almanız gerekmektedir. O nedenle ne kadar hızlı kilo kaybı olmasını isterseniz günlük alınan kalori miktarı düşürülmelidir.

Egzersiz yapmalısınız; eğer kalori düşürmeniz zor oluyorsa aldığınızı yakmanız için egzersiz yapmak yardımcı olacaktır. Ancak bunun için etkili bir egzersiz yöntemi bulmalısınız. Ancak daha önce egzersiz yapmadıysanız basit hareketlerle başlayın sonra ısındıkça daha etkili hale getirin. Hem egzersiz yaparsanız kilo vermeden kaynaklanan vücuttaki deforme olan kısımları sıkılaştırma imkanı da bulursunuz.

Ayrıca bazı ek uygulamalar yaparak da hızlı kilo vermeye katkı sağlayabilirsiniz.

a)Düzenli uyku uyumaya çalışın

  1. b) Yaptığınız diyet hakkında notlar alın.
  2. c) Stresten uzak durmaya çalışın.
  3. d) İştahınızı kesecek yiyeceklere listenizde yer verin.
  4. e) Öğünlerinizde yediğiniz porsiyonları küçültün.
  5. f) Öğünlerinizi düzenli olarak atlamadan uygulayın.
  6. g) Atıştırma alışkanlıklarınızdan vazgeçin ya da sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.

Eğer sistemli bir şekilde diyet programı uygularsanız hem hızlı hem de sağlıklı kilo verirsiniz.

sağlık sitesi |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| arastir.net |-| vds satın al |-| wordpress cache |-|
ofis taşımacılığı |-| APK indir |-| tv8 canlı izle |-| aydın haber |-| evden eve nakliyat |-| Tiktok Takipçi Hilesi