WhatsApp uygulamasının birçok özelleştirilmiş sürümü bulunuyor. Bu versiyonlar kimi zaman etkili bazen ise dolandırıcılık amaçlı oluyor. WhatsApp bu tip durumlarla şu ana kadar pek ilgili kalmamıştı. Ancak yakın zamanda yaptığı bir açıklamayla kullanıcıları konu hakkında uyardı. Özelleştirilmiş WhatsApp sürümü her ne kadar ilgi çekici özellikler vaat etse de risk taşıyor. Bu versiyon üzerindeki linklere ya da reklamlara tıklayarak telefonunuza trojen bulaşabilir. Hatta bazen direkt yanlış modu indirdiğinizde de buna sebep olabilirsiniz. GBWhatsApp kullanıcıları kalıcı olarak yasaklanacak GBWhatsApp, WhatsApp uygulamasının en popüler modlu sürümlerinden birisi. Eklenti normal programda bulunmayan yeni özellikler barındırıyor. Bunlara örnek; otomatik yanıt, fazla fotoğraf gönderme, çeşitli temalar ve mesajları filtreleme verilebilir. Ancak bu seçenekler risk taşıyor. WhatsApp hesabınıza kalıcı olarak yasaklama işlemi uygulanabilir.
GBWhatsApp‘ın en kullanışlı özelliklerinden birisi mavi tiklerin gösterilmesi. Seçeneği etkinleştirdiğinizde görüldü bilgisi kapalı olan kullanıcıların mesajınıza bakıp bakmadığını anlıyorsunuz. Silinen mesajları gösterme gibi çeşitli alternatifler de var. Tüm bu özelliklerden yararlanmak kullanıcılara pahalıya patlıyor. WhatsApp modlu sürümleri kullananlara şu açıklamayı yaptı: “WhatsApp‘ı kullanarak toplu, otomatik mesaj göndermeye ya da otomatik arama yapmaya çalışmayın. WhatsApp istenmeyen mesajlar gönderen hesapları tespit etmek ve yasaklamak için hem makine öğrenimi teknolojisini hem de kullanıcılardan gelen raporları kullanır. Ayrıca yetkisiz ya da otomatik yollarla hesap ve grup oluşturmayın veya WhatsApp’ın değiştirilmiş sürümlerini kullanmayın.” açıklamalarında bulundu. Modlu sürüm indirirken cihazınıza trojen bulaşma olasılığı yüksek Yukarıdaki uyarı GBWhatsApp nezdinde WhatsApp‘ın piyasadaki diğer modlu sürümleri için de geçerli. Uygulamanın değiştirilmiş sürümleri Google Play Store bünyesinde bulunmuyor. Ancak APK aracılığıyla erişim sağlanıyor. Ayrıca GBWhatsApp’ın farklı sürümleri de bulunduğu için kötü amaçlı yazılım indirme şansı artıyor. Bazılarının içerisinde sadece reklamlar ve trojenler var ancak çok azı düzgün çalışıyor.
Yakın zamanda WhatsApp Pink sürümünden dolandırıcılık haberi geldi. Bu tip versiyonlar sizden hesabınıza giriş yapmanızı isteyerek kontrolü eline alıyor. GBWhatsApp benzeri versiyonlar sizlere ne gibi avantajlar sunuyor? Sürümün sunduğu özellikler sizce WhatsApp‘ın yasaklama politikası riskini almaya değer mi?
Editör: TUNAHAN ERTAN