Ölü Popo Sendromu nedir? Tedavisi var mı? Adını hiç duymadığımız bu hastalık ne kadar ismi tuhaf gelse de ağrıları bir hayli o kadar acı. Bilim geliştikçe ortaya yeni çıkan hastalıklar duyuyoruz. Onlardan biri de, "Ölü popo sendromu". Adı ne kadar şaşırtsa da hastalık hakkında bilinmesi gerekenler.

Klasik olarak işleri masa başında olan birçok insan kambur olmaktan şikayet eder ve buna çareler arar. Yastık olsun, oturuş şeklini değiştirme olsun birçok yöntem denediğimiz olmuştur. Fakat özellikle masa başında çalışanların bilmediği başka bir hastalığı da olabilir. Onun adı da "Dead Butt Syndrome" (Ölü Popo Sendromu)

Ölü Popo Sendromu nedir? Tedavisi var mı?
Ölü Popo Sendromu nedir? Tedavisi var mı?

Glueus Medius Kasları 'Ölü Popo Sendromu'

Birçok insanın bilmediği gluteal amnezi ya da ölü popo sendromu, Cleveland Clinic'in Wellness Enstitüsünde çalışan Andrew Bang, "Biliyorum belki şaşırtıcı gelecek ama tüm gün oturmanın duruştan ziyade popoya da büyük bir zararı var." Kalçalarda bulunan gluteus medius adlı kaslar ölü popo sendromunun gerçekleştiği bölgelerden en etkili olanı.

Gluteus medius normal olarak pelvisin stabilize edilmesine yardımcı olduğu için, gluteal amnezi vücudun dengesizliği telafi etmeye çalışması nedeniyle bel ve ayak bileği sorunlarının yanı sıra kalça ağrısına da yol açabilir.

Flexor kası kısalması ve sıkılaşması!

Fizyoterapistlere göre uzun süre oturulduğunda bükülme hareketi yapan flexor kası kısalır ve sıkılaşır. Bunun sonucunda kalça kasları uygun bir şekilde çalışmaz. Kasların kısalması ve sıkışması sonrasında ağrılar meydana gelir.

Ölü popo sendromuna yakalanınca yapılması gerekenler;

Eğer poponuz ölü ise bunu kısa bir test ile de anlayabilir ona göre önlemlerinizi alabilirsiniz. Ayaktayken ayağınızı koca bir adım ileri atın. Böbrekteki havuzcuğa verilen ad olarak bilinen Pelvisiniz eğer bacağınızı attığınız yöne kayıyorsa; geçmiş olsun. Bunu önlemek için saat aralıklarıyla koltuğunuzdan kalkıp kısa süreli yürüyüşler yapabilir, sık sık egzersizler uygulayabilirsiniz. Son olarak Bang bizlere tavsiye veriyor; "Ne yaparsanız yapın, vücudunuzun tekrar eden bir döngüye girmesine izin vermeyin."

Editör: TUNAHAN ERTAN