Windows 11 asla görmeyeceğimiz bir işletim sistemi olarak kalmaya devam edecek. Peki Microsoft, Windows 10 ile yakaladığı başarıyı Windows 11 isimli yeni bir işletim sistemiyle neden devam ettirmiyor? Tüm bu sorulara açıklık getiriyoruz.

Microsoft, Windows 10’dan önce piyasaya sürdüğü Windows 8 ile birlikte epey tepki toplamıştı. Özellikle başlat menüsü gibi ikonik bir özelliğin işletim sisteminden kaldırılması öylesine büyük tepki çekmişti ki Microsoft sonunda pes ederek bu özelliği Windows 8’e eklemişti. Windows 8 ile kullanıcıların tepkilerini üstüne çeken Microsoft, aldığı derslerin sonucu olarak Windows 10 gibi "oldukça başarılı" bir işletim sistemini piyasaya sürdü.

2015 yılında Windows 10 çıktığı zaman Microsoft sözcülerinden olan Jerry Nixon, bundan sonra yeni bir Windows sürümü çıkarmayı düşünmediklerini söylemişti. O zamanlar bir hayli şaşkınlıkla karşılanan bu açıklama, geride kalan yıllar boyunca geçerliliğini korudu. Peki ama bu kararın arkasında ne vardı? Microsoft, yıllardır benimsediği birkaç yılda bir yeni Windows çıkarma alışkanlığından vazgeçerek neden yepyeni bir model benimsedi?

Neden yeni bir Windows sürümü olmayacak?

Windows 11 dahil yepyeni bir Windows sürümü çıkmayacak olmasının birden fazla sebebi var. Bunlardan ilki, Microsoft’un Windows 8 ile tökezlemesinin ardından dersler çıkarması. Birkaç yılda bir kullanıcılara epey pahalı fiyatlardan yeni Windows satarken, kullanıcılara verdikleri paraya değecek nitelikte özellikler sunmak icap ediyor. Ancak 2-3 senede bir yeni Windows piyasaya sürerken hepsinde yenilikçi olmak kolay değil.

Yenilikçi olmak adına yapılan bazı hamleler son kullanıcılar tarafından çok kötü eleştiriler aldı. Bunlardan biri de yukarıda bahsettiğimiz başlat butonunun kaldırılmış olmasıydı ki zaten Microsoft doğru olanı yaparak bu noktada geri adım atmıştı.

İşte Microsoft’un attığı bu geri adım, Windows 10’dan sonra yeni bir işletim sistemi gelmeyecek olmasının belki de ilk aşamasıydı. Kullanıcılarının geri dönüşlerine kulak asan Microsoft, bundan sonra bunu bir alışkanlık haline getirmesi gerektiğinin farkına vardı. Windows 10 ile de kullanıcılarıyla eskisinden çok daha fazla iletişime geçerek kullanıcı geri bildirimlerini işletim sisteminin gelişmesinde önemli bir yerde konumlandırdı.

Sonuç: Windows 10 büyümeye devam edecek

Windows 10, Microsoft’un belirlediği bir milyar cihaz hedefine çıkışının beş yıl sonrasında ulaştı. Microsoft’un bir ürünü için beş yıl sonra ulaşabileceği bir hedef belirlemesi alışıldık bir karar olmasa da Windows 10 gibi ölümsüz olması amacıyla üretilen bir işletim sistemine böylesine uzun vadeli bir hedef yüklemiş olması aslında çok normal. Gelecekte bir milyardan daha da çarpıcı istatistikler görmemiz pek olası.

Windows 10’un bugün neye benzediğini unutmayın. Çünkü ilerde değişen ihtiyaçlardan dolayı bugünkü halinden epey uzak bir Windows 10 görmemiz muhtemel. Windows 10, Microsoft’un açıklamalarına göre her daim güncel kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde kalacak. İsmi eskise de kendi asla eskimeyecek. Düzenli olarak kullanıcı geri dönüşleriyle birlikte geliştirildiğinden, yakaladığı başarıdan uzaklaşması için Microsoft’un akıl almaz hatalar yapması gerekiyor.

Neden asla Windows 11 isimli bir işletim sistemi görmeyeceğimize, bundan seneler sonra da Windows 10 kullanmaya devam edeceğimize açıklık getirdiğimiz yazımızda bizden bu kadar. Sizce Windows 10’un geleceğinde ne gibi değişimler yatıyor? Windows pastasının yaklaşık yüzde yetmişini kaplayan Windows 10, sizce payını genişletmeye devam edebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

KAYNAK: webtekno